Aşiretin Aydınlık Yüzü:Hamit İzol ve Roza Romanı Üzerine - Mersin İstikbal Gazetesi

Aşiretin Aydınlık Yüzü:Hamit İzol ve Roza Romanı Üzerine

Hamit İzol;İzol Aşireti’nin tanınmış isimlerindendir.Şanlıurfa Siverek doğumludur.Mersin’e ilk defa üniversite son sınıfta geliyor,hayran kalıyor.1978’de çok sevdiği Mersin’e yerleşiyor.

Benzer Haber Başlıkları

 • ‘Yöremizin Efsaneleri’ Raflardaki Yerini Alıyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları kitapları, Mersin’in tarihine ışık tutmaya ve kent kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

 • İclal Aydın Forum Mersin’de sevenleriyle buluştu

  Mersin ve çevre illerin alışveriş ve eğlence merkezi Forum Mersin, ünlü oyuncu ve yazar İclal Aydın’ın imza gününe ev sahipliği yaptı.

 • Tehlikeli Madde Taşıyanlar Faydalanacak

  İstikbal Haber/ “Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığında Tarafların Sorumluluklarının Hukuki Çerçevesi” adında kitap yayınlayan İş Kadını Nil Sezer neden böyle bir kitap çıkardığını anlattı.

 • MEDYAD'dan Kitap Bağışı

  Kısa adı MEDYAD olan Tarsus Medya Mensupları Derneği, geçen hafta hizmete açılan Kitap Kafe’ye kitap bağışında bulundu.

 • Baro Kütüphanesine Kitap Hediye Edildi

  Mersin Yazarlar Derneği (MYD) Başkanı Rüştü Aydın, yönetim kurulu üyeleri; Şah İsmail Ateş, Mustafa Yaşar ve dernek üyeleri; Remziye Çelik, Fatma Aydın ve Ahmet Ekrem Şenli ile birlikte Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er’i makamında ziyaret etti.

Son Güncelleme: 10 Nisan 2017, Pazartesi

Aşiretin Aydınlık Yüzü:Hamit İzol ve Roza Romanı Üzerine

 

Hamit İzol;İzol Aşireti’nin tanınmış isimlerindendir.Şanlıurfa Siverek doğumludur.Mersin’e ilk defa üniversite son sınıfta geliyor,hayran kalıyor.1978’de  çok sevdiği Mersin’e yerleşiyor.

Sayın Hamit İzol;Mersin’de çok seviliyor.Kırk yıldır, Mersin İdman Yurdu’na gönülden bağlı.Mersinliler olarak “ortak sevdamız Mersin İdman Yurdu”diyor. Bir dönem takımın başkanlığını da yapıyor, halen takımının başarısı için uğraşıyor.Hamit İzol, Mersin sevdalısı.”Mersin’in bana kattığı, benim Mersin’e kattığım var”diyor. Atatürk’ün “Mersinliler Mersin’e sahip çıkalım.”dediği gibi  “Mersin’e hep birlikte sahip çıkalım”diyor.

 

Tarım, turizm, inşaat, gazetecilik işlerinin yanında kitap da yazıyor.Mersin Yazarlar Derneğinde birlikte üyeyiz.

Şimdiye kadar beş kitabı yayınlandı.

Kan davasıyla yaşanan acıları, korkuları Aşiret ve Öteki Yüzü’nde ; çok eşliliğin zararlarını Ağanın Akmayan Gözyaşları’nda  anlatıyor.

Kürt’ün Türk Aşkı’nda Kürt-Türk kardeşliğini vurguluyor; bölünmez bir bütün olduğumuzu anlatıyor.

Barışın sağlanmasının önemine Barış Sonrası Büyük Türkiye kitabında dikkat çekiyor.

Son Kitabı: Roza..

Yazar; bir televizyon haberinde, 21 yaşındaki Ceylan’nın Adana otoğarı’ndan amcası tarafından zorla götürülerek Dörtyol’da töre cinayetine kurban  gitmesini görünce ağlıyor ve Roza romanını yazmaya karar veriyor. Romanın en önemli cümlelerinden birisi; Roza’nın ağzından çıkan:”Ablamın ölümünü annem onayladı.”dır. Gezal, Roza’nın ablası internetten tanıştığı Türk kökenli Ferdiye kaçıyor; hayatı alt üst oluyor.Ferdi’nin ve ailesinin ilgisizliği,yokluk Gezal’i çaresiz bırakıyor;yapacak bir iş arıyor.İş bulamıyor.Şarkıcı olmak istiyor; fakat olamadan töre cinayetine kurban gidiyor.Romandaki üç kahraman dikkat çekiyor.Kahyanın kızı Lale Türk, çavuşun kızı Ayşe Arap, Roza’da bir Kürt kızı. Bunlar çok iyi arkadaşlar.Hayatın zorluklarına karşı birlikte hareket ediyorlar.

Romanda; yazar aile baskısının çocukları yanlışa götürdüğünü, eğitimsizliğin nelere yol açabileceğini,yanlış törelerin insanların hayatlarını mahvettiğini anlatıyor. Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan bu dramlara akıcı bir dille dikkat çekiyor. Bu kitabın bu yörelerde yaşayan veya bu yörenin kültürünü alıp ta batıda yaşayan daha çok insana ulaşması gerekiyor.Takip ettiğim kadarıyla kitabın satış rakamları çok yüksek.Yazarın kitaptan maddi gelir beklentisinin olmadığını iyi biliyorum.Yazarın amacı; insanların aydınlanmasına katkıda bulunmak, töre cinayetlerine dikkat çekmek.Cahilliğe dikkat çekmektir.

Ben romanı üç okuyuşta bitirdim. Başlayan kolay kolay elinden bırakamıyor. Akıcı üslubun ve heyecanın verdiği güzelliklerle roman hızlı okunuyor. Romanın filminin çekilmesi girişimde bulunduğunu öğrendim. Filminin de çekilmesinin yararları olacaktır. Bu kitabı okuduktan sonra yararını gördüğüm için bu yazıyı yazdım. Kitabı, okumaya davet ediyor;”elinize, cesaretinize ve kaleminize sağlık” sayın Hamit İzol diyorum. 

 

 

Kazım Kılınç/Eğitimci-Yazar

Etiketler : anamur  kazım  kılınç  izol  roza 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri