Yaşanan süreçte temkinli olmalıyız - Mersin İstikbal Gazetesi

Yaşanan süreçte temkinli olmalıyız

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, döviz kurlarındaki artışı değerlendirerek, “İş dünyasında panik olmamalı. Alınan kararlar sükûnetle desteklenmeli. Konu siyasi olarak düşünülmemeli.

Benzer Haber Başlıkları

 • Büyükşehir'den Yenişehir Cemevi'ne 850 Bin TL Maddi Destek

  Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Derneği (Yenişehir Cemevi) arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Cemevi’ne 850 bin TL maddi destek sağladı.

 • Erdemli İŞKUR'dan Engelli Girişimci Projesi

  İstihdamda dezavantajlı olarak değerlendirilen bütün vatandaşlarımızın istihdamını koordine eden, İş ve Meslek yaşamlarıyla ilgili tüm işlemlerle ilgilenen Türkiye İş Kurumu dezavantajlı gruplara yönelik aktif politikaların ve projelerinin somut çıktılarına ulaşmaya devam etmektedir.

 • Antep Fıstıgı Hasadı Üçüncü Yılında Da Yüz Güldürüyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor’ projesi üçüncü yılında da meyvelerini vermeye devam ediyor. Sunulan destekler sayesinde Mersin'de katlanarak artan Antep fıstığı hasadı, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

 • Her Mahalleye Çocuk Parkı Projesi de sürüyor

  * Akdeniz Belediyesi’nin, yeşil bir Akdeniz için hayata geçirdiği proje kapsamında, ilçenin farklı mahallelerinde bulunan 26 parkın baştan sona yenilenmesi ve modernizasyonu çalışmaları sürüyor.

 • Müftü Kondi, Vekaletle Kurban Kesmeye Davet Etti

  İstikbal Haber/ Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Öğretmen Evi’nde yaptığı basın toplantısında yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Mersinlileri bilgilendirdi.

Son Güncelleme: 25 Mayıs 2018, Cuma

 

 

Yaşanan süreçte temkinli olmalıyız

 

 

 

 

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, döviz kurlarındaki artışı değerlendirerek, “İş dünyasında panik olmamalı. Alınan kararlar sükûnetle desteklenmeli. Konu siyasi olarak düşünülmemeli. Hükümet de yapılan eleştirileri, verilen önerileri siyasi algılamamalı, ortak akılla önlemler alınıp ileriye yönelik önlemler yumağı oluşturulmalı” dedi. 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) aylık olağan basın toplantısını düzenlendi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın yanı sıra Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı toplantının gündem maddelerinden biri Mersin’in TOBB çatısı altında aldığı görevler ve MTSO’nun bundan sonraki hedefleri oluşturdu. Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerin de yapıldığı toplantıda MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, sorulan sorular üzerine ilk olarak döviz kurlarındaki artışa değindi. Dolardaki hızlı artışın döviz borçlusu ülkelere büyük yük getirdiğini dile getiren Kızıltan, bu sorunun üstesinden el birliği ile gelinebileceğine dikkat çekti. Katma değerli üretimin bu noktada büyük önem taşıdığına dikkat çeken Kızıltan, ihracatta da katma değerli ürün ihracatının payının artırılması gerektiğini anlattı.
Kızıltan sözlerini Mersin’in TOBB çatısı altındaki görevleri hakkında verdiği bilgilerle sürdürdü. MTSO seçimlerinin tamamlanması sonrasında Ankara’da birlik ve beraberlik içinde bir hafta boyunca yoğun bir çalışma sürdürdüklerini ve bu birlikteliğin meyvelerini de topladıklarını vurgulayan Kızıltan, bu çalışma sonrasında TOBB Genel Kurulu’nda kendisinin Genel İdare Kurulu Üyeliği ile Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı görevine seçildiğini söyledi. Kızıltan, Mersin’in aldığı diğer görevleri ise şöyle açıkladı:
“Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ferudun Torunoğlu, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi olurken Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Abdullah Özdemir ile Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Kaya, Ticaret Borsaları Konsey Üyeliğine seçildi. Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Levent Dipçin, Yönetim Kurulu Başkanı M. Cihat Lokmanoğlu, Başkan Yardımcısı Jozef Atat ile Sayman Üye Atahan Çukurova ise Deniz Ticaret Odaları Konsey Üyeliğine seçildi. MTSO Meclis Üyemiz Mustafa Kabadayı TOBB İklim Değişikliği ve Çevre Kurulu Üyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ruhi Koçak ile Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi Ayla Harp, TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Üyeliğine seçildi. Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Orhan Sarı da TOBB Turizm Komisyonu’nda görev aldı.” 

“Dayanışma TOBB’da güçlü temsil getirdi”
Ankara’da Meclis Başkanı Hamit İzol’un, Yönetim Kurulu,  Meclis Üyeleri ve delegelerin tamamının yoğun destek verdiğini dile getiren Ayhan Kızıltan, dayanışma ve birlikte hareket etmenin ilk etkisini TOBB çatısı altında gösterdiğini, bu sayede TOBB’da güçlü temsil edilme fırsatı yakaladıklarını söyledi. “Mersin’in önü ünümüzdeki dönemde Odalar Birliği’nde açık. Meclisten geçen Torba Yasayla Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız TOBB yönetimine girebilecek pozisyona geldi. Ben Genel İdare Kurulu’ndaki görevimle TOBB yönetimiyle birlikte çalışacağım. Mersin’in sesini daha çok duyuracağız” dedi. 
Ankara’daki çalışmaları tamamlamalarının ardından hızla Mersin’deki çalışmalarına başladıklarını anlatan Kızıltan, yine kısa, orta ve uzun vadeli yol haritasını, stratejilerini belirlerken birlikte hareket etmeye özen gösterdiklerini vurguladı. MTSO çatısı altında 99 Meclis Üyesi ve 41 Meslek Komitesi bulunduğunu hatırlatan Kızıltan, “Gruplar halinde Meclis Üyelerimizle istişare toplantıları yapmaya başladık. Bu toplantılarda önümüzdeki dönemde atılması gereken adımlara yönelik stratejimizi belirliyoruz. Meslek Komiteleri ve Meclisimiz, Odamızın mutfağıdır. Onların çalışması biz Yönetim Kurulu’na yön verecektir. Biz de bu çalışmaları başlattık” dedi. Basın mensuplarını arttıkları her adımda bilgilendireceklerini kaydeden Kızıltan, yola hep birlikte devam edeceklerini söyledi. 

İzol: “MTSO ve basın birlikte güzel çalışmalar yapacağız”
MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol da her alanda olduğu gibi önümüzdeki dönemde basınla da birlik, beraberlik ve uyum içinde güzel çalışmalara imza atmak istediklerini söyledi. “Hem Yönetim Kurulu Başkanımız hem de ben sizlerin bilgi ve becerilerine önem veriyoruz” diyen İzol,  “Sizlerin saygı sınırları çerçevesindeki yapıcı eleştirilerine her zaman açığız. Sizlerin yönlendirmesi, bakış açısı bizler için önemli” değerlendirmesini yaptı. Kulaktan dolma bilgilerle haber yapılmaması talebinde de bulunan İzol, haber yapılmadan önce her konuda mutlaka görüş alınması gerektiğini hatırlattı. MTSO’da görev alan ekibin yüzde 80’e yakınının değiştiğini kaydeden İzol, sözlerini “Çok heyecanlı yeni bir ekip iş başında. Bu ekibin heyecanını kırmamalısınız. Mersin kalkınırsa hep birlikte büyür, mutlu oluruz. Başka Mersin yok. Bu konuda sizlere şimdiden teşekkür ediyorum. Birlikte güzel bir 4 yıl geçireceğimize inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Etiketler : mersin  mtos  basın  toplantı 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri