Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 13:29 Bu haber 11004 kez okundu
 
Akdenizli Kadınlar ‘Şeker Otu’ Ektiler
Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Zehra Yılmaz, Şeker otu deneme ekiminde yaptığı konuşmada, kadınların Üretim ve pazarlamanın içinde olmalarını istediklerini söyledi.
YAŞAM Haberi
Akdenizli Kadınlar ‘Şeker Otu’ Ektiler

Akdenizli Kadınlar ‘Şeker Otu’ Ektiler

Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Zehra Yılmaz, Şeker otu deneme ekiminde yaptığı konuşmada, kadınların Üretim ve pazarlamanın içinde olmalarını istediklerini söyledi.

Akdeniz Kaymakamlığı, Akdeniz Belediyesi, Akdeniz İlçe Tarım Müdürlüğü ve Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatif üyelerinin katkılarıyla Akdeniz ilçesi İhsaniye (Bağcılar) Mahallesine giden yol üzerinde bağışta bulunulan arazi üzerinde (stevya) deneme şeker otu ekimi yapıldı. Ekim etkinliğine; Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (MERSİNDEN KOOP.) Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, Akdeniz belediyesi Muhtarlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Hasan Tüzün, Kadın ve Çocuklardan sorumlu Müdür Ali Turna, Akdeniz İlçe Tarım Müdürü Mehmet Dinçer Göçmen, Arazi sahibi M. Ali Güldağ, Muhtarlar Dernek Başkanı Ali Gülgen, mahalle muhtarları, kooperatif üyesi kadınlar ve vatandaşlar katıldı.

YILMAZ:“ŞEKER OTUNUN SIFIR KALORİDİR. KOOPERATİF ORTAĞI KADINLARIMIZIN BU DOĞAL ŞEKERİN, ÜRETİLEN UNLU VE ŞEKERLİ MAMULLERİN İÇİNDE KULLANARAK, FARKLI BİR LEZZET ORTAYA KOYMAK İSTİYORLAR”

Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Zehra Yılmaz, yaptığı konuşmasında, kadınların Üretim ve pazarlamanın içinde olmalarını, ekonomik özgürlükleri konusunda gereken çalışmaları Belediyeler ve kurumlarla birlikte yapmak amacında olduklarını söyledi. Başkan Yılmaz, “Şeker otunun sıfır kaloridir. Kooperatif ortağı kadınlarımızın bu doğal şekerin, üretilen unlu ve şekerli mamullerin içinde kullanarak, farklı bir lezzet ortaya koymak istiyorlar” Dedi. Akdeniz kaymakamı Muhittin Pamuk ise kadınların üretimde farkındalık yaratacaklarına inandığını söyleyerek Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifine destek vereceklerini belirtti. Ayrıca Akdeniz İlçe Tarım Müdürü Mehmet Dinçer Göçmen ve gereken katkıyı her zaman sunacaklarını söyledi. Akdeniz Belediyesini temsilen bulunan Hasan Tüzün’de konuşmalarında kooperatif çalışmalarına desteklerini sürdüreceklerini söylediler. Ayrıca Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak’ın Akdeniz Belediyesi olarak, Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifinin kurulmasından bu yana desteklerini verdiklerini söyleyen Hasan Tüzün, kadınların üretimin içinde olmaları için destek ve katkıların süreceğini söyledi.

SEÇER: “ŞÖYLE Kİ KADININ ÜRETMESİ, GÜÇLENMESİ, SOSYAL, KÜLTÜREL, EKONOMİK ALANDA GÜÇLENMESİ, TOPLUMDA ETKİNLİĞİNİ DAHA DA ARTTIRACAKTIR”

MERSİNDEN KOOP.Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, kooperatiflerin ülkemizde ve dünyada özellikle kadınlar için çok önemli olduğunun farkında olduklarını belirterek yaptığı konuşmasında, “Şöyle ki kadının üretmesi, güçlenmesi, sosyal, kültürel, ekonomik alanda güçlenmesi, toplumda etkinliğini daha da arttıracaktır. Tabi ki bu üretimde olunca, daha bir taçlanarak güzelleşecektir. Bizde Kooperatif olarak, kooperatifleri inceleyerek kooperatiflerin neden kadın kooperatiflerinin sürdürebilir olmadığını araştırdık, sorunları nelerdir araştırdık ve üretilen malların pazar sorunları biliyoruz. Kadınlarımız çok üretken ve üretiyorlar ama bunların pazar sorunları var. Pazar sorunları da bir nebze kooperatifle halledilebilir olacağını bizde düşünüyoruz. Ancak buna çok profesyonelce  yaklaşılması gerektiğine, pazar araştırmasından tutunda, neler gerekiyor, yapılması gerekenler neler gibi  başka konularında incelenmesi gerektiğini tesbit ettik ve bunun için başta, Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere bir diğer kadın kooperatifi ile ve çalıştay yaptık.” Dedi.

Etkinliğe emeği geçenlere de teşekkür eden Seçer, bu tür çalışmaların yayılması dileğinde bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdenizli, Kadınlar, ‘Şeker, Otu’, Ektiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı