Cimriname Kitapçılarda - Mersin İstikbal Gazetesi

Cimriname Kitapçılarda

Mustafa Yörü, “İkinci romanı Cimhirname’de ustaca kullandığı hiciv üslubu ve modern meddah diliyle , okuru hiç sıkmadan anlatımının cazibesine katıyor. Kitap boyunca adeta okuruyla konuşuyorİlhanlı Moğol Tatarı’nın sıcak, samimi gündelik dilini ve hayat tarzını hem mütevazi hem ironik biçimdeaktarıyor. “

Benzer Haber Başlıkları

 • ‘Yöremizin Efsaneleri’ Raflardaki Yerini Alıyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları kitapları, Mersin’in tarihine ışık tutmaya ve kent kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

 • İclal Aydın Forum Mersin’de sevenleriyle buluştu

  Mersin ve çevre illerin alışveriş ve eğlence merkezi Forum Mersin, ünlü oyuncu ve yazar İclal Aydın’ın imza gününe ev sahipliği yaptı.

 • Tehlikeli Madde Taşıyanlar Faydalanacak

  İstikbal Haber/ “Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığında Tarafların Sorumluluklarının Hukuki Çerçevesi” adında kitap yayınlayan İş Kadını Nil Sezer neden böyle bir kitap çıkardığını anlattı.

 • MEDYAD'dan Kitap Bağışı

  Kısa adı MEDYAD olan Tarsus Medya Mensupları Derneği, geçen hafta hizmete açılan Kitap Kafe’ye kitap bağışında bulundu.

 • Baro Kütüphanesine Kitap Hediye Edildi

  Mersin Yazarlar Derneği (MYD) Başkanı Rüştü Aydın, yönetim kurulu üyeleri; Şah İsmail Ateş, Mustafa Yaşar ve dernek üyeleri; Remziye Çelik, Fatma Aydın ve Ahmet Ekrem Şenli ile birlikte Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er’i makamında ziyaret etti.

Son Güncelleme: 28 Şubat 2017, Salı

 Cimriname Kitapçılarda 

 

Mustafa Yörü, “İkinci romanı Cimhirname’de ustaca kullandığı hiciv üslubu ve modern meddah diliyle , okuru hiç sıkmadan anlatımının cazibesine katıyor. Kitap boyunca adeta okuruyla konuşuyorİlhanlı Moğol Tatarı’nın sıcak, samimi gündelik dilini ve hayat tarzını  hem mütevazi hem ironik biçimdeaktarıyor. “

 

MERSİN'de TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü'nde kameraman olarak görev yapan Mustafa Yörü, 'Cimriname-Kerameti Kendinden Menkul Bir Destan' adlı 2'nci kitabını okuyucu ile buluşturdu. Kitaplarında tarihi olaylara yer veren Mustafa Yörü, 2012'de çıkan 'İshak Kuşu-Yitik Çulun Peşinde' adlı romanında 13'üncü yüzyılda Ön Asya ve Anadolu'da başlayan Moğol döneminin hemen öncesini ele almıştı. Harzemşah Devleti'ni yıkan Moğollardan kaçan Tebrizli Semerkandi Ailesi'nin yeni bir yurt tutma çabası, o dönemin devletleri, savaşlar, isyanlar ve aşklar eşliğinde anlatılmıştı. Mustafa Yörü, Cimriname adlı eserinde de Moğol döneminin sonunu yine gerçek bir olaydan yola çıkarak ele alıyor. Mizahi bir üslup kullanan Yörü, modern meddah anlatımı ile dikkat çekiyor. Yazar, İlhanlı Tatarlarının gündelik dilini eğlenceli bir tarzda yansıtıyor. Yörü'nün Cimriname’si İmleç Kitap'tan çıktı.

 

Etiketler : cimriname  mustafa  yörü  trt 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri