Mersinde Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersinde Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in dünyaya teşriflerinin 1446. Yıldönümü sebebiyle İl Müftülüğümüz ve Metropol İlçe Müftülüklerimiz işbirliği ile “Eş ve Baba olarak Hz. Peygamber” konulu konferans programı düzenlendi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Başkan Tollu’ya Erdemli Halinde Büyük İlgi

  Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Erdemli Komisyoncular Derneğini ve hal esnaflarını ziyaret etti.

 • Tarhan'dan Baro'ya Ziyaret

  Mezitli Belediye Başkanı Neşeti Tarhan, yeniden belediye başkan adayı gösterilmesi sebebiyle, yerel seçim öncesinde CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım ile birlikte, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a ve...

 • Akdeniz Belediyesi'nden Ücretsiz Bez Torba

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon ve plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasını içeren Çevre Yasası’na bir destek de Akdeniz Belediyesi'nden geldi. Akdeniz Belediyesi;

 • Yürüyüş ve Eylemler Yasaklandı

  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı basın açıklamasına göre, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’ in başlattığı -sözde- açlık grevine destek mahiyetindeki ve terörist başı Abdullah Öcalan için yapılacak

 • Şehidimizin Adı Hatıra Ormanı ile Yaşayacak

  Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Anamur Orman İşletme Müdürlüğünce, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtında 10.02.2018 tarihinde şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş adına hatıra ormanı oluşturuldu.

Son Güncelleme: 06 Aralık 2017, Çarşamba

Mersinde Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in dünyaya teşriflerinin 1446. Yıldönümü sebebiyle İl Müftülüğümüz ve Metropol İlçe Müftülüklerimiz işbirliği ile “Eş ve Baba olarak Hz. Peygamber” konulu konferans programı düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa binlerce vatandaş katıldı.

Programda, Hz. Peygambere olan sevgi yoğun katılımdan dolayı salona sığmazken, çok sayıda vatandaş izdihamdan dolayı içeri giremedi.

Şehitlerimiz için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İl Müftümüz Dursun Ali Coşkun’un yapmış olduğu açış konuşmasıyla başladı. Konuşmasına “Bizleri yoktan var eden, yaratılışta eş, dinde kardeş kılan, bize İslam nimetini bahşeden Yüce Mevla’ya hamdü senalar olsun” diyerek başlayan İl Müftümüz Dursun Ali Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti.

Peygamber Efendimizi anmaktan çok anlamaya çalışmak için çaba sarf eden, Peygamber Efendimizi daha yakından tanımak için, zahmet edip konferansımıza teşrif eden siz değerli misafirlerimizi saygıyla selamlıyor, teşkilatımız adına şükranlarımı arz ediyorum. İl Müftülüğümüz ve Metropol İlçe Müftülüklerimiz işbirliği ile düzenlenen “Eş ve Baba Olarak Hz. Peygamber” konulu konferansımıza hoş geldiniz, şerefler verdiniz.

Bizler, iyiyi kötüden ayırt etmeyi, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlakın güzelliklerini, erdemli bir davranışı, hoşgörünün en mükemmelini, insanlara saygının en yücesini, şefkat ve merhametin sınır tanımayan boyutunu, adaletin en güzel tatbikini, bir eş ve baba olarak nasıl olmamız gerektiğini, kısaca her şeyin en iyisini ve en güzelini, o Rahmet Peygamberinin tebliğ, tavsiye ve uygulamalarından öğrendik. Hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi, dünya ve ahiret dengesini, insan onuruna uyan yaşama sanatını ondan öğrendik diyerek konuşmasını söyle tamamladı.

Konferansımıza konuşmacı olarak katılan ve davetimize icabet eden Diyanet İşleri Başkanlığı Müşavirimiz çok değerli hocamız Prof. Dr. Mustafa KARATAŞ Bey’e şahsım ve kurumum adına şükranlarımı arz ediyorum.

Birazdan bizlere, Bir eş ve baba olarak Peygamber Efendimizin hayatından örnek kesitler sunacak ve bizlere unutamayacağımız bir konferans verecekler inşallah.

Bu vesileyle; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sas)’in doğumunun 1446. Yıldönümünün, cennet vatanımızın huzur ve mutluluğuna, necip milletimizin birlik ve beraberliğine, bütün insanlığın hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, hepinize katılımlarınızla şeref verdiğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarım.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Mustafa Karataş’ Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) efendimizi anlamanın önemli olduğunu dile getirerek, O’nu anlatmaya söz, mürekkepler yetmez” dedi. Peygamber Efendimizin dünyaya gelmeden önceki insanlığın içinde bulunduğu durumu anlatan ve gerçekleştirilen zulümlerden bahseden Prof. Dr. Mustafa Karataş, Peygamber Efendimizin aynı zamanda bir muallim, devlet adamı, camide imam, ordunun başı olduğunu dile getirerek O’nun örnek alınması gerekliliğine işaret etti. Karataş, “Peygamber Efendimizi doğru tanıyalım. Peygamber Efendimize benzemek zorundayız, bu sadece kılık, kıyafeti ile değil, O’nun sünnetini iyi bilmeliyiz” görüşünde bulunurken, Peygamber Efendimizin sünnetleri ile ilgili bilgiler aktardı. Katılımcıların pür dikkat izlediği konferansta Peygamber Efendimizin istişareye büyük önem verdiğine değindi. “Peygamber Efendimiz gibi istişare etmek zorundayız. Çoğunluğa uymak zorundayız. Çoğunluğa uymakta bereket vardır. En akıllı insan başkasının aklını kullanan insandır” diyerek istişarenin önemine vurgu yaptı.


O’nu anlamak için Kur’an-ı Kerim’i bilmek gerekir

Dünyada sevginin çoğalması gerekliliğine işaret eden Prof. Dr. Mustafa Karataş, insanların yaratılıştan mükemmel olduğunu dile getirerek, Peygamber Efendimizin ahlakını yaşamamız için Kur’an-ı bilmemiz gerektiğine işaret etti. Hadis ve ayetlerle Peygamber Efendimizi anlatan Prof. Dr. Mustafa Karataş, çocukların Peygamber Efendimizi tanıtarak büyütmemiz gerektiğini ifade ederek, “Bu din yaşatmak için gelmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed kendisi için değil, başkaları için yaşamıştır. Ne zamanki başkaları için yaşarsak Peygamber Efendimize benzeriz” şeklinde konuştu.

Program, Hz. Mikdat Camii görevlisi Hasan Tekerlek ve ekibi tarafından seslendirilen ilahi, kaside ve ezgilerle Peygamber sevgisi ve coşkusu zirveye taşındı.

Etiketler : mersin  müftü  konferans 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/7a2022bccc4c534907d4b094a0579c35.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42