Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 18:44 Bu haber 8441 kez okundu
 
Yeşilboğaz: “Konkordato ekonomik krizin çözümü değil”
Yeşilboğaz, “Eski ve Yeni Konkordato-Konkordato Ekonomik Krizin Çözümü müdür?” konusunda sunum yaptı.
EKONOMİ Haberi
Yeşilboğaz: “Konkordato ekonomik krizin çözümü değil”

Yeşilboğaz: “Konkordato ekonomik krizin çözümü değil”

Çağ Üniversitesi Uluslararası Hukuk Kulübü tarafından düzenlenen ‘Arabuluculuk ve Konkordato’ konulu Baro Başkanları Toplantısı’na konuşmacı olarak davet edilen Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Eski ve Yeni Konkordato-Konkordato Ekonomik Krizin Çözümü müdür?” konusunda sunum yaptı. Konuşmasında konkordatoya başvuran şirket sayısının 5 bini aştığının altını çizen Yeşilboğaz, “Konkordato, ekonomik krizden kurtuluş yolu değil, ekonomik krizin çözümü de değildir. Ülkemizde ekonomik kriz bunalımı varken, siyasiler ekonomi tıkırında algısı yaratmaya çalışıyor. Ama ülkemizde ekonomi tıkırında değil”dedi.

“KONKORDATOYA BAŞVURAN ŞİRKET SAYISI 5 BİNİ AŞTI”

Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ve akademisyenlerin katılımıyla Çağ Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Baro Başkanları Toplantısı’nda, konuşan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, ülkemizde ekonomik krizin her geçen gün derinleşmesiyle birlikte, konkordato ilan eden şirket sayısının da arttığını belirterek, “Konkordatoya başvuran şirket sayısı 5 bine ulaştı ve bu sayının daha da artması bekleniyor. Konkordato girdabı her geçen gün daha da büyüyor. Konkordato, esas itibariyle iflas ertelemenin yerine getirilen, ekonomik darboğaz içinde olan şirketlerin iflas etmeden ticari hayatlarına devam etmelerinin sağlanması, batıp yok olmalarının önüne geçilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Konkordato, bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşmadır.  Ancak, ihtiyacı olan iyi niyetli firmalar dışında, ihtiyacı olmayan kötü niyetli kişiler de konkordatodan yararlanmak için başvuruda bulunuyor. Burada, iyi niyetli veya kötü niyetli kişiyi ayırma görevi, mahkemeler ve konkordato komiserlerine düşmektedir.  Borca batmış bir şirketin ekonomik olarak mali krizden çıkma umudu olan konkordato süreci iyi yönetilirse, iki taraf da kazanmış olur” ifadesini kullandı. 

“ÜLKEMİZDE EKONOMİ TIKIRINDA DEĞİL”

Türk lirasındaki değer kaybı ve dövizlerdeki artışın, şirketleri konkordato ilan etmeye götüren önemli sebeplerden birisi olduğuna vurgu yapan Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Türkiye ekonomisine güvensizlik var ve bu güvensizliğin sonucunda dövize hücum var. İflastan kaçmaya çalışan yüzlerce şirket, konkordato seçeneğine sarılmıştır. Ancak konkordato ekonomik krizden kurtuluş yolu değil, ekonomik krizin çözümü de değildir. Ülkemizde ekonomik kriz bunalımı varken, siyasiler ekonomi tıkırında algısı yaratmaya çalışıyor. Ama ülkemizde ekonomi tıkırında değil. Ekonomide büyüme için ülkemizde acil yargı ve ekonomik reformlara ihtiyaç var” diye konuştu.

Konferansta, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, ‘Arabuluculuk, Arabuluculukta Etkili Taraf Avukatlığı’, Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı ise, ‘Türkiye’de Arabuluculuğun Yansımaları’ konularında katılımcıları bilgilendirdi. Öğrencilerin sorularının da yanıtlanarak interaktif katılımın sağlandığı seminerin sonunda, Çağ Üniversitesi Uluslararası Hukuk Kulübü, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük’e ve Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı’ya teşekkür ederek plaket taktim etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilboğaz:, “Konkordato, ekonomik, krizin, çözümü, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı