Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 14:26 Bu haber 13378 kez okundu
 
Yaşarken mezarını yaptı, ziyaret edince ölümü hatırlıyorum, dedi
- “ Kutsal kitabımızın bir emri olarak, “Her canlı mutlaka ölümü tadacaktır” ayeti üzerine bende ölüme kendimi hazırlamaya başladım. Buna kendi mezarımı yapmakla başladım. - Kendi mezarımı ziyaret ettiğim zaman ölümü hatırlıyorum, Kur’an-ı Kerim okuyorum, duygulanıyorum gözyaşlarımı tutamıyorum, istirahat ediyorum…”
YAŞAM Haberi
Yaşarken mezarını yaptı, ziyaret edince ölümü hatırlıyorum, dedi

Yaşarken mezarını yaptı, ziyaret edince ölümü hatırlıyorum, dedi

- “ Kutsal kitabımızın bir emri olarak, “Her canlı mutlaka ölümü tadacaktır” ayeti üzerine bende ölüme kendimi hazırlamaya başladım. Buna kendi mezarımı yapmakla başladım.

- Kendi mezarımı ziyaret ettiğim zaman ölümü hatırlıyorum, Kur’an-ı Kerim okuyorum, duygulanıyorum gözyaşlarımı tutamıyorum, istirahat ediyorum…”

Mersin İstikbal Özel Haber/ Muhtar Emmi, Uzun Mehmet lakaplı Mehmet Doğan 82 yaşında. Silifke’nin Ovacık köyünden yıllar önce göçüp gelen, Mersin’in Erdemli İlçesi’nin Kargıpınarı mahallesine yerleşen ve 35 yıllık mahalle muhtarlığı yapan Mehmet Doğan şair, yazar olarak da anılır. Yörük Kültürü üzerine çalışmalar yapan, öyküler fıkralar şiirler yazan,  araştırmalar yapan ve kitaplaştıran Mehmet Doğan Mersin’in edebiyatçıları arasında yerini aldı. “Talihsiz Ayşe” adlı, kıl çadırda geçen dramatik bir yaşam öyküsü olan eseri sinemaya “Tek Kadın” filmi olarak uyarlandı. Kendi yaşam öyküsü de sinemaya “Kiya” adı uyarlandı. 2020 yılının Şubat ayı sonlarında Umre’ye de gitti. Birkaç yıl önce eşini de kaybeden Mehmet Doğan Kargıpınarı’nda ki evinde yalnız yaşamını sürdürürken, mezarlıktaki yerini hazırlamayı düşündü. Bunun için hemen kolları sıvadı çalışmaya başladı.

Kargıpınarı Mezarlığı’nda hiç kimsenin mezar kazmadığı kayalık taşlı bir yer bularak yaşarken mezarını hazırladı. Mezarın çevresini ördü, mezar taşına “1.2.1938 doğum” yazılı ölüm tarihi ise boş duruyor… Kabri başına diktiği taşta ise;

“Bu dünyayı baki sandım

Bilmem ki ben nasıl kandım

Daha dünden gelmiş idim

İşte bugün geri döndüm”

Şiirini de yazdı. Mehmet Doğan şimdi Allah’ın kendine verdiği vadesini bekliyor.

ADETA ELLERİMLE KENDİ MEZARIMI KAZDIM

Mezarını elleri ile kazıp yapan Mehmet Doğan neden böyle bir şey yaptığını, her nefsin ölümü tadacağını söyleyerek anlattı. Şair Mehmet Doğan, “ Kutsal kitabımızın bir emri olarak, “Her canlı mutlaka ölümü tadacaktır” ayeti üzerine bende ölüme kendimi hazırlamaya başladım. Buna kendi mezarımı yapmakla başladım. Kargıpınarı mezarlığında hiç kimsenin mezar kazmadığı, bir yer olan kayalık taşlı ve sapa bir yeri, kendime mezar yeri seçtim. Balyozlarla kayaları kırdım, günlerce uğraştım, orayı değerlendirdim. Adeta ellerimle kendi mezarımı kazdım. Bin beş yüz liraya mal oldu bana.” Diyerek zor şartlarda mezarını hazırladığını anlatan Şair Mehmet Doğan, “Nasıl olsa Allah’ın takdiri ile hepimiz öleceğiz. Allah bana yaşarken kendi mezarımı yapmamı nasip etti. Kendi mezarımı ziyaret ettiğim zaman ölümü hatırlıyorum, Kur’an-ı Kerim okuyorum, duygulanıyorum gözyaşlarımı tutamıyorum, istirahat ediyorum…” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşarken, mezarını, yaptı,, ziyaret, edince, ölümü, hatırlıyorum,, dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı