Erdemli’de katı atıkların aktarımı konusunda yeni bir döneme giriliyor. - Mersin İstikbal Gazetesi

Erdemli’de katı atıkların aktarımı konusunda yeni bir döneme giriliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan “Erdemli Katı Atık Bertaraf İstasyonu” faaliyetlerine başlarken bu yolla ilçe genelinde vahşi depolama alanlarında oluşan çevresel faktörlerin önüne geçilmesi, zehirli gazlar, atık sular, hava kirliliği gibi oluşumları ortadan kaldırılarak mevcut sistemden daha ekonomik bir şekilde çevresel risklerin azaltılmasıyla insan ve çevre sağlığının korunması hedefleniyor.

Benzer Haber Başlıkları

 • Elbeyli Mahallesi Parke Yol Çalışmaları Sürüyor

  Erdemli Belediyesi, mahallelere alt yapı, bakım, onarım ve çevre düzenlemesi ile yol yapım hizmeti götürmeye devam ediyor. İlçenin her noktasında eksikleri tespit ederek gideren Belediye, Büyükşehir Yasası ile bünyesine bağlanan mahallelerde aksaklığa mahal vermeden çalışmalarını sürdürüyor.

 • Yüzbinlerce Fidan Toprakla Buluştu

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımsal destek projeleri kapsamında hayata geçirilen hizmetler hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar yüzbinlerce fidanı üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, son olarak Çamlıyayla ilçesinde 99 üreticiye dağıttığı 2 bin 910 adet zeytin ve 60 zeytin fidanı dağıtarak ilçe tarımının canlanmasında başrol oynadı.

 • Kanada’dan Mezitli’ye ‘Kardeş Şehir’ ilgisi

  Kanada’nın Niagara Falls Belediyesi’ni Mezitli Belediyesi ile Kardeş Şehir olma heyecanı sardı. Belediye meclisinden bu konuda karar çıkartan Belediye Başkanı Jim Diodati, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, belediye meclis üyelerinin

 • Mezitli Belediyesi 5. Etap Hobi Bahçesi açıldı

  Mezitli Belediyesi tarafından yaptırılan, Akdeniz ve Davultepe Mahallelerinin birlikte kullanacağı 5. Etap Hobi Bahçesi açılışı gerçekleştirildi.

 • Davultepe’de büyük halk buluşması

  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, göreve geldiği ilk günden bu yana aralıksız sürdürdüğü ‘Halk Günü’nü Davultepe’de Halk Buluşmasına dönüştürdü. Başkan Tarhan, yüzlerce vatandaşın katıldığı halk buluşmasında, kendisine iletilen sorun ve taleplerin çözümünü sağladı.

Son Güncelleme: 26 Ocak 2018, Cuma

Erdemli’de katı atıkların aktarımı konusunda yeni bir döneme giriliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan “Erdemli Katı Atık Bertaraf İstasyonu” faaliyetlerine başlarken bu yolla ilçe genelinde vahşi depolama alanlarında oluşan çevresel faktörlerin önüne geçilmesi, zehirli gazlar, atık sular, hava kirliliği gibi oluşumları ortadan kaldırılarak mevcut sistemden daha ekonomik bir şekilde çevresel risklerin azaltılmasıyla insan ve çevre sağlığının korunması hedefleniyor.

İlçede yaz aylarındaki nüfus artışına bağlı olarak oldukça fazlalaşan evsel katı atıkların aktarımı konusunda bölge adına bir gereklilik haline gelen projenin hayata geçmesi ile söz konusu atıkların yaklaşık 50 km’lik mesafedeki Silifke Düzenli Depolama alanına transferi de gerçekleşmiş oldu.

 

Daha önce vahşi depolama alanı olarak kullanılan ve orman arazisi olan 32589,367 m2’lik proje sahası, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire’nin çalışmaları kapsamında gerekli bütün izinleri alınarak son rehabilite çalışmaları ile “Katı Atık Aktarma İstasyonu” projesi hayata geçirildi ve halk dilinde “çöp” olarak bilinen atıkların aktarma işlemleri başladı.

Erdemli’de bulunan çöp konteynırlarından küçük hacimli atık toplama araçları ile Katı Atık Aktarma İstasyonu’na getirilen atıklar öncelikle tartılırken daha sonra çöp toplama bunkerine topladığı atıkları boşaltılıyor ve bunkerin hemen altında bulunan büyük tırlar ile büyük hacimdeki atıklar preslenerek küçük hacimler halinde depolanıyor.

Büyük tırların tamamen dolmasının ardından atıkların toplu olarak Silifke Düzenli Evsel Katı Atık Depolama alanına götürülmesiyle bu atıklar ekonomik olarak uzak bölgelere taşınarak elektrik enerjisi üretimine katkı sağlarken bünyesinde çöp suyu arıtma birimi de bulunan Erdemli Atık Aktarma İstasyonu sayesinde ilçe genelinde vahşi çöp depolama uygulamasını tarihe gömülecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Katı Atık Aktarma İstasyonu’nun faaliyete geçmesi konusunda bir değerlendirme yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Belediye olarak Çevre konusunda “Ödüllü Belediye”olmaya layık görüldüklerini hatırlatarak Mersin’in birçok bölgesinde geleceğe dönük çevresel projelere devam edeceklerini ifade etti.

Katı Atık Aktarma İstasyonu’nun Erdemli’de yeni bir devrin başlangıcı olacağını kaydeden Başkan Kocamaz; “Bizler kentte yaşayan vatandaşlarımızın sağlığını düşünmek zorundayız. Vahşi depolama alanları artık günümüze hitap etmemektedir. Bizler bu durumun bilinci ile hareket ederek bu istasyonların sayısını arttıracağız ve Mersin geneline yayacağız. Gerçekleşen bu hizmetin Erdemli’ye hayırlı olmasını temenni ediyor bu çalışmanın ortaya çıkmasında emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Formun Altı

Etiketler : mersin  meski  erdemli 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri