Toplumun Gözü, kulağı basın - Mersin İstikbal Gazetesi

Toplumun Gözü, kulağı basın

Türk Eğitim-Sen Mersin 2 nolu Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Bulut 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle açıklama da bulundu.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 23 Temmuz 2008, Çarşamba

Toplumun Gözü, kulağı basın


Türk Eğitim-Sen Mersin 2 nolu Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Bulut 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle açıklama da bulundu.


Bulut; “Toplumun gözü kulağı, halkın sesi, Demokrasinin olmazsa olmazları basınımızın Sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak kutlanan 24 Temmuz da Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyoruz.


Kimine göre halkın hak ve menfaatlerinin savunucuları, Kimine göre yargısız infazcıları hatta kör olmayasıcaları basın halkın haber alma, doğruları öğrenme adına görev yapan, yasama, yürütme ve yargının işleyişini izleyen, değerlendiren kutsal bir kurumdur.


24 Temmuz tarihi II. Meşrutiyet'in ilan edildiği 1908'de Anayasa'nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış olduğu bir gündür. O günden günümüze kadar en çok tartışılan konuların başında ne yazık ki hala ’sansür’ vardır. Her ne kadar eskiye nazaran bu konudaki şikâyet azaldıysa da, temennimiz sansürün sorun olmaktan çıkmasıdır. Basının özgür konumunu gölgeleyerek temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasını ve özgür düşüncenin gelişmesini engellemeyi ifade eder.


ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ


Görevini, toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren özgür basın, demokrasinin en etkili ölçülerinden biridir. Özgür, bağımsız, çok sesli bir yazılı ve görsel basın, demokrasinin güvencesidir. Kamu yararına görev yapan gazetecilere kolaylık sağlanılması için elimizden gelen çabayı gösteriyor, göstermeye de devam edeceğiz.


İkinci Meşrutiyet döneminde, basında sansür kaldırıldı. O günden günümüze kadar en çok tartışılan konuların başında ne yazık ki hala ’sansür’ vardır. Her ne kadar eskiye nazaran bu konudaki şikâyet azaldıysa da, temennimiz sansürün sorun olmaktan çıkmasıdır. Temel sorunlarımızı gündeme getiren, fakirin fukaranın yetimin hakkını koruyan gazetecilerin kendileri de sorunlar yaşamaktadır.


ZORLUKLARIN AŞILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ


Çeşitli zorluklara rağmen görevlerini başarıyla yapmaya çalışan yerel basın mensuplarının sorunlarını iyi biliyoruz. Tüm çabalara ve teşviklere rağmen okuma alışkanlığı sağlanamamıştır, dünyada gelişmiş ülkelerde 1000 kişiye düşen gazete sayısı 700-800’lere yükselirken, ülkemizde yetişkin her 1000 kişiden ancak 50–60 kişi gazete satın almaktadır. Gazetecilik yaparak geçinen, yalnızca bu işten geçimini sağlayan kişilerin içinde bulundukları, maddi zorluklar ile mesleğinin gerektirdiği mesai kavramının olmaması gibi zorlukların aşılması gerektiğine inanıyoruz.


Demokrasinin gelişmesi, şeffaf toplum oluşması ve yanlış yapılmaması için sizi önemsiyoruz. Üstlendikleri kamu görevini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm gazetecilerin Tarsus’un ve de en önemlisi Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan biz Türk Eğitim-Sen olarak Basın Bayramını kutluyoruz” dedi.


Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri