"Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz" - Mersin İstikbal Gazetesi

"Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz"

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Altun,“Başvuruların yüzde 93'ü elektronik ortamda”

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan CİMER açıklaması: ‘’Önümüzdeki süreçte cevap süresinin azaltılması konusuna yoğunlaşılacak”

 • Konut satışları 24 bin 82 adet azaldı

  2018 yılının Ocak ayı konut satış istatistikleri ile 2019 yılı Ocak ayının konut satış istatistikleri karşılaştırıldığında konut satışlarının 24 bin 82 adet azaldığı görüldü.

 • Başkan Tollu’dan Limonata Fabrikası Müjdesi

  Cumhur İttifakı Erdemli Belediye Başkan Adayı Mükerrem Tollu, ilçede hasadı devam eden limon tezgâhlarını gezdi. Gezi kapsamında Erdemli Merkez,

 • Sümer Kraliçesi: Çok okuyun, çok çalışın

  Yusuf Çelik-Mersin -Son birkaç yıldır Mersin’de yaşayan Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ı sık sık ziyaret eder, Aydınlık ve Ulusal Kanal için söyleşiler yaparız. Bizim dışımızda çeşitli kitle örgütlerinden insanlar da onu yalnız bırakmazlar. Son ziyaretimizde de

 • Dinçer, “Belediyeler sanayi sitesi için arkamızda durmadı”

  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentin batısına ve doğusuna olmak üzere iki ayrı bölgede kurmak istedikleri 5 bin işyeri kapasiteli modern sanayi sitesi projelerini belediyelerin arkalarında durmaması sonucu hayata geçiremediklerini söyledi.

Son Güncelleme: 20 Temmuz 2018, Cuma

BARO BŞK.  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ:

“BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK TÜM DÜNYADA EGEMEN OLMALI”

“SAVAŞLAR BİTMEDEN DÜNYA BARIŞI SAĞLANAMAZ”

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve zaferle sonuçlanan harekâtın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan Türklerin varlığını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü tüm dünyaya ilan ettiği tarihi bir gün olduğunu söyleyerek, “44 yıl önce bugün, Kıbrıs Adası’nda Türklere yönelik yapılan soykırım girişiminin önlenmesiyle birlikte Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne, egemenliğine, hak ve hürriyetlerine kavuşup yeniden doğmuştur ve Ada’da güvenlik ortamı sağlanmış,  Bu harekât sadece Kıbrıs’a değil, faşist askeri cuntanın da yıkılmasına yol açarak Yunanistan’a da barış ve demokrasi getirmiştir.  

20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı,  dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in en büyük eseridir. "Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz" diyen Bülent Ecevit’in uygulamış olduğu etkin ve kararlı politikası, bu zaferin kazanılmasında önemli yer tutmaktadır.

Kıbrıs Türkü’nün; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Cihanda Barış’ ilkesi ışığında sürdürmüş olduğu onurlu ve olağanüstü mücadelesi, Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan zaferden sonra, tarihe altın harflerle yazılan bir başka başarı olarak yerini almıştır. Bağımsızlık ve özgürlük her şeyin üstünde tutularak, bu uğurda çok ağır bedeller ödenerek Kıbrıs’ta bir vatan, bir devlet ve bir cumhuriyet kazanılmıştır.

Barış ve özgürlük tüm dünyada egemen olmalı. Ancak savaşlar bitmeden dünya barışı ve özgürlük sağlanamaz. Yurtta barış; milli birlik ve beraberliğin, barışçıl siyasetin sürdürülmesi ile mümkündür. Cihanda barış ise, devletlerin aralarındaki anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmeleri ile mümkündür.

Bu vesileyle, Kıbrıs Türk Halkı’nın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyor, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın mimarı merhum devlet adamı Bülent Ecevit ile Kıbrıs’ın liderlerinden Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Etiketler : mersin  baro  kktc  mesaj 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/f1fbc1fb134a48322b8ae4a1073c71e2.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42