Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 13:07 Bu haber 18925 kez okundu
 
'Arda Boyları' Sahneleniyor
Mersin Devlet Opera ve Balesi, 30 Ocak 2020 Perşembe günü saat 20:00’ da Kültür Merkezi Sahnesi’nde ‘’ Arda Boyları ‘’ balesinin prömiyerini gerçekleştiriyor.
KÜLTÜR Haberi
'Arda Boyları' Sahneleniyor

Mersin Devlet Opera ve Balesi, 30 Ocak 2020 Perşembe günü saat 20:00’ da Kültür Merkezi Sahnesi’nde ‘’ Arda Boyları ‘’ balesinin prömiyerini gerçekleştiriyor.

Dünya prömiyeri 2012 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’ nde yapılan ‘’Arda Boyları’’ eserini Mersin Devlet Opera ve Balesi, farklı sahneleme ve dans teknikleri kullanarak anlatımını, orkestranın eklenmesi ile de müziğini zenginleştirerek iki perde olarak sahneliyor.

Librettosu Ayşegül Çelik tarafından yazılan eserin koreografisini ve rejisini Özgür Adam İnanç, orkestra şefliğini Nezih Seçkin yapıyor. Eserin müzikleri Arda Erdem ve İsmail Sezen’ e, düzenlemesi ise Can Aksel Akın’ a ait. Dekor ve kostüm tasarımını Gürcan Kubilay, ışık tasarımını Tarı Deniz, eser sorumluluğunu Erdoğan Şanal ve koreografi asistanlığını Deniz Alp yapıyor.

Eserin konusu ise;  birbirlerine sevdalı Halime ve Recep’ in sıcak aşk hikayesi, yaşanan olaylar sonucunda trajik bir öyküye dönüşüyor ve bir türkü olarak ölümsüzleşiyor.

Trakya Bölgesine ait türküleri orkestranın çalmasının yanı sıra ney, bağlama gibi yerel çalgılar eklenip çok sesli müzik ile halk müziği sentezlenerek sahneye taşınıyor.

Eserde başlıca rolleri; Tutku Barın Tümen, Meltem Ayar, Ilgaz Arslan (Halime ), Burak Serkan Cebeci, Tugay Ak ( Recep ), Özlem Şenormanlılar, Selğan Çavdaroğlu ( Anne ), Ozan Demirbaş, Niyazi Cingöz ( İsmail ), Seda Dereli, Hülya Aydoğan ( Fatma Kadın ), Ender Üçdemir, Miray Boyacıoğlu (Ağa ), Pınar Humar, Riza Ochiai ( Zehra ), Tugay Ak, Niyazi Cingöz (Cemil ), Funda Uyanık (Soprano), Mahmut Akyol ve Cenk Güner (Meczup ) paylaşıyor.

Biletler gişeden ve https://www.biletinial.com adresinden temin edilebilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Arda, Boyları', Sahneleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı