Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 15:33 Bu haber 20823 kez okundu
 
Nil Sezer: Kadının En Büyük Görevi Analıktır
DÜNYA Haberi
Nil Sezer: Kadının En Büyük Görevi Analıktır

MAB Kadın Kolları Başkanı Nil sezer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklama metni yayınladı. Başkan Sezer, “  8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşullarını istemesiyle bir tekstil fabrikasında greve başlandı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulu olan barikatlardan kaçamaması sonucu 129 kadın işçi hayatını yitirdi. İşçilerin cenazelerine 10.000’ler akın etti.Malesef,kadınlarla ilgili farkındalık oluşması bile bir felaketin ardından düşünüldü.

          Yıl 2019,bu olayın üzerinden tam 162 yıl geçmiş...

        İçinde bulunduğumuz dönemde  ise kadınlarla yapılan röportajlarda hala  kadınların 80 i iş hayatında erkelerle aynı pozisyonda olmadıklarından söz etti. Sonuç mu? Çok net :Kadınların ekonomik özgürlüğü konusunda yaşanan zorluklar sosyal travmalara ve şiddete neden olmaktadır.Kadına yönelik şiddet sayısı,açılan dava sayısı ve koruma talepleri de bu durumu doğrulayıcı nitelikte.2010 yılında 44461 adet kadına yönelik dava dosyası açılmışken ,bu rakam 2017 de 207 233 e çıkmıştır.

    Eğitim konusunda kadınlarımızla ilgili sayısal veriler hiç de iç açıcı değil.Okur yazar olmayan nüfusun içerisindeki kadın oranı 85.....Yüksekokul ve ya fakülte mezunu sayısı 13,1.

129 Devlet Üniversitesinde sadece 4 kadın rektör var. Kadın rektör oranı 3...

Anayasa Mahkemesi 15 üyeden oluşuyor ve hiç kadın üye yok......Hakimler ve Savcılar Kurulu nda da hemen hemen aynı sadece 1 kadın üye var .Kalan 12 üye erkek....

TBMM ‘de ise bu oran 17,5,kısacası dünyada en geri sıradayız... 5 Aralık 1934 tarihinde de Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Kadınlar seçme/seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de 1971 yılında kavuştular.Biz bu hakkı kadınlara verdiğimizde dünyada 28 ülkenin kadınları bu hakka sahipti .Yıl 2019,ve sayısal veriler hiç de iç açıcı değil

    Eski Türk toplumlarında bile yüzyıllarca yıl öncesine baktığımızda; kadın, erkekten farklı, ama ona eşit bir varlık olarak saygı görülürdü. Aile tek evliliğe dayanırdı. Doğan çocuğun kız olması matem sebebi sayılmazdı. İstenmeyen kız çocuklarının öldürülmesi âdeti hiçbir Türk toplumunda görülmemişti. Çocuklar üzerinde baba kadar ananın da hakları olduğu kabul edilirdi. Mülkiyet bakımından da kadın eşit haklara sahipti. “Hakan”ın emirlerinde, eşinin, “Hatundun adına da yer verilirdi. Türk toplumu, kadınlar için, kapalı bir toplum değildi. Bizim tarihimizde kadın asla ezilmedi.

     İslâmiyetin gelişiyle , Arap toplumunda âdeta bir eşya statüsünde olan kadın bu durumdan kurtarılıp ‘’Cennet, anaların ayağı altındadır ‘’ görüşüyle  hakları olan bir insan statüsüne kavuşturmuştur..... Bizim dinimiz de kadın ayağının altına cennet serilecek kadar değerlidir..... O zaman kadına yaşatılan olumsuzlar ne tarihe ne de dinsel inanca bağlıdır.Olsa olsa hastalıklı bir zihniyetin  sonucudur.

    Kadının en büyük görevi analıktır. İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse, bu görevin önemi  daha da iyi anlaşılır. Milletimiz anlı şanlı tarihi ile güçlü bir millettir.Kurtuluş Savaşımızda  ‘’Elindeki son lokma ekmeği  Mehmetçiğe verip,ben tekrar ana olabilirim ama memleket elden giderse zaten yaşayamam diyen yürektir ana.....

    Kadın annedir. Size evlat verir.    Kadın kayınvalidedir; eşinizi ,hayat arkadaşınızı evlatlarınızın anasını dünyaya getirendir.    Kadın kızkardeşinizdir, sığınacak limanınız dert ortağınızdır kadın...

    MAB olarak kadınların şu anda 34 olarak belirlenen işgücüne katılma oranını çok daha ileriye taşımak için gerekli çalışmaları yapacağız. İşgücüne katılımı sağlayacak, istihdam yaratacak,ekonomiye hareket ve yeni bir vizyon getirecek  projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyoruz.

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik her türlü bedensel ya da fikirsel şiddetin yok olması ve hergünün 8 Mart farkındalığında olması dileklerimizle.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nil, Sezer:, Kadının, En, Büyük, Görevi, Analıktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı