"Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz" - Mersin İstikbal Gazetesi

"Savaşlar Bitmeden, Dünya Barışı Sağlanamaz"

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Büyükşehir'den Yenişehir Cemevi'ne 850 Bin TL Maddi Destek

  Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Derneği (Yenişehir Cemevi) arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Cemevi’ne 850 bin TL maddi destek sağladı.

 • Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi

  İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.

 • Antep Fıstıgı Hasadı Üçüncü Yılında Da Yüz Güldürüyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor’ projesi üçüncü yılında da meyvelerini vermeye devam ediyor. Sunulan destekler sayesinde Mersin'de katlanarak artan Antep fıstığı hasadı, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

 • Her Mahalleye Çocuk Parkı Projesi de sürüyor

  * Akdeniz Belediyesi’nin, yeşil bir Akdeniz için hayata geçirdiği proje kapsamında, ilçenin farklı mahallelerinde bulunan 26 parkın baştan sona yenilenmesi ve modernizasyonu çalışmaları sürüyor.

 • Müftü Kondi, Vekaletle Kurban Kesmeye Davet Etti

  İstikbal Haber/ Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Öğretmen Evi’nde yaptığı basın toplantısında yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Mersinlileri bilgilendirdi.

Son Güncelleme: 20 Temmuz 2018, Cuma

BARO BŞK.  BİLGİN YEŞİLBOĞAZ:

“BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK TÜM DÜNYADA EGEMEN OLMALI”

“SAVAŞLAR BİTMEDEN DÜNYA BARIŞI SAĞLANAMAZ”

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı ve zaferle sonuçlanan harekâtın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan Türklerin varlığını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü tüm dünyaya ilan ettiği tarihi bir gün olduğunu söyleyerek, “44 yıl önce bugün, Kıbrıs Adası’nda Türklere yönelik yapılan soykırım girişiminin önlenmesiyle birlikte Kıbrıs Türk halkı özgürlüğüne, egemenliğine, hak ve hürriyetlerine kavuşup yeniden doğmuştur ve Ada’da güvenlik ortamı sağlanmış,  Bu harekât sadece Kıbrıs’a değil, faşist askeri cuntanın da yıkılmasına yol açarak Yunanistan’a da barış ve demokrasi getirmiştir.  

20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı,  dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in en büyük eseridir. "Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz" diyen Bülent Ecevit’in uygulamış olduğu etkin ve kararlı politikası, bu zaferin kazanılmasında önemli yer tutmaktadır.

Kıbrıs Türkü’nün; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Cihanda Barış’ ilkesi ışığında sürdürmüş olduğu onurlu ve olağanüstü mücadelesi, Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan zaferden sonra, tarihe altın harflerle yazılan bir başka başarı olarak yerini almıştır. Bağımsızlık ve özgürlük her şeyin üstünde tutularak, bu uğurda çok ağır bedeller ödenerek Kıbrıs’ta bir vatan, bir devlet ve bir cumhuriyet kazanılmıştır.

Barış ve özgürlük tüm dünyada egemen olmalı. Ancak savaşlar bitmeden dünya barışı ve özgürlük sağlanamaz. Yurtta barış; milli birlik ve beraberliğin, barışçıl siyasetin sürdürülmesi ile mümkündür. Cihanda barış ise, devletlerin aralarındaki anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmeleri ile mümkündür.

Bu vesileyle, Kıbrıs Türk Halkı’nın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyor, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın mimarı merhum devlet adamı Bülent Ecevit ile Kıbrıs’ın liderlerinden Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Etiketler : mersin  baro  kktc  mesaj 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri