Haber Detayı
31 Ağustos 2019 - Cumartesi 10:57 Bu haber 3479 kez okundu
 
Baro Başkanı BağlantıYeşilboğaz: “istanbul sözleşmesi yaşatır”
Mersin Barosu, son günlerde artan kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddetin önüne geçilebilmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçmesi gerektiğine dikkat çekmek amacıyla,
- Haberi
Baro Başkanı BağlantıYeşilboğaz: “istanbul sözleşmesi yaşatır”

Baro Başkanı Yeşilboğaz: “istanbul sözleşmesi yaşatır”

Mersin Barosu, son günlerde artan kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddetin önüne geçilebilmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçmesi gerektiğine dikkat çekmek amacıyla, ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ sloganıyla farkındalık çalışması başlattı. İstanbul sözleşmesi uygulanırsa, kadına yönelik şiddetin son bulacağına vurgu yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerini, İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçebilmesi için vermiş oldukları mücadelelerine destek vermeye davet etti. 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANIRSA, KADINA ŞİDDET SON BULUR”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklamasında, kadına şiddetin önüne geçilmesi konusunda İstanbul Sözleşmesi’nin hayati önem taşıdığına dikkat çekmek için farkındalık çalışması başlattıklarını ifade ederek, “Her geçen gün artan kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek imkânsız değildir. İstanbul Sözleşmesi uygulanmaya başlarsa, kadına şiddet son bulur. Maalesef var olan yasalar uygulanmıyor. Bu konudaki farkındalık çalışmamızın ilkini, baromuzun resmi sosyal medya sayfasında ve web sitesinde başlatarak, İstanbul Sözleşmesi’nin önemini anlattık. İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçmesi için vereceğimiz mücadelede, tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerini yanımızda görmek istiyoruz, gücümüze güç katmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“SÖZLER TUTULSUN, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN”

Yeşilboğaz, İstanbul Sözleşmesi’nin neden hayata geçmesi gerektiğini şöyle ifade etti: “Her yıl 400 kadının öldürüldüğü bir ülkede şiddeti önleyen yasaların uygulanması şarttır. Çocuk tacizcilerinin kol gezdiği bir ülkede İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması şarttır. Devletlerin, Avrupalı ve Türkiyeli bütün kadınlara verdiği şiddeti önleme ve şiddete karşı koruma sözü tutulsun, İstanbul Sözleşmesi uygulansın. Aileyi yasalar değil şiddet parçalar, İstanbul Sözleşmesi kadın ve çocukları şiddetten korur. Hayatları şiddet parçalar, İstanbul Sözleşmesi şiddetten korur. İstanbul Sözleşmesi hayat kurtarır. İstanbul Sözleşmesi, devletlerin şiddeti önleme ve şiddete karşı koruma için verdiği sözdür, sözler tutulsun.  İstanbul Sözleşmesi, cinsiyet temelli şiddete maruz bırakılan herkesin güvencesidir. Cinsiyet temelli şiddete karşı sigortamız olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi kadını şiddetten korur. İstanbul Sözleşmesi aileyi değil, şiddeti yıkar. Şiddet parçalar, İstanbul Sözleşmesi korur.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, KADININ YAŞAM HAKKININ GÜVENCESİDİR”

İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik şiddeti önlemek amacıyla yapılmıştır. Kadınlara yönelik şiddet sürsün mü istiyorsunuz? Yuvayı yıkan yasalar ve sözleşmeler değil, şiddettir. İstanbul Sözleşmesi’nin 1. maddesinde de belirtildiği gibi; sözleşmenin amacı, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmaktır. İstanbul Sözleşmesi, TC. Anayasası’nın 90. maddesi uyarınca kanun hükmündedir. Sözleşmeye kaldırılsın diyenler, Anayasayı hiçe saymaktadır. Kanunlar herkes içindir. İstanbul Sözleşmesi, her kadının yaşam hakkının güvencesidir. İstanbul Sözleşmesi biziz.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, HAK İHLALİNİ ÖNLEYEN ULUSLARARASI YASAL ARAÇTIR”

İstanbul Sözleşmesi, şiddeti insan hakkı ihlali olarak tanımlar. İstanbul Sözleşmesi, yaşama hakkının güvencesi. İstanbul Sözleşmesi, kadının yaşam hakkının garantisidir. İstanbul Sözleşmesi’nin amacı, kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti önlemektir. Sözleşme, kadına kadın olduğu için ayrımcılık yapılmasını engeller,  kadın, erkek, çocuk, engelli, mülteci, LGBTİ+ bütün bireyleri ev içinde yaşanan şiddetten korur. İstanbul Sözleşmesi, bir insan hakları ihlali olan kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele edilmesi için yöntemleri belirleyen en kapsamlı ve güncel uluslararası yasal araçtır. Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını tanımlayan ilk bağlayıcı metin olan İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet konusunda gerek yerel, gerek ulusal, gerekse küresel mücadele için kritik önemdedir. Türkiye, kadına yönelik şiddet ile mücadelede toplumsal cinsiyet eşitliğini merkeze alan, bütüncül politikalar geliştirme ve hayata geçirme sorumluluğunu yerine getirmelidir. Türkiye’de kadına yönelik şiddet hem özel, hem de kamusal alanda her geçen gün artarken, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmalıdır.  Kadınlara karşı ayrımcılık ve şiddeti sonlandırmak için İstanbul Sözleşmesi uygulansın.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baro, Başkanı, BağlantıYeşilboğaz:, “istanbul, sözleşmesi, yaşatır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı