Cimriname Kitapçılarda - Mersin İstikbal Gazetesi

Cimriname Kitapçılarda

Mustafa Yörü, “İkinci romanı Cimhirname’de ustaca kullandığı hiciv üslubu ve modern meddah diliyle , okuru hiç sıkmadan anlatımının cazibesine katıyor. Kitap boyunca adeta okuruyla konuşuyorİlhanlı Moğol Tatarı’nın sıcak, samimi gündelik dilini ve hayat tarzını hem mütevazi hem ironik biçimdeaktarıyor. “

Benzer Haber Başlıkları

 • “Zengin ve Fakir Çukurlar” Kitabı Çıktı

  Şair-Yazar Halit Anber’in ilk kitabı çıktı. inciay Yayınlarından çıkan kitabında şiirlerini derleyen Şair-Yazar Halit Anber, Mersin’de sürdüğü yaşamın izlerini şiirleri vasıtasıyla Mersinlilerle paylaşıyor. Doğa, aşk sevda kokan mısraları ile Mersinlilerin beğenisine sunulan “Zengin ve Fakir Çukurlar” adlı şiir kitabını www.inciaykitap.com adresinden temin edebilirsiniz.

 • “Mersin Antik Kilikya Limanları”

  Yazar Semihi Vural ve Meriç Alkan tarafından kaleme alınan Mersin Antik Kilikya Limanları adlı eser, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından kitap haline getirildi.

 • Muz sevdalısı bir adam…

  Kültür ve sanat hareketleri çoğu zaman para getiren, karlı bir yatırım alanı değildir. Fakat kültür ve sanat faaliyetleri insani bir ihtiyaçtır. Kültür sanat alanında çalışmak zordur ve fedakârlık ister. Bu alanda Anamur’a hizmet etmeye çalışan gönlü bir kuruluş var. Toplantılar, konferanslar, şiir geceleri, anma programları ve kültürel amaçlı geziler düzenliyor. Anamur Kültür Derneğinden söz ediyorum.

 • Şair Durmuşoğlu’ndan “Geç Kaldık”

  İstikbal Haber/ Ben Platonik Aşkların şairim diyen Kamil Durmuşoğlu ilk kitabı “Geç Kaldık” ile şairlerin arasındaki yerini aldı. İnciay Yayınlarından çıkan “Geç Kladık” kitabı ile Mersin 3.CNR Kitap Fuarı’nda imza rekoru kıran Şair Kamil Durmuşoğlu,

 • Rüştü Aydın’dan bir roman, aşka engel yok…

  Mersin’e ziyaretimiz sırasında Meyad (Mersin Yazarlar Derneği) Başkanı Rüştü Aydın ile görüşme imkânımız oldu.

Son Güncelleme: 28 Şubat 2017, Salı

 Cimriname Kitapçılarda 

 

Mustafa Yörü, “İkinci romanı Cimhirname’de ustaca kullandığı hiciv üslubu ve modern meddah diliyle , okuru hiç sıkmadan anlatımının cazibesine katıyor. Kitap boyunca adeta okuruyla konuşuyorİlhanlı Moğol Tatarı’nın sıcak, samimi gündelik dilini ve hayat tarzını  hem mütevazi hem ironik biçimdeaktarıyor. “

 

MERSİN'de TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü'nde kameraman olarak görev yapan Mustafa Yörü, 'Cimriname-Kerameti Kendinden Menkul Bir Destan' adlı 2'nci kitabını okuyucu ile buluşturdu. Kitaplarında tarihi olaylara yer veren Mustafa Yörü, 2012'de çıkan 'İshak Kuşu-Yitik Çulun Peşinde' adlı romanında 13'üncü yüzyılda Ön Asya ve Anadolu'da başlayan Moğol döneminin hemen öncesini ele almıştı. Harzemşah Devleti'ni yıkan Moğollardan kaçan Tebrizli Semerkandi Ailesi'nin yeni bir yurt tutma çabası, o dönemin devletleri, savaşlar, isyanlar ve aşklar eşliğinde anlatılmıştı. Mustafa Yörü, Cimriname adlı eserinde de Moğol döneminin sonunu yine gerçek bir olaydan yola çıkarak ele alıyor. Mizahi bir üslup kullanan Yörü, modern meddah anlatımı ile dikkat çekiyor. Yazar, İlhanlı Tatarlarının gündelik dilini eğlenceli bir tarzda yansıtıyor. Yörü'nün Cimriname’si İmleç Kitap'tan çıktı.

 

Etiketler : cimriname  mustafa  yörü  trt 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri