Haber Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 11:35 Bu haber 12511 kez okundu
 
Mersin Ziraat Odası Başkanı Turgut Demir, basın toplantısı yaptı.
Mersin Ziraat Odası Başkanı Turgut Demir, basın toplantısı yaptı. Toplantıda Mersin’in narenciye sorunlarını dile getirdi. Başkan vekili Musa Yılmaz, Meclis Başkanı ile birlikte yapılan basın toplantısında,
GÜNDEM Haberi
Mersin Ziraat Odası Başkanı Turgut Demir, basın toplantısı yaptı.

       Mersin Ziraat Odası Başkanı Turgut Demir, basın toplantısı yaptı. Toplantıda Mersin’in narenciye sorunlarını dile getirdi. Başkan vekili Musa Yılmaz, Meclis Başkanı ile birlikte yapılan basın toplantısında, başkan Demir, “Depolarda iç tüketimden daha fazla limon bulunmaktadır. Doğru çalışma ile ihtiyaç fazlası limon ihraç edilmeliydi.” Görüşünü dile getirdi. Başkan Demir, “ Şehrimizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan odamız aracılığıyla bölge üreticilerimizin sesinin Mersin’den tüm Türkiye’ye ulaşmasını sağlayan ve yaptıkları haberlerle her zaman desteklerini hissettiğimiz siz değerli basın mensuplarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyor hepiniz hoş geldiniz  diyorum.

Yıllardır birlikte yürüdüğümüz üreticilerimizin sesini duyurmak, onların sorunlarına çözüm üretebilmek ve bölge tarımının gelişimine katkı sağlayabilmek için bize yüklenen sorumluluğun bilinciyle çalışıyoruz.

OLUMSUZLUKLAR ÇİFTÇİMİZİN YAKASINI BIRAKMAMIŞTIR

Ne var ki 2020 yılının Ocak ayında itibaren yaşanan olumsuzluk çiftçimizin yakasını bırakmamıştır .Ocak ayında  sel felaketi ,Şubat ayında don, Mart- Nisan aylarında fırtına ve dolu ,Mayıs ayında dolu, sıcak hava ve poyraza maruz kalan çiftçilerimiz ne kadar afet varsa yaşamış oldu. Ardından ihracı yasak ve ön izne bağlı mallar tebliğinden yapılan değişikle soğan ve patates yurt dışına satışına kısıtlama getirilmiş , ön izne bağlanmıştır. İhracat yasaklanırken ithalat devam etmiş hasat öncesi başlayan  ithalat üreticiye zarar vermiştir .Patates 30-40 kuruşa , soğan 60-70 kuruşa gerilemiştir.

Patates ve soğanlar depolarda çürümeye başlamıştır.  Akabinde  ihracata kısmi izin verilmiş fakat ihraç izninin geç açıklanması ve kısıtlı miktarda izin verilmesi birçok pazarın kaybedilmesine yol açmıştır. Bir yandan depolamayı özendirmek için soğuk hava depolarının kurulmasına hibe kredileri verilerken diğer yandan da bu ürünlerin depolanmasının engellenmesi ne kadar doğru bir karardır.

“LİMONA TALEP ARTMIŞTIR”

Koronavirüsün küresel bir salgına dönüşmesi ile limona olan talep artmıştır .Normal şartlarda 20 Nisan itibari ile Arjantin, Güney Afrika ,Mısır gibi ülkelerin limonları Rusya ve Ukrayna  pazarına ulaşmış olacağından fiyatlarda düşüş yaşanması kaçınılmazdı. Buna rağmen 7 Nisan 2020 tarihinde de resmi gazetede yayımlanıp 7 Nisan -31 Ağustos tarihleri arasında limon ihracatının ön izne bağlanması üreticilerimizi sıkıntıya sokmuştur.. Daha sonra hatadan dönülmüş ve 10 bin tonluk limon ihracatının izni için firmalardan talep alınmıştır. Her ne  kadar 600 firma 100 tondan 60 bin tonluk ihracat için ön talepte bulunsa  da 20 Haziran 2020 tarihine kadar sadece 3bin -3,5 bin tonluk ihracat gerçekleşmiştir . Bayram sonrası firmalar Mayer cinsi limon hasadına başlamış bulunmaktadır.

Depolarda iç tüketimden daha fazla limon bulunmaktadır. Doğru çalışma ile ihtiyaç fazlası limon ihraç edilmeliydi.

Türkiye’nin en önemli limon üretim merkezi olan Mersin’de limon on binlerce ailenin geçim kaynağı. Zaten koronavirüs nedeniyle ciddi sorunlarla boğuşan limon üreticileri bunun yanında mahsüllerini satamamaktan dolayı büyük bir girdabın içine düştü. İhracat yolları kapalı olduğu için limonları depolarda ciddi derecede çürümeye maruz kalan limon  üreticileri için 2020 yılı kayıp yıl olmuştur.

PAMUKLUK BARAJININ FAALİYETE GİRMESİYLE 185 BİN DEKAR ALAN CAZİBE İLE SULANABİLİR HALE GELECEKTİR

Üreticilerin sorunlarından biride sulama maliyetleri. Mersinli Üreticilerin yüzünü güldürecek projelerden biri olan 2010 yılın da temeli atılan pamukluk barajı sulama projesi yapımı 2017 yılında bitmesi gerekirken hala devam etmektedir. Pamukluk barajının faaliyete girmesiyle 185 bin dekar alan cazibe ile sulanabilir hale gelecektir. Mersin sulama birliği hizmet alanı içerisinde olan 75 bin dekarlık arazinin sulama  enerji maliyeti şuanda 10 milyon civarında olup ayrıca çiftçimizde kanallardaki suyu tarım arazilerine ulaştırmak için 10 milyon lira enerji bedeli ödemektedir. Yani 75 bin dekar alanda tarımsal üretim yapabilmek için 20 milyon liralık enerji bedeli ödenmektedir. Normal şartlarda 185 bin dekarlık tarım arazisinin sulanabilmesi için gerekli olan enerji bedeli 50 milyon lira olacakken barajın faaliyete geçmesiyle bu maliyet ortadan kalkmış olacaktır. Aynı durum devam etmekte olan Değirmençay barajı inşaatı içinde geçerli olup Barajın tamamlanmasıyla toplamda 31.310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Değirmençay barajı 37.5 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olup su tutmasıyla bölgedeki sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verim artarak yörede ürün çeşitliliği sağlanmış olacak. Bu değişikliklerle birlikte milli ekonomiye yıllık tahmini 35 milyon TL gelir artışı sağlanması beklenmektedir.

Bir yandan Covid-19 ile bir yandan doğal afetlerle boğuşan çiftçimiz Mayıs ayı içerisinde yaşadığı aşırı sıcak ve poyraz doğal afetiyle  narenciyede meyve dökümleri yaşanmış ve bu yılki narenciye rekoltesinde önemli derecede düşüş gözlemlenmiştir. Meyve dökümlerinden kaynaklanan rekolte düşüşüne aldanılmamalıdır. Bu yıl ki üretimimiz ihracata ve iç pazara yetecek düzeydedir. Önümüzde ki aylarda hasadı başlayacak olan  narenciyenin hiçbir çeşidinin ihracatta ön izne bağlanmasını ve bu bağlamın dile getirilmesini tasvip etmiyoruz.

İlimiz şeftali ve üzüm üretimi açısından da ülkemizde önemli yer tutmaktadır. Şuan hali hazırda hasadı devam eden üzümde çiftçilerimiz açısından durum iyi gitmemektedir. Her  ne kadar Nisan ayında başlayan örtü altı üzüm hasadı iyi başlasa da asıl yoğunluğa geldiğimizde değişen iklim koşulları, hastalık ve zararlılar, suma fabrikasının  2. Kalite üzüm fiyatını düşük tutmasından dolayı iyi gitmemektedir.

Yüksek bölgelerde hasadı devam eden şeftali fiyatı geçen yıla göre bir nebze daha iyi durumdadır. Sert çekirdekli meyveler ve üzümün fiyatlarının oluşmasında her zaman dile getirdiğimiz gibi meysu ve suma fabrikalarının payı önemlidir.

BÖLGEMİZDE HIZLA ARTAN MUZ ÜRETİMİDİR

Bir diğer konumuzda üretimi bölgemizde hızla artan muz üretimidir .Muz üretiminin geleceği de şuan hali hazırda var olan ton başına 145,8 gümrük vergisinin devamına bağlıdır. Çünkü gümrük vergisinin aynı şekilde devam etmesi ithalatı engelleyecek ve muz üreticisi kazanacaktır. Muz üreticisi kazandıkça ülkemizdeki muz üretimi artacak piyasada muz arzının artmasıyla muz fiyatları daha makul seviyelere gelecektir.

Ayrıca Mersinimizde muz ihtisas gümrüğünün oluşturulmasını sizin aracılığınızla talep ediyoruz.

Şuan piyasalarda oluşan önemli döviz artışlar neticesinde üretim girdi fiyatları artacak ve bu artışlarda üretim maliyetlerine yansıyacaktır. Önümüzdeki   günlerde üretim maliyetleri yükselince meyve ve sebzeleri ya daha pahalı tüketilmesi veya üreticinin para kazanamaması  kaçınılmaz olacaktır.

Her türlü sıkıntısında her zaman çiftçimizin yanındayız. Çiftçimizin ve milli ekonominin yararına olan her türlü projeye ve çalışmaya tam destek vermeye hazırız. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen katı atık düzenli depolama ve bertaraf  projesi yer almaktadır. Bu proje kapsamında Kazanlı, Homurlu ve Adanalıoğlu’nda üretim yapan çiftçilerimizden gelen talep doğrultusunda da seralardan çıkarılan bitkisel atıklarının toplanarak katık atık düzenli depolama ve bertaraf tesislerine gönderilip yakılması sonucu elektrik üretilmesini destekliyoruz. Bu kapsamda Mersin Büyükşehir Belediyesi tesisleri kullanılarak bitkisel atıkların toplanarak yakılması konusunda Akdeniz Belediyesi Başkanımız ile görüşmelerimizi yapmış bulunmaktayız.

Ayrıca Muhtarlar derneği başkanı ile irtibat içinde olduğumuz TÜVTÜRK gezici muayene istasyonları ile Akdeniz ilçesinde 8 mahallede Toroslarda şuan için 2 mahallede olmak üzere gezici muayene istasyonlarını çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayvagediği, Değirmendere ve etraf köylerde ihtiyaç duyulmakta olup yaz sezonu sebebi ile yolların kalabalık olmasından TÜVTÜRK gidememektedir. Yolların durumuna ve kalabalığına önümüzdeki aylarda gitmeyi planlamaktadır.

ÇİFTÇİLERİMİZİN ÜRETMEYE DEVAM ETMELERİ İÇİN KAZANMALARI GEREKMEKTEDİR

Yeni istihdamlar sağlamak amacıyla oda bünyemizde Halk Eğitim işbirliği ile Mantar yetiştiriciliği, Tıbbi Aromatik Bitkiler yetiştiriciliği ve Arıcılık kursları verilmektedir.  İlerleyen dönemlerde oluşan talepler doğrultusunda çiftçilerimizi ve çiftçilik yapmak isteyen yurttaşlarımızı bilgilendirme babında daha farklı kurslar açmayı hedeflemekteyiz.

Sonuç olarak çiftçilerimizin üretmeye devam etmeleri için kazanmaları gerekmektedir .Şayet çiftçilerimiz kazanamazlarsa üretemezler, üretemezsekte tükeniriz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mersin, Ziraat, Odası, Başkanı, Turgut, Demir,, basın, toplantısı, yaptı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı