Müftü Kondi, “Mersinli kardeşlerimin Mevlid Kandilini kutluyorum” - Mersin İstikbal Gazetesi

Müftü Kondi, “Mersinli kardeşlerimin Mevlid Kandilini kutluyorum”

Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi yaptığı yazılı basın açıklaması ile Mevli-i Nebi Haftası hakkında bilgi verdi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 19 Kasım 2018, Pazartesi

 

Müftü Kondi, “Mersinli kardeşlerimin Mevlid Kandilini kutluyorum”

Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi yaptığı yazılı basın açıklaması ile Mevli-i Nebi Haftası hakkında bilgi verdi.  Müftü Şaban Kondi, “19 Kasım Pazartesi gününü Salı’ya bağlayan gece, Yüce Rabbimizin bütün âlemlere en son rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) dünyamıza teşriflerinin 1447. Yıldönümüdür. Mevlid Kandili dolayısıyla Hz. Mikdat (Muğdat) Camii başta olmak üzere tüm camilerimizde yatsı namazından önce Mevlid Kandili Özel Programı yapılacaktır.

Öncelikle mevlid-i şerifine bir kez daha erişme bahtiyarlığına nail olduğumuz kullukta örnek, yaşayan Kur’an, yetim ve mazlumların sığınağı; adalet, merhamet, muhabbet ve hikmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya (sav), onun  evlâd-ü ‘iyaline, ehl-i beytine ve ashabına  salat ve selâm olsun. Mersinli kardeşlerimin Mevlid Kandilini kutluyor, Mevlid-i nebevinin huzur, barış, bereket ve kardeşliğe vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Daha önce Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanan Peygamberimizin doğumu 2017 yılında yapılan düzenlemeyle Mevlid-i Nebi Haftası olarak değiştirilmiş ve her yıl kutlanmaktadır. Toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen Başkanlığımız 2017 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu”   2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasını  da “Peygamberimiz ve Gençlik” olarak belirlemiştir.

Allah Resulü (s.a.v) kendisine peygamberlik görevi verilmeden önce de nezih bir gençlik dönemi geçirmiştir. Çevresinde “Muhammedü’l-emîn” yani “Güvenilir Muhammed” lakabıyla tanınan Peygamberimize, ilk inananlar da gençlerdir. Onun dürüst, erdemli, insaflı ve adaletli kişiliği, gençlerin en büyük güvencesi olmuştur. Genç sahabelere kâmil bir iman, salih bir amel ve güzel bir ahlakla yaşamayı öğreten Peygamberimiz, onları insanlığın ufkunda parıldayan birer rol model olarak yetiştirmiştir.

Peygamberimiz (s.a.v.), gençlerle güven, sevgi, saygı ve samimiyete dayalı bir iletişimi esas almış ve bu muhkem yöntemle, onların kendisini geliştirmesine vesile olmuştur. Nitekim henüz 20 yaşında iken Hilfü’l-Fudûl cemiyetine katılarak Mekke’nin emniyetinin sağlanmasına katkı sunup haksızlığa karşı olduğunu deklare eden Sevgili Peygamberimiz, genç yaşta dünya ve ukba saadetinin biricik vesilesi İslam’la şereflenen birçok sahabeyle, Mekke’den âlemlere yükselen bir değişimin fitilini ateşleyerek ideal bir hayat ve medeniyet inşa etmiştir. Konuya bu açıdan yaklaşıldığında, gençleri karşısında konumlandırmadan, her şart ve durumda onlarla kol kola hareket ederek zihin ve gönül yolculuğuna çıkan Hz. Peygamber’in, yaşanan hayatın tüm alanlarında gençleri istihdam ettiği müşahede edilmektedir.

Geleceğin teminatı olan gençlerin söz konusu nebevi öğreti gereğince dikkate alınması ve onlara aynı itinanın gösterilmesi, en öncelikli sünnetlerdendir. Unutulmamalıdır ki gençliğin kazanılması, ideal bir toplumun kazanılması; aksi ise toplumun yitirilmesi demektir. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan toplumumuzda gençliğin her türlü olumsuz tesire karşı korunması ihtiyacı kaçınılmazdır.

Köklerine ve değerlerine bağlı, aynı zamanda çağın gerektirdiği ilim ve irfanla da mücehhez bir gençlik ancak İslam ve insanlık davasını geleceğe taşıyabilir. Gençlerimizin yeryüzünü imar etme şuuruyla, değerlerimiz doğrultusunda ve geleceğin sorumluluğunu da yüklenebilecek nitelikte yetişmesi Yüce Rabbimizden en büyük niyazımızdır.

Bu münasebetle; Hz. Peygamberin değişik yönleriyle daha iyi tanıtılmasına yönelik 2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Camilerde, Kur’an Kurslarında, Okullarda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarda, AMATEM’de, Cezaevinde, KYK ve STK’lara bağlı öğrenci yurtlarında özel programlar yapılacaktır.

Ayrıca 22.11.2018 Perşembe günü saat 10.00 da Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İŞLİYEN Hocamızın Mersin Büyük Şehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında yapacağı konferansa ve diğer tüm programlara tüm halkımız davetlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor, bu münasebetle, başta ülkemiz ve İslâm dünyası olmak üzere tüm insanlığın Rahmet Peygamberinin rahmet yüklü mesajlarından nasibdar olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.”


Etiketler : mersin  müftü  kandil 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri