Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 16:57 Bu haber 8356 kez okundu
 
Vali Ali İhsan Su; “Mersin'de 24 saatte Metrekareye Yaklaşık 165 Kilogram Yağış Düştü”
Kriz Masası Değerlendirme Toplantısı Vali Su Başkanlığında Gerçekleştirildi
GÜNDEM Haberi
Vali Ali İhsan Su; “Mersin'de 24 saatte Metrekareye Yaklaşık 165 Kilogram Yağış Düştü”


Kriz Masası Değerlendirme Toplantısı Vali Su Başkanlığında Gerçekleştirildi

 

Vali Ali İhsan Su, ilimizde yaşanan aşırı yağış ve su baskınları nedeniyle oluşturulan Kriz Değerlendirme Toplantısı’na başkanlık ederek, aşırı yağıştan etkilenen bölgelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcıları ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, Devlet Su İşleri 6.Bölge Müdürlüğü, Karayolları 5.Bölge Müdürlüğü, DSİ Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD Müdürlüğü ve Mersin Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

Vali Ali İhsan Su; “Mersin'de 24 saatte Metrekareye Yaklaşık 165 Kilogram Yağış Düştü”

Vali Ali İhsan Su, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada Mersin'de 24 saatte metrekareye yaklaşık 165 kilogram yağış düştüğünü belirterek, yarın sabaha kadar devam edecek yağışların akşam üzeri etkisini yitireceğini söyledi.          
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge ve il müdürlüklerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda dünden itibaren gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Vali Su; "Mersin'de özellikle dün akşam saat 21.00'den itibaren yoğun yağış alacağımız yönünde bilgileri almıştık. Bu çerçevede dün oluşturulan kriz masasında ilgili tüm kurum ve kuruluş temsilcileriyle bir araya gelerek, planlarımızı gözden geçirdik. Bu çerçevede, kritik noktalara konuşlandıracağımız araçların yerlerini belirledik. Yağıştan önce verdiğimiz talimatla tüm menfezlerin temizlikleri yapılmıştı ama bu yağışlarla kapanabilecek yerler için de o noktalarda araçlar sabitledik ve hemen müdahale edilebilmesi için gerekli tedbirleri aldık. Yine bu çerçevede, Tarsus ve Erdemli’de aşırı yağış sonucunda su basabilecek ve hayati tehlike oluşturabilecek yerleşim yerlerimizi de tahliye ettik. Oradaki vatandaşlarımızı daha güvenli yerlerde misafir ettik, onların yeme ve barınma ihtiyaçlarını dün geceden itibaren karşıladık" dedi.

Vali Su; "Maalesef İki Vatandaşımız Hayatını Kaybetti"

Biri Mut diğeri de Erdemli'de olmak üzere toplam iki vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisini veren Vali Su; "Mut ilçemizde yağış ve sis nedeniyle direksiyon hâkimiyetini kaybederek menfeze düşen araç içerisindeki bir vatandaşımız ile Erdemli Çeşmeli'de yaşanan heyelanda bir evde meydana gelen göçme sebebiyle bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu anda can güvenliği açısından herhangi bir sıkıntımız yok. MESKİ, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ ve karayolları olmak üzere tüm ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyorlar.” ifadelerini kullandı

Dün öğleden bu yana yapılan çalışmaları bizzat denetlediğini kaydeden Vali Ali İhsan Su, ihtiyaç olan yerlerde gerekli çalışmaların gerçekleştirildiğini belirterek, başka bir sıkıntı yaşanmadan yağışı atlatmayı ümit ettiklerini ifade etti.

Okulların tatil edilip edilmeyeceği yönündeki soruyu da cevaplayan Vali Su, yağışların bugün akşama doğru hızını keseceğini ve yarın sabaha kadar da normal seyrinde yağmaya devam edeceğini belirtti. Mersin için asıl sıkıntılı zamanın dün akşam saat 21.00 ile sabah 06.00 arası olduğunu söyleyen Vali Su, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için tedbirlerin ve çalışmaların devam ettiğini açıkladı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Ali, İhsan, Su;, “Mersin'de, 24, saatte, Metrekareye, Yaklaşık, 165, Kilogram, Yağış, Düştü”,
Yorumlar
Haber Yazılımı