"Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz" - Mersin İstikbal Gazetesi

"Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz"

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 20 Temmuz 2018, Cuma

BARO BŞK.  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ:

“BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK TÜM DÜNYADA EGEMEN OLMALI”

“SAVAŞLAR BİTMEDEN DÜNYA BARIŞI SAĞLANAMAZ”

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve zaferle sonuçlanan harekâtın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan Türklerin varlığını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü tüm dünyaya ilan ettiği tarihi bir gün olduğunu söyleyerek, “44 yıl önce bugün, Kıbrıs Adası’nda Türklere yönelik yapılan soykırım girişiminin önlenmesiyle birlikte Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne, egemenliğine, hak ve hürriyetlerine kavuşup yeniden doğmuştur ve Ada’da güvenlik ortamı sağlanmış,  Bu harekât sadece Kıbrıs’a değil, faşist askeri cuntanın da yıkılmasına yol açarak Yunanistan’a da barış ve demokrasi getirmiştir.  

20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı,  dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in en büyük eseridir. "Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz" diyen Bülent Ecevit’in uygulamış olduğu etkin ve kararlı politikası, bu zaferin kazanılmasında önemli yer tutmaktadır.

Kıbrıs Türkü’nün; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Cihanda Barış’ ilkesi ışığında sürdürmüş olduğu onurlu ve olağanüstü mücadelesi, Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan zaferden sonra, tarihe altın harflerle yazılan bir başka başarı olarak yerini almıştır. Bağımsızlık ve özgürlük her şeyin üstünde tutularak, bu uğurda çok ağır bedeller ödenerek Kıbrıs’ta bir vatan, bir devlet ve bir cumhuriyet kazanılmıştır.

Barış ve özgürlük tüm dünyada egemen olmalı. Ancak savaşlar bitmeden dünya barışı ve özgürlük sağlanamaz. Yurtta barış; milli birlik ve beraberliğin, barışçıl siyasetin sürdürülmesi ile mümkündür. Cihanda barış ise, devletlerin aralarındaki anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmeleri ile mümkündür.

Bu vesileyle, Kıbrıs Türk Halkı’nın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyor, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın mimarı merhum devlet adamı Bülent Ecevit ile Kıbrıs’ın liderlerinden Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Etiketler : mersin  baro  kktc  mesaj 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri