Anamur da İlk Fuar Toplantısı Yapıldı - Mersin İstikbal Gazetesi

Anamur da İlk Fuar Toplantısı Yapıldı

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek olan Anamur Tarım ve Gıda Fuarının ilk toplantısı Anamur Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Köşekbükü Astım Mağarasında gerçekleşti.

Benzer Haber Başlıkları

 • Müdürler, projeleri yerinde inceledi

  Mezitli Belediyesi’nde görev yapan müdürler, belediyenin tüm projelerini ve birimleri gezerek bilgi aldılar. Belediye Başkan Yardımcısı Yaser Gündüz başkanlığında yeni yapılan Ana Hizmet Binası, Kültür Merkezi, Güneş Park, Gençlik Merkezi, Amfi Tiyatro, Taş Mektep, Destek Hizmetleri Birimi, Fen İşleri Birimi, Gönüllü Serası’nı gezen müdürlere, Mezitli Belediyesi İmar Müdürü Arzu Bitigen Saylam da teknik bilgiler verdi.

 • Tece'deki Yeşil alan Belediyeye Tahsis Edilsin

  MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK; TBMM Genel Kurulunda söz alarak, Mersin Tece Sahillerindeki arazinin belediyeye tahsis edilerek Mersin Halkının hizmetine sunulmasını istedi.

 • Başkan Tarhan, Mezitli direndi ve başardı

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı telefonla arayarak bir süredir gündemde olan Tece Deniz Mahallesi’nde bulunan 76 dönümlük denize sıfır park ve spor alanı olarak ayrılmış yerde TOKİ’nin ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hiçbir uygulamasının olmayacağını söyledi.

 • TOKİ’ye fidan dikerek tepki gösterdiler

  Mersinliler, Mezitli Tece’de 76 dönüm park ve spor alanı işaretli arazinin TOKİ aracılığı ile otel yapılmasına tepkilerini zeytin fidanı dikerek gösterdiler. Tece Gönüllü Evi yanında buluşan yüzlerce vatandaş, son kalan alanların TOKİ eliyle betonlaşmamasını istedi.

 • Başkan Tarhan’dan çiftçi kadınlara ‘Lüküs Hayat’ sürprizi

  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kadın Üretici Pazarı’nda bulunan çiftçi kadınlara sürpriz yaparak ‘Lüküs Hayat’ operasını izlemelerini sağladı. Üretici kadınlar, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen oyunu çok sevdiklerini ifade ettiler.

Son Güncelleme: 20 Eylül 2017, Çarşamba

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek olan Anamur Tarım ve Gıda  Fuarının ilk toplantısı Anamur  Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde  Köşekbükü Astım Mağarasında gerçekleşti. 

Gerçekleşen toplantıya, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu, Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş , CRN Firma Temsilcisi  Mustafa Başar, Anamur Ziraat Mühendisleri Odası temsilcileri, MUZ-BİR temsilcileri, İlçe Tarım Müdürlüğü temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Müdürlüğü  ve basın mensupları  gibi davetliler katıldı.

Katılımcıların mağarayı gezmesinin ardından, yemeğe  geçildi. Eğlenceli geçen bir yemeğin ardından  toplantı Başkan Türenin konuşması ile başladı.

Başkan Türe özellikle ilk yıllarda yaşanan “olur mu ? olmaz mı ?  “ gibi korkuların aşıldığını ve her  geçen yıl biraz daha başarılı hale gelindiğini vurgulayarak cümlelerine başladı.

 TÜRKİYE’DE İLK OLDUK..

Başkan Türe “ Türkiye’ de bir ilk olduk. İlçede yapılan ilk Tarım Fuarı olduk. Elele vererek gerçekten ülkemize bölgemize yakışır bir fuar ortaya çıkardık. Biz birlik olarak bir zoru başardık. CNR firmamızın desteği, Ticaret ve sanayi odamızın desteği, kaymakamlarımızın, Valimizin desteği, Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği, STK’larımızın desteği, halkımızın desteği,  ile bu yeni doğmuş çocuğu 4 yaşına getirdik.

 Maalesef ki çevremizdeki hainlerle ülke içindeki hainlerin  el ele vermesi ile bir darbe  girişimini atlattık ülkemiz ister istemez bu durumdan ekonomik olarakta  etkilendi.  Ve artık “ biz darbeyi nasıl atlattık,  nasıl bastırdık   ” diye değil de bu darbenin izlerini nasıl sileriz, ülkenin düze çıkması için biz yerel yönetimler, dernekler STK’ lar  neler yapabiliriz onu tartışmalıyız, onun  peşine düşmeliyiz.

 Geçmişte kurumlar arası bazı sıkıntılar olsa da artık buradayız, biriz.   Ülkemizde birçok sakıntı var sadece  terör olarak değil, topraklarında ekonomisinde sıkıntılar olan yerler var. Ama Anamur’u bu bağlamda ele alırsak çok şanslıyız. Bereketli topraklara sahibiz, turizm var. En büyük sorunlarımızdan birisi ulaşımdı  sağ olsun devletimizden tek tek çözülüyor. Yakında bir limanımız olacak.  Ama tarımdan da taviz vermemek gerek. Bugün ülkemizde  tarım giderek azalıyor,  dışarıya bağlı hale geliyoruz. Tarım adına da bir şeyler yapmak lazım ve burada görev bize düşüyor. Ülkenin en verimli topraklarının olduğu bir ilçede yaşıyoruz.  Bu tarz projeleri devam ettirmeliyiz. Ülkemiz için. İlçemiz için.

Katılımcıların sayısı arttırılmalı, bakanlarımızın, Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızı fuarımızda görmeliyiz” şeklinde konuştu.

TEK VUCUT OLMALIYIZ..

Başkan Türeden sonra söz alan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu Fuara sahip çıkılması gerektiğini, bu Fuarın herkesin olduğunu vurguladı. Konuşmasına devam eden Başkan Torunoğlu “ Bu fuar için hep birlikte çok emek sarf ettik. Bu fuar ilk yıl 60 katılımı ile hizmet verdi. Sonra her yıl biraz daha büyüdük.  Bu fuarda dava birse hedef birse tek vücut olmalıyız. Bazı sıkıntılar yaşadık kurumlar arası, ama artık bunları aştık.  Artık birlik ve beraberlik içinde olacağız. Aynı sorunlar tekrar yaşanmamalı.

Her kurumdan genç dinamik başarılı insanlar seçelim. Onlara sorumluluklar, görevler verelim. Yaşanacak sorunları kapatacak, olayları sürükleyecek geçleri değerlendirelim.

Sadece Anamur’la sınırlı kalmamalı çevre il ve ilçelerden katılımcıların olması sağlanmalı. Aslında biz bunları sağladık, ama daha genişletilmeli. Yeni fuarlarda yapılabilir. Mesela Anamur’un doğallığını bozmayacak bir emlak Fuarı da yapılabilir. Katardan Arap ülkelerinden yatırımcıları bölgemize çekebiliriz. Bunun örnekleri çok çevremizde yapılabilir. “ şeklinde bitirdi.

 

BAŞKAN TÜRE’YE TEŞEKKÜR EDERİM

   Fuar hakkında bilgi veren, yapılması planlanan yenilikler, katılımcılar hakkında  oluşan genel taslağı paylaşan, CNR temsilcisi Mustafa Başar Başkan Türe’ye  bu toplantıya ev sahipliği  yaptığı ve böyle bir mağarayı, doğasını bozmadan  turizme kazandırdığı için teşekkür  etti.

Masada bulunan herkesin bir hayalle yola çıktığını ve o hayali gerçekleştirdiğini dile getiren  Başar” 4 yıl önce Anamur a bir ilçede fuar nasıl olur korkusu ile geldik.  Bir baktık 4 yılı aşmışız. Her yıl biraz daha büyüyerek.  Bir hayalle yola çıktık ve başardık.  Önümüzde daha güzel günler olacak, daha iyi işler çıkartacağız. CNR ve Anamur bir arada olduğu için şanslıyız. CNR firmasının Türkiye ekonomisine çok katkısı vardır.  CNR olarak Anamur Tarım ve Gıda Fuarı için görüştüğümüz firmalar var. Yaptığımız sözleşmeler var.  Belediyemiz reklamı. Afişi , tanıtım, vb konularda  çok destek veriyor sağ olsun.” Şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Başar ilçenin tarım konusundaki yatırımına dikkat çekti. Yıllık bir milyar TL girdisi olan bir ilçede işbirliği ile daha iyi işler çıkartılabileceğini vurguladı.

Toplantı Fuar’ın daha çok ses getirmesi için, yerel ulusal basında daha çok yer alması niçin neler yapılabilir gibi konuların konuşulması ile son buldu.

 

Etiketler : anamur  belediye  fuar 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri