Suriyeli İşçi Alımı Konusunda Büyükşehir'den Açıklama Geldi - Mersin İstikbal Gazetesi

Suriyeli İşçi Alımı Konusunda Büyükşehir'den Açıklama Geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı 2. Birleşiminde görüşülen Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi ile ilgili sosyal medyada belediyemize yönelik yapılan karalama kampanyası nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Benzer Haber Başlıkları

 • Bölgemizde sağanak Yağış Bekleniyor

  Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (10.12.2018) akşam saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 • 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

  Mersin Valisi Ali İhsan Su'dan İnsan Hakları Günü mesajı, Vali SU, "Tüm insanların dil, din, ırk, cins ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıl dönümünü kutluyoruz.

 • Mersin Yazarları Rüştü Aydın’la devam dedi

  Mersin Yazarlar Derneği Olağan 5. Genel kurulunu yaptı. Tek liste halinde gidilen seçimde Başkan Rüştü Aydın güven tazeledi.

 • Mersinden Suriye’ye İnsani Yardım

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Suriye’nin Azez bölgesinde Suriyeli savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere 26 ton un yüklü yardım tırı 06.122018 Perşembe günü öğle saatlerinde Mersinden Kilis Öncüpınar sınır kapısına doğru yola çıktı.

 • Başkan Tuna, Gayemiz Mersinimizi İleriye Götürmektir

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Hizmetlerimiz, gelecek için referansımızdır” diyerek, sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri ve vatandaşlarla kucaklaşmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 12 Kasım 2018, Pazartesi

 

KAMUOYUNA DUYURU:

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı 2. Birleşiminde görüşülen Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi ile ilgili sosyal medyada belediyemize yönelik yapılan karalama kampanyası nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Mecliste; Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi kapsamında her türlü giderlerin taraflarınca karşılanarak 3 ay süre ile 15 Suriyeli sığınmacı ve 35 Türk vatandaşının Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği hizmet alanları dâhilinde geçici destek elemanı olarak çalıştırılmasına yönelik ortak proje yürütülmesi talebi kabul edilmiştir.

Ancak sosyal medyadan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz adına şiddetli bir şekilde karalama kampanyası yürütülmüş; ağır hakaret, tehdit ve iftiralarda bulunulmuştur.

Belirtmek istediğimiz husus; bu proje, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulmuş bir proje olmayıp, Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği’nin Emeğe Destek Projesi kapsamında Federal Alman Hükümeti Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı’nın sağladığı fonla, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75. Maddesine istinaden, meclisimize getirilmiş proje teklifidir. Kaldı ki bahse konu teklif, meclis kararından sonra Belediye Kanunu’nun 75. Maddesine göre Valilik izninden sonra uygulamaya konulabilecektir. Keza aynı projenin, Konya ve Kilis Belediyelerinde de uygulamaya konulduğu tarafımızca bilinmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin’in en büyük sorunu olan işsizlikle ciddi bir mücadele verdiğimiz şu günlerde, Suriyeli sığınmacılara yönelik böyle bir istihdamı halkımıza açıklayamayacağımızı belirterek, kaç kişi istihdam edilecekse yarısının bizim vatandaşımız olması halinde meclise getirebileceğimizi ifade ettiğimizden teklif, 15 Suriyeli sığınmacı,  35 kendi vatandaşımız olmak üzere 50 kişinin istihdamı şeklinde getirilmiş olup, bu istihdama yönelik her ne ad altında olursa olsun hak ve alacaklar ile tüm yasal sorumluluklar yapılacak protokol kapsamında derneğe ait olacaktır. Bu kapsamda belediye bütçesinden herhangi bir ödeme gerçekleşmeyecektir. Belediyemiz sadece çalışma alanı gösterecektir.

Hal böyle iken, gerçeklerin çarpıtılarak, sosyal medyada yürütülen karalama kampanyasıyla ilgili gerekli yasal işlemi başlatacağımızı belirtiyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.


Etiketler : mersin  büyükşehir  suriyeli  işçi 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri