Bir dakikada binlerce kitabı yoldan topladılar - Mersin İstikbal Gazetesi

Bir dakikada binlerce kitabı yoldan topladılar

Mersin-Toroslar İlçesi, Ayvagediği Yaylasında düzenlenen “Şiir Festivali” etkinlikleri içerisinde yer alan “15 Metrelik Kitap Yolu” açılışını Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, Ayvagediği Mahalle Muhtarı Halil Aksay, şair ve yazarlar yaptı. Açılışa katılan yüzlerce vatandaş açılış sonrası ücretsiz hediye edilen kitapları yoldan tek tek topladılar.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kitaplar Karda Çiçek Açtı

  -Mersin Yazarlar Derneği bir ilke daha imza attı, “Kardelen Kitaplığı” oluşturdu.

 • Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 12 yıldır sürdürülen ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl, çağdaş edebiyatın usta Yazarı İpek Ongun değer görüldü.

 • MDTO Yayınlarından Yeni Kitap:

  Türkiye’nin Beş Asırlık Lojistik Tıkanma Noktaları

 • D&R Kitap Fuarı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  D&R 2. Kitap Fuarı kapsamında, tüm Türkiye’de düzenlediği imza günlerinde birbirinden ünlü yazarları okurlarıyla buluşturuyor.

 • İlk kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu

  Denizli Barosu’ndan Gazeteci-Yazar Av. Adil Giray Çelik, kaleme almış olduğu ‘Osmanlı Darülfünun Mekteb-i Hukuk’ta Çiçek Süreyya Ağaoğlu’ adlı kitabı için Mersin Barosu tarafından düzenlenen imza gününde kitapsever meslektaşlarıyla buluştu. Tüm gelirinin ihtiyaç sahibi avukatlar ve yaşamını kaybeden avukatların çocuklarına bağışlandığı kitapta,

Son Güncelleme: 23 Temmuz 2017, Pazar

 

 

 

 Bir dakikada binlerce kitabı yoldan topladılar

 

 

Kitap Yolu coşkusu… Hediye kitaplar için saatlerce beklediler…

Mersin Yazarlar Derneği’nin Hedefi Guiness Rekorlar kitabı…

Mersin Yazarlar Derneği’nin “Kitap Yolu” projesi ile gerçekleşen etkinliğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, binlerce kitabı, Kitap Yolu’ndan topladı.

Mersin- Toroslar İlçesi, Ayvagediği Yaylasında düzenlenen “Şiir Festivali” etkinlikleri içerisinde yer alan “15 Metrelik Kitap Yolu”  açılışını Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, Ayvagediği Mahalle Muhtarı Halil Aksay, şair ve yazarlar yaptı. Açılışa katılan yüzlerce vatandaş açılış sonrası ücretsiz hediye edilen kitapları yoldan tek tek topladılar.

Yaklaşık bir dakika içerisinde binlerce kitabın tükenmesi görsel olarak ilgi çekerken, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, hedeflerinin gelecek kitap yolunu 30 metre olarak düşündüklerini ve her kitap yolu etkinliğinde hedeflerini daha da büyüterek Guiness Rekorlar Kitabı’na aday olmayı istediklerini söyledi.

Açılışa Katılan Toroslar belediye Başkanı Hamit Tuna’da Bilgiyi en doğru ve en iyi paylaşmak için elimizdeki argüman en iyi kitaptır. Bu kitapları özellikle belediyemizin teminatı olan gençler olarak sizler hem tatilinizi yapın hem kitap okuyun. Bu kitaplar sizlere dağıtılırken okuduğunuz kitabı arkadaşınızla takas edeceksiniz ve herkes kitap okumuş olacak. Anlaştık mı,  söz mü?

Bu kitap yolu aynı zamanda bilgi yolu bu kitaplarda milyonlarla bilgi var. Dolayısıyla bu kitaplardan en iyi faydayı alacağınıza inanıyor, bu kitap yolunun hayırlara vesile olmasını diliyor ve besmeleyle kurdeleyi kesiyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

 15 Metrelik Kitap Yolu’nun açılışının ardından şiir sergisi gezildi sonrasında şairlerin şiir dinletisi, ozanların türküleri ve Türk Halk müziği Sanatçısı Aybüke Ayberk’in birbirinden güzel türküleri ile etkinliğe katılan yayla sakinleri eğlendiler.

 ***

Ayvagediği Yaylası’nda gerçekleşen ‘Şiir Dinletisi’ ve konser öncesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.  Kitap Yolu’na kitap bağışında bulunan Yazar Hamit İzol’da etkinliğe katıldı.  Açılış konuşmasını ise Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın yaptı.

Aydın, “ Şehir dediler, şehirde şiir okuduk, şehirde söyleştik. Yayla dediler, işte yayladayız. Üç Yıldır Yaylalardayız!..  Bekiralanı Yaylası ile başladık, Yeniköy ile devam ettik ve şimdi de Ayvagediği yaylasındayız…

Bu serin havada şiir okuyup söyleşide bulunacağız ve sanatçımızın konseri ile coşacağız!

Yazarlar Derneği’ne üye olmak;

Okumayı teşvik etmek demektir.

Düşünmeyi geliştirmek demektir.

Dahası yazmayı özendirmek demektir.

Bizler onun için varız!.. Okuyacağız, düşüneceğiz ve yazacağız.

Okumanın önemini bilmek kadar, okumayı teşvik etmekte bir o kadar önemli.

Okumak için elbette ki yazılı eserlere ihtiyacımız var.

Mersin’de yazar olan herkesin kitap sahibi olmasını gönülden istiyorum. Çünkü “oku” dediğimiz zaman okuyucu kardeşimize, okuyacağı bir kitap, dergi ya da gazete vermemiz gerekiyor.

İşte Mersin Yazarlar Derneği bunun için var!

Bunun için açılışını yaptığımız “KİTAP YOLU” Projemizi gerçekleştirdik ve sizlere hediye kitaplarımız oldu… İnşallah daha da güçlenerek binlerce değil on binlerce kitabı yolumuza döşeyerek, okuyucularımızla bu kitapları buluşturarak daha güçleneceğiz. Belki de Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olacağız. Yeter ki bir olalım güçlü olalım.

 

Birlikten güç doğar. Güçlü yapıları ise yıkmak kolay değildir. Allah’ın izniyle, Mersin Büyükşehir’de, Toroslar’da ve diğer ilçeler de  güçlü olarak Mersinli Yazarlarla birlikte artık; ünlü bir yazar olmak için, başka şehirlere ihtiyacımız kalmayacak!

Kitaplarımız, Mersin’de dizilecek, Mersin’de basılacak, Mersin’den reklam edilecek ve Mersin’den dağıtım yapılacak… Neden?

Çünkü Biz Mersinliyiz. Mersinli Yazarlarız!..

Bunun için, eli kalem tutan, bende yazı hayatında varım diyen; ister şiir-roman hikaye- araştırma ne tür olursa olsun kitabı olsun, ister internette yazsın, isterse gazetede, ister dergi de  köşe yazarı olsun. İsterse görsel medyada tartışma konuğu olsun. İsterse fırçasıyla tuvale resim çizsin, herkesi Mersin Yazarlar Derneği’ne Üye olmaya davet ediyorum.

 Bu güzel etkinliğimize katkı veren başta Toroslar Belediye Başkanı Sayın Hamit Tuna Bey’e, İşadamlarımızdan Sayın Nihat Kadıoğlu’na ve Uslu Harita-Kıyas Uslu Bey’e, Barış oto Cam-Ramazan Alkış’a Ayvagediği Mahallemizin Muhtarı Sayın Halil Aksay’a Yenişehir Belediyemizin Meclis Üyesi Sayın Enüs Korkmaz’a Programımızın sunumunu yapan Mine Bahçeci Hanımefendiye, ozanlarımız İsmail Çiftçi’ye, Bilal Kılıç’a, Aşık Mahrumi’ye, şair dostlarımıza ve Sanatçımız Aybüke Ayberk’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, okuyacakları birbirinden güzel şiirler ve yapacakları söyleşiden dolayı katılımcı dostlarıma ve de etkinliğimizi yakından uzaktan izlemeye gelen tüm yayla sakinlerimize katıldıkları için teşekkür eder, iyi eğlenceler dilerim.”Dedi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’da konuşmasında Mersin Yazarlar Derneği’nin çalışmalarını anlatarak hedeflerinin büyük olduğuna vurgu yaptı. Başkan Tuna, “Bu projeyi dört yıldır yapıyorlar. Biz de kendilerine yardımcı oluyoruz. Hedeflerinin de yüksek olmasından dolayı tebrik ediyorum hatta Gusiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyorlar. Kitap Yolu’nu açtık, gençlerimiz çocuklarımız o kitapları paylaştılar.”

Belediye olarak kültür ve sanatın yanında olduklarını anlatan Başkan Tuna, üç ressam bayanın çalışmalarını değerlendirecekleri projeyi anlattı. Heyecanlı olduklarını söyledi. Uzaktan yakından gelen şair ve sanatçıların Ayvagediği’ne teşrif etmelerinden dolayı memnun olduklarını belirten Başkan Tuna, Kitap Yolu ve Şiir Festivali için emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Tuna, “Uzaktan yakından çok değerli sanatçılarımız buraya teşrif ettiler… Hepinize iyi eğlenceler diliyorum. Emeği geçen başta MYD başkanımız olmak üzere yönetimine ve üyelerine ve hemşerilerime en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.”dedi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/7456b7ae1d527980811e1492f07b5007.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42