Akdeniz Belediyesi'nden İki Büyük Sosyal Destek Projesi - Mersin İstikbal Gazetesi

Akdeniz Belediyesi'nden İki Büyük Sosyal Destek Projesi

* Mersin Valiliği’nin öncülüğünde hazırlanan, Türkiye’nin ilk ve tek güdümlü 6 sosyal destek programı projesinden ikisi; “Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” ve “Roman Havası Projesi” yakında hayata geçecek...

Benzer Haber Başlıkları

 • Kanada’dan Mezitli’ye ‘Kardeş Şehir’ ilgisi

  Kanada’nın Niagara Falls Belediyesi’ni Mezitli Belediyesi ile Kardeş Şehir olma heyecanı sardı. Belediye meclisinden bu konuda karar çıkartan Belediye Başkanı Jim Diodati, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, belediye meclis üyelerinin

 • Mezitli Belediyesi 5. Etap Hobi Bahçesi açıldı

  Mezitli Belediyesi tarafından yaptırılan, Akdeniz ve Davultepe Mahallelerinin birlikte kullanacağı 5. Etap Hobi Bahçesi açılışı gerçekleştirildi.

 • Davultepe’de büyük halk buluşması

  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, göreve geldiği ilk günden bu yana aralıksız sürdürdüğü ‘Halk Günü’nü Davultepe’de Halk Buluşmasına dönüştürdü. Başkan Tarhan, yüzlerce vatandaşın katıldığı halk buluşmasında, kendisine iletilen sorun ve taleplerin çözümünü sağladı.

 • Belediyeden Çeşmeli Anaokuluna boya-badana hizmeti

  Erdemli Belediyesi, 2014 yılında yürürlüğe giren büyükşehir yasasıyla Erdemli’ye bağlanıp mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde her alanda başlattığı hizmet atağını sürdürüyor.

 • Mezitli'de Cumhuriyet Coşkusu

  Mezitli Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü nedeniyle binlerce vatandaşı ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’nde buluşturdu. Demokrasi Meydanı’nda başlayarak Amfitiyatro’ya kadar devam eden yürüyüş boyunca slogan atan Mezitlililer, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalarını haykırdı.

Son Güncelleme: 07 Kasım 2017, Salı

 

 

AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN,

 

 

İKİ BÜYÜK SOSYAL DESTEK PROJESİ!

* Mersin Valiliği’nin öncülüğünde hazırlanan, Türkiye’nin ilk ve tek güdümlü 6 sosyal destek programı projesinden ikisi; “Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” ve “Roman Havası Projesi” yakında hayata geçecek...

Mersin Valiliği tarafından hazırlanıp, 2017 Yılı Sosyal Destek Programı kapsamında (SODES) teklif edilen 10 milyon TL bütçeli 6 ‘Güdümlü Proje’, Kalkınma Bakanlığı tarafından uygun bulunarak onaylandı. Bakanlıkça onaylanan bu projeler arasında, Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Kaymakamlığının yürütücüsü olduğu “Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” ile “Roman Havası Projesi” de yer alıyor. Akdeniz Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi kapsamında; Adanalıoğlu, Çay, Çilek ve Karaduvar mahallelerinde bulunan Akdeniz Belediyesi’ne ait mahalle evlerinde, kadın ve gençlere yönelik dikiş–nakış, seramik, ahşap oyma ve boyama, çocuk bakıcılığı eğitimi ve kuaförlük, epilasyon ve cilt bakımı mesleki kursları verilecek.

Akdeniz Belediyesi’nce hazırlanan, 1 yıl süreli ve 2 milyon TL bütçeli proje ile adı geçen 4 mahalle evinde 11 dalda eğitimler verilecek. Mahalle evlerine kurslar için gerekli olan demirbaş ve temrinlik malzemeler alınacak. Her mahalle evinde kreş sınıfları açılacak ve kütüphane oluşturulacak. Adanalıoğlu’nda, 20 bilgisayarın olacağı bilgisayar sınıfı kurulacak. Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi’nin Koordinasyon Merkezi, Şevket Sümer Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait bir bina olacak. Proje kapsamında binanın tadilatı da yapılacak.

Akdeniz Belediyesi, Roman Havası Projesi’ne de ortak…

Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilip onaylanan diğer bir SODES Projesi de “Roman Havası Projesi.” Akdeniz Kaymakamlığı tarafından hazırlanan; Akdeniz Belediyesi’nin de ortağı olduğu projenin bütçesi ise 1 milyon lira. Proje kapsamında; Bahçe, Barış ve Turgutreis mahallelerinde yoğun olarak yaşayan Roman vatandaşlara yönelik beceri ve meslek kursları, spor etkinlikleri, gezi, konferans ve seminer gibi bilgilendirme-bilinçlendirme çalışmaları ve kütüphane faaliyetleri düzenlenecek. Proje kapsamında, Turgutreis Mahallesi’nde kiralanan 3 katlı bir yapı hazırlanırken, binanın tadilat işlemi de yakın süreçte başlayacak.

Klarnet, bağlama, kanun, org ve vurmalı çalgılar eğitimi verilecek

Bu merkezde 5 farklı branşta meslek edindirme kursları, kursiyerlerin çocukları için kreş hizmeti, yine 12-18 yaş arasındaki Roman çocuklar için özellikle talep ettikleri klarnet, bağlama, kanun, org ve vurmalı çalgılara yönelik müzik eğitimleri verilecek. Kurslar için gerekli olan bilgisayarlar, dikiş makineleri, kuaförlük malzemeleri gibi demirbaşlar alınacak. Kurslara katılacak her kursiyere günlük 15 lira harçlık verilecek. Her kurs 15 kişiden oluşacak, böylece aynı anda 75 kişi mesleki ve beceri kurslarından faydalanmış olacak. Sonuçta da 1 yıllık süre zarfında kursiyerlere yaklaşık 300 bin lira civarında harçlık verilmiş olacak.

Başkan Pamuk; “Sosyal destek projelerinde yer almaya devam edeceğiz”

Mersin Valiliği öncülüğünde hazırlanan “Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi” ve “Roman Havası Projesi”ni değerlendiren Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, “Bu yıl içinde Kalkınma Bakanlığımızdan, güdümlü proje adı altında ilk pilot uygulama olarak ilimiz Mersin seçildi. 2017’den önce normal SODES projelerinde üst limit 500 bin lira, alt limit ise 100 bin lira idi. Güdümlü Projede ise alt limit 1 milyon; üst limit ise 10 milyon lira olacak şekilde hazırlandı.

Mersin Valiliğimiz öncülüğünde, Akdeniz Belediyesi olarak ‘Çoklu Eğitim Merkezleri Projesi’ni; Akdeniz Kaymakamlığı adına da ‘Roman Havası Projesi’ni hazırladık. Güdümlü projelerimiz, Valiliğimiz tarafından Kalkınma Bakanlığımıza sunuldu ve onay aldı. Bu anlamda, bizlerden desteğini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a en derin şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Başkan Pamuk, Akdeniz Belediyesi’nin, büyük farkındalık yaratan toplum yararına sosyal destek projeleri içinde yer almaya devam edeceğini vurguladı; “Her iki proje de dezavantajlı durumda olan kadınlar, gençler ve çocuklarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katılımlarını sağlama noktasında büyük bir önem taşıyor. İnsan odaklı hizmet anlayışımız ile bütçemizi ve imkânlarımızı azami bir verimle kullanarak, Mersin ve Akdeniz sakinlerine en iyi hizmeti ve en yararlı projeleri sunmanın gayreti içinde olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Etiketler : ekonomi  akdeniz  belediye  sodes 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri