Suriyeli İşçi Alımı Konusunda Büyükşehir'den Açıklama Geldi - Mersin İstikbal Gazetesi

Suriyeli İşçi Alımı Konusunda Büyükşehir'den Açıklama Geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı 2. Birleşiminde görüşülen Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi ile ilgili sosyal medyada belediyemize yönelik yapılan karalama kampanyası nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Benzer Haber Başlıkları

 • Dinçer, “Belediyeler sanayi sitesi için arkamızda durmadı”

  Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kentin batısına ve doğusuna olmak üzere iki ayrı bölgede kurmak istedikleri 5 bin işyeri kapasiteli modern sanayi sitesi projelerini belediyelerin arkalarında durmaması sonucu hayata geçiremediklerini söyledi.

 • Başkan Tollu’ya Erdemli Halinde Büyük İlgi

  Erdemli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Erdemli Komisyoncular Derneğini ve hal esnaflarını ziyaret etti.

 • Tarhan'dan Baro'ya Ziyaret

  Mezitli Belediye Başkanı Neşeti Tarhan, yeniden belediye başkan adayı gösterilmesi sebebiyle, yerel seçim öncesinde CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım ile birlikte, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a ve...

 • Akdeniz Belediyesi'nden Ücretsiz Bez Torba

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren naylon ve plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasını içeren Çevre Yasası’na bir destek de Akdeniz Belediyesi'nden geldi. Akdeniz Belediyesi;

 • Yürüyüş ve Eylemler Yasaklandı

  Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı basın açıklamasına göre, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’ in başlattığı -sözde- açlık grevine destek mahiyetindeki ve terörist başı Abdullah Öcalan için yapılacak

Son Güncelleme: 12 Kasım 2018, Pazartesi

 

KAMUOYUNA DUYURU:

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı 2. Birleşiminde görüşülen Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi ile ilgili sosyal medyada belediyemize yönelik yapılan karalama kampanyası nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Mecliste; Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi kapsamında her türlü giderlerin taraflarınca karşılanarak 3 ay süre ile 15 Suriyeli sığınmacı ve 35 Türk vatandaşının Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği hizmet alanları dâhilinde geçici destek elemanı olarak çalıştırılmasına yönelik ortak proje yürütülmesi talebi kabul edilmiştir.

Ancak sosyal medyadan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz adına şiddetli bir şekilde karalama kampanyası yürütülmüş; ağır hakaret, tehdit ve iftiralarda bulunulmuştur.

Belirtmek istediğimiz husus; bu proje, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulmuş bir proje olmayıp, Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi kapsamında Federal Alman Hükümeti Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı’nın sağladığı fonla, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75. Maddesine istinaden, meclisimize getirilmiş proje teklifidir. Kaldı ki bahse konu teklif, meclis kararından sonra Belediye Kanunu’nun 75. Maddesine göre Valilik izninden sonra uygulamaya konulabilecektir. Keza aynı projenin, Konya ve Kilis Belediyelerinde de uygulamaya konulduğu tarafımızca bilinmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin’in en büyük sorunu olan işsizlikle ciddi bir mücadele verdiğimiz şu günlerde, Suriyeli sığınmacılara yönelik böyle bir istihdamı halkımıza açıklayamayacağımızı belirterek, kaç kişi istihdam edilecekse yarısının bizim vatandaşımız olması halinde meclise getirebileceğimizi ifade ettiğimizden teklif, 15 Suriyeli sığınmacı,  35 kendi vatandaşımız olmak üzere 50 kişinin istihdamı şeklinde getirilmiş olup, bu istihdama yönelik her ne ad altında olursa olsun hak ve alacaklar ile tüm yasal sorumluluklar yapılacak protokol kapsamında derneğe ait olacaktır. Bu kapsamda belediye bütçesinden herhangi bir ödeme gerçekleşmeyecektir. Belediyemiz sadece çalışma alanı gösterecektir.

Hal böyle iken, gerçeklerin çarpıtılarak, sosyal medyada yürütülen karalama kampanyasıyla ilgili gerekli yasal işlemi başlatacağımızı belirtiyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.


Etiketler : mersin  büyükşehir  suriyeli  işçi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/00a01f9d25f46c2e01a703fcb8701bb7.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42