Cimriname Kitapçılarda - Mersin İstikbal Gazetesi

Cimriname Kitapçılarda

Mustafa Yörü, “İkinci romanı Cimhirname’de ustaca kullandığı hiciv üslubu ve modern meddah diliyle , okuru hiç sıkmadan anlatımının cazibesine katıyor. Kitap boyunca adeta okuruyla konuşuyorİlhanlı Moğol Tatarı’nın sıcak, samimi gündelik dilini ve hayat tarzını hem mütevazi hem ironik biçimdeaktarıyor. “

Benzer Haber Başlıkları

 • MDTO Yayınlarından Yeni Kitap:

  Türkiye’nin Beş Asırlık Lojistik Tıkanma Noktaları

 • D&R Kitap Fuarı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  D&R 2. Kitap Fuarı kapsamında, tüm Türkiye’de düzenlediği imza günlerinde birbirinden ünlü yazarları okurlarıyla buluşturuyor.

 • İlk kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu

  Denizli Barosu’ndan Gazeteci-Yazar Av. Adil Giray Çelik, kaleme almış olduğu ‘Osmanlı Darülfünun Mekteb-i Hukuk’ta Çiçek Süreyya Ağaoğlu’ adlı kitabı için Mersin Barosu tarafından düzenlenen imza gününde kitapsever meslektaşlarıyla buluştu. Tüm gelirinin ihtiyaç sahibi avukatlar ve yaşamını kaybeden avukatların çocuklarına bağışlandığı kitapta,

 • Mersin Kenti Edebiyat Ödül’ü İpek Ongun’un

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 12 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl, genç okurlarla didaktik olmayan, sahici ve şefkatli bir edebiyat dünyasında buluşarak, kuşaktan kuşağa gürleşerek süren bir bağ kuran Türkiye’nin önemli yazarlarından İpek Ongun değer görüldü. Ongun’a ödülü, 14 Aralık 2018 Cuma günü düzenlenecek Mersin Kenti Edebiyat Ödül Töreni ile takdim edilecek.

 • Evlerde Ortalama 179 Kitap Var

  Kitap sayılarını konu alan son veriler incelendiğinde, Türkiye’de en üst sosyoekonomik dilimde yer alan hanelerde ortalama 179 kitabın yer aldığı belirlendi.

Son Güncelleme: 28 Şubat 2017, Salı

 Cimriname Kitapçılarda 

 

Mustafa Yörü, “İkinci romanı Cimhirname’de ustaca kullandığı hiciv üslubu ve modern meddah diliyle , okuru hiç sıkmadan anlatımının cazibesine katıyor. Kitap boyunca adeta okuruyla konuşuyorİlhanlı Moğol Tatarı’nın sıcak, samimi gündelik dilini ve hayat tarzını  hem mütevazi hem ironik biçimdeaktarıyor. “

 

MERSİN'de TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü'nde kameraman olarak görev yapan Mustafa Yörü, 'Cimriname-Kerameti Kendinden Menkul Bir Destan' adlı 2'nci kitabını okuyucu ile buluşturdu. Kitaplarında tarihi olaylara yer veren Mustafa Yörü, 2012'de çıkan 'İshak Kuşu-Yitik Çulun Peşinde' adlı romanında 13'üncü yüzyılda Ön Asya ve Anadolu'da başlayan Moğol döneminin hemen öncesini ele almıştı. Harzemşah Devleti'ni yıkan Moğollardan kaçan Tebrizli Semerkandi Ailesi'nin yeni bir yurt tutma çabası, o dönemin devletleri, savaşlar, isyanlar ve aşklar eşliğinde anlatılmıştı. Mustafa Yörü, Cimriname adlı eserinde de Moğol döneminin sonunu yine gerçek bir olaydan yola çıkarak ele alıyor. Mizahi bir üslup kullanan Yörü, modern meddah anlatımı ile dikkat çekiyor. Yazar, İlhanlı Tatarlarının gündelik dilini eğlenceli bir tarzda yansıtıyor. Yörü'nün Cimriname’si İmleç Kitap'tan çıktı.

 

Etiketler : cimriname  mustafa  yörü  trt 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri