Haber Detayı
16 Aralık 2020 - Çarşamba 13:30 Bu haber 11668 kez okundu
 
Seçer’den Borçlanma Yorumu: “Ya Bir Yol Bulacağız Ya Bir Yol Yapacağız”
“Borçlanma verseniz de vermeseniz de vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmet sözünü yerine getireceğim”
EKONOMİ Haberi
Seçer’den Borçlanma Yorumu: “Ya Bir Yol Bulacağız Ya Bir Yol Yapacağız”

“İŞİNE SON VERİLENLER İŞ YAPMADAN MAAŞ ALANLAR”

Büyükşehir Belediye Meclisi Olağanüstü 2’nci Birleşim Toplantısı’nın ana gündem maddeleri arasında yer alan 250 milyon liralık borçlanma yetkisi talebi Cumhur İttifakı oyları ile bir kez daha reddedildi. Başkan Seçer, “Borçlanma vermiş olsanız da vermiş olmasanız da ben vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğim. Nerede ne yatırım yapacağımızı 2021 yılı yatırım programına aldık. Hepsini harfiyen yapacağız. Bir şekilde ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız. Onda kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

İşten çıkarmalarla ilgili iddiaları da yanıtlayan Seçer, “Bugüne kadar farklı gerekçelerle işine son verilenlerin çoğunluğu, belediyeye gelmeden ya da gelse bile katkı sunmadan, iş yapmadan, ahbap çavuş ilişkileriyle bir şekilde gelip maaş alanlar” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Olağanüstü Toplantısı, Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Başkan Vahap Seçer’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, daha öncesinde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedilen 3 madde gündeme taşındı. 250 milyon liralık borçlanma talebi Cumhur İttifakı üyelerinin oyları ile bir kez daha reddedildi. Borçlanma talebini değerlendiren Başkan Seçer, “Borçlanma vermiş olsanız da vermiş olmasanız da ben vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğim. Bir şekilde ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız” dedi.

“Bu bir kamu zararıdır”

Mayıs ve Temmuz ayında borçlanma konusunun Meclis’te gündeme geldiğini, son olarak da 11 Aralık’taki oturumda borçlanma yetkisi talebinde bulunduğunu anımsatan Seçer, bu talebin yine reddedildiğini söyledi. Seçer, “Aralık ayına geldik. Yıl bitiyor ki Mayıs ayında ben bu talebi ilk getirdiğimde 12 ay vadeli kredilerde faiz oranı 10.52’ydi. Temmuz’da iade ettiğimde 11.52’ye çıktı. Aralık ayında bugün 19 ile 21 arasında yıllık faiz oranı var. Bu bir kayıptır. Bu bir kamu zararıdır bir anlamda kullanacak olduğum zaman” diye konuştu.

“Elimizde bizim can simidimiz yok”

Yıl içerisinde borçlanma yetkisi alamadıkları için birçok ihaleyi ve işi geciktirmek zorunda kaldıklarını belirten Seçer, “Elimizde bizim can simidimiz yok. Can simidimiz nedir? İtibarımız neden olur? Verdiğimiz sözü tutarız. Gününde ödememizi yaparız” ifadelerini kullandı. Tüm olumsuzluklara rağmen belediyenin piyasaya güven verdiğini vurgulayan Seçer, “Bir ihaleye neden 30-40 firma giriyor. Bir ciddiyet gelmiş. İsrafın olmayacağını, yanlışlığın en asgari düzeyde kalabileceğini herkes biliyor. Hepimiz kuluz, maddi yanlışlıklar yapılabilir. Ama bir istismarın, suistimalin olmayacağını herkes biliyor” dedi.  

“Ben vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğim”

Seçer, borçlanma yetkisi verilmemesi durumunda da hizmet yapma gayretlerini sürdüreceklerini belirterek, “Borçlanma vermiş olsanız da vermiş olmasanız da ben vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğim. Nerede ne yatırım yapacağımızı 2021 yılı yatırım programına aldık. Hepsini harfiyen yapacağız. Bir şekilde ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız. Ondan kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerine yer verdi.

“Bu para esnafa da gidecek”

Başkan Seçer, borçlanma yetkisi almanın doğrudan esnafı da ilgilendirdiğini ifade ederek, “Bu para alınacak, bu para bizim mal ve hizmet alımlarındaki borçlarımızın ödemesine gidecek” diye belirtti. Seçer, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 “175 milyon lira uzaya gitmeyecek. Bir başka ülkeye gitmeyecek, bir başka şehre gitmeyecek, Mersin’de kalacak. Zaten insanlar kan ağlıyor. Pandemide dükkanlar kapalı. Benden 1 ay parasını erken alırsa kredisini 1 ay erken kapatır. 1 ay eksik faiz öder. Çünkü ben geç ödüyorum. Faizi esnafa ödetiyorum. Bu yanlış, bu hak benim. Bu hakkı gasp edemezsiniz, alamazsınız elimden. Bu yanlıştır, ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Piyasaya para süreceğiz yılbaşından önce. Zaten insanlar perişan. Devre faizlerini ödeyemeyecek esnaf. Arkadaşlar Allah aşkına biz sokağı bilen insanlarız. Niye böyle davranıyorsunuz?.

Büyükşehir Belediyesi’ndeki işten çıkarma iddialarıyla ilgili bir açıklama yapan Seçer, işten çıkarmaları konusunun tekrardan neden açıldığına anlam veremediğini söyledi. Seçer, liyakatı ve bilgi birikimi olmayanların siyasi görüşünden dolayı işe alındığını iddia ederek; “Çok gereksiz sayıda liyakatı olmayan, çalıştığı alanda bilgi birikimi olmayan, bir katkı sağlamayan, binlerce insan bu belediyeye siyasi görüşünden dolayı alınmıştır. Şimdi bu tartışmayı açmak istiyorsanız, açarız. ” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seçer’den, Borçlanma, Yorumu:, “Ya, Bir, Yol, Bulacağız, Ya, Bir, Yol, Yapacağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı