Sarı, Çocuğun Yüksek Yararı Olmazsa Olmazımızdır - Mersin İstikbal Gazetesi

Sarı, Çocuğun Yüksek Yararı Olmazsa Olmazımızdır

Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Haklari İl Koordinatörü Mustafa SARI Mersin İlimizde 2018 Yılı içinde Çocuk Haklarının tanıtımına hız vereceğiz. dedi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin Beşiktaşlılar Derneği faaliyetlerini sürdürüyor

  Mersin Beşiktaşlılar Derneği, bir taraftan sosyal faaliyetlerine devam ederken bir taraftan da 31 Mart yerel seçimleri öncesi siyasi parti adaylarını ağırlıyor.

 • Bölgemiz Parçalı Bulutlu

  Bölge geneli; Parçalı ve çok bulutlu, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep'in güney kesimleri, Adana ile Mersin'in kıyı kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçmesi tahmin edilmektedir.

 • Baroların insan hakları merkezleri güçlendiriliyor

  ‘Baroların ve Avukatların Avrupa İnsan Hakları Standartları Konusunda Kapasitesinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi’ kapsamında, İnsan Hakları Merkezlerinin (İHM) Kurumsal Kapasitelerine İlişkin 1. Çalışma Grubu Toplantısı, ‘Eylem Planı, Taslak Yönetmelik ve Veri Tabanı Oluşturulması’ başlığıyla 13-14 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

 • Altun,“Başvuruların yüzde 93'ü elektronik ortamda”

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan CİMER açıklaması: ‘’Önümüzdeki süreçte cevap süresinin azaltılması konusuna yoğunlaşılacak”

 • Konut satışları 24 bin 82 adet azaldı

  2018 yılının Ocak ayı konut satış istatistikleri ile 2019 yılı Ocak ayının konut satış istatistikleri karşılaştırıldığında konut satışlarının 24 bin 82 adet azaldığı görüldü.

Son Güncelleme: 10 Şubat 2018, Cumartesi

 

 

İL  ÇOCUK HAKLARI  KOORDİNATÖRÜ  MUSTAFA SARI  ÇOCUĞUN YÜKSEK YARARI OLMASSA OLMAZIMIZ

 

 

 

 

         Aile ve  Sosyal  Politikalar Mersin İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Haklari İl Koordinatörü Mustafa SARI Mersin İlimizde 2018 Yılı içinde Çocuk Haklarının tanıtımına hız vereceğiz. dedi.  Sarı;”Ülkemizinde altına imza koyduğu Uluslararası Çocuk Hakları sözleşmesi, Anayasa hükmündedir.Çocuk Hakları Anayasamızda da; Ailenin korunması ve Çocuk Hakları maddesi adı altında Anayasamızda yer almıştır.Çocuk Koruma kanunun ve Başbakanlık genelgeleri ile de ülkemizde Çocuk Haklarının yaygınlaştırılması ve uygulanması noktasında tüm  yasal hükümler mevcuttur.

 Bu çerçevede Mersin İlimizde  2004 yılından bu yana yaklaşık 14 yıldır Çocuk Hakları ve Çocukların Korunmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız.Bu Çalışmalarımız kamusal görevlerle birlikte  yürütülen projelerele olmaktadır. Bütün bunlara rağmen malesef Çocuklarımız haklarını yeteri kadar bilmemektedir.Bunun nedeni Çocuklarımız değil; Çocuklarla ilgili başta ailelerimiz olmak üzere okullarımız ve eğitim kurumlarımızdır.Malesef Çocuklarımızı okula başladığı günden itibaren  değişik sınav kargaşasıyla boğuşturmaktayız. Çocuklarımız okula başlamadan  akranlarıyla daha arakadaşlık yapıp oyun oynamadan, beraber çocukluklarını yaşamadan adeta bir birini rakip görürcesine sonsuz bir yarışa girmektedir.

Malesef   10-12 yaşlarında çocuğumuza Çocuk haklarını anlattığımızda zaaman zaman  bir çocuğumuzdan  “ benim bu   faaliyette çıkarım ne ? ..” sorusuyla karşılaşmaktayız. Bu nedenle bu anlayışı en kısa sürede  değiştirmek için   çeşitli  tedbirlerin almalıyız.

Her çocuğumuz Milli ve manevi değerlerini küçük yaşta öğrenmesinin yanı sıra temel haklarınıda bilmesi gerekmektedir.

     Çocuklara yönelik yürütülen faaliyetler ve Çocuk odaklı Sosyal projeleri yürüten kişilerin” öncelikle  çocuğun yüksek yararını ilke edinilmelidir” şekilcilikten  uzak kalmaları gerekmektedir.

     2018 yılında Mersin ilimizde tüm okullarda “çocuğun yüksek yararı odaklı   çocuk hakları “konulu  etkinlikler yaparak çocuk haklarının tanıtımına hız vereceğiz.    Bu Çalışmalarımızın ilçelerimizde de yaygınlaştırılması;   Ankarada yapılan 18.Çocuk Danışma Kurulu ve Çocuk formunda da karara bağlanmıştır.Burada yaptığımız sunumlarda Mersin İlimiz örnek gösterilmiştir.Mersin Bu başarısını daha ileriye taşımak için daha çok çalışacaktır.

     İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa SARI  Ankara da yapılan “ 18.Ulusal Çocuk Danışma kurulunda alınan karar gereği Mersin Çocuk Hakları Çocuk Komitemiz üyesi çocuklarımız  önümüzdeki günlerde  başta Sn.Valimiz Ali İhsan Su ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz olmak üzere ilimizin üst düzeydeki idarecilerini ziyaret edeceklerdir.

ve çocuklarımız değişik taleblerini   elden ileteceklerdir.Çalışmalarımızda Başta Mersin Valiliğimiz olmak üzere Tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteğini beklemekteyiz. şeklinde konuştu.

Etiketler : mersin  sokak  çocuk 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/e5690a97940de32e686d7649ab1a7910.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42