“Gönlümün Yıldızları” Kitabı Çıktı - Mersin İstikbal Gazetesi

“Gönlümün Yıldızları” Kitabı Çıktı

Köy Enstitülerini Anlatan, Köy Enstitüsü Mezunu Bir Öğretmenin Anıları Kitaplaştı. İstikbal Haber/ Köy Enstitüleri’nde okudu, öğretmen oldu. O, 86 yaşında. Bir ömür boyu elinde kalem hep yazdı. Kalın defter yapraklarına, tükenmez kalemle tek tek anılarını yazarken bu bilgiler daha çok insana ulaşmalı, kitap olmalı diye hayal kurdu. O Hayali, İnciay Yayınları’ndan “Gönlümün Yıldızları “ adlı kitap ile gerçekleşti.

Benzer Haber Başlıkları

 • “Duygu Nöbeti” Görücüye Çıkıyor

  İstikbal Haber/ Gazeteci-Yazar Habibe Aydın Tuna ilk kitabını okurlarıyla buluşturuyor. İnciay Yayınları’ndan çıkan kitabında gençlerin yaşama bakış açısı ve duyguları öne çıkıyor.

 • Yazar Rüştü Aydın, TÜRKAV’da Kitabını İmzaladı

  İstikbal Haber/ Yazar Rüştü Aydın son romanı “Aşk’a Engel Yok’ kitabını TÜRKAV Mersin şubesinde kitapseverlere imzaladı.

 • Aşk’a Engel Yok

  Engelli vatandaşların yaşamdaki zorlukları, evlenme istekleri ve çekilen çileler… Aşılması gereken engeller… Mersin de ilk kez romanlaştı.

 • Bir dakikada binlerce kitabı yoldan topladılar

  Mersin-Toroslar İlçesi, Ayvagediği Yaylasında düzenlenen “Şiir Festivali” etkinlikleri içerisinde yer alan “15 Metrelik Kitap Yolu” açılışını Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, Ayvagediği Mahalle Muhtarı Halil Aksay, şair ve yazarlar yaptı. Açılışa katılan yüzlerce vatandaş açılış sonrası ücretsiz hediye edilen kitapları yoldan tek tek topladılar.

 • MTSO Başkanı Aşut’un ikinci kitabı yayınlandı

  MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, ‘İnsan sadece sahip olunca değil, paylaşınca daha mutlu oluyormuş meğer” diyerek hazırladığı ‘21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme’ isimli kitabının imza gününde dostlarıyla bir araya geldi.

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2016, Pazartesi

 

“Gönlümün Yıldızları” Kitabı Çıktı

Köy Enstitülerini Anlatan, Köy Enstitüsü Mezunu Bir Öğretmenin Anıları Kitaplaştı.

İstikbal Haber/ Köy Enstitüleri’nde okudu, öğretmen oldu. O, 86 yaşında. Bir ömür boyu elinde kalem hep yazdı. Kalın defter yapraklarına, tükenmez kalemle tek tek anılarını yazarken bu bilgiler daha çok insana ulaşmalı, kitap olmalı diye hayal kurdu. O Hayali, İnciay Yayınları’ndan “Gönlümün Yıldızları “ adlı kitap ile gerçekleşti.

İvriz Köy Enstitüsü Mezunu Hüseyin Yalçın, Mut ilçesi Ballı Mahallesi’nden (Köyünden).  İvriz Köy Enstitüsünde okuyup öğretmen olabilmek için köyünü, evini terk edip gitti… Yıllarca zor şartlar altında okudu, öğretmen oldu. Köylerde hizmet verdi.

Okuduğu dönemlerde Köy Enstitüleri’nin neden açıldığını irdeledi, neden kapandığını sorguladı, kapanırken yaşanan duyguları kaleme aldı. Devrin siyasetçilerini, neler yaptıklarını inceledi notlar aldı, Kore Savaşını, Kıbrıs Harekâtı’nı ve tarihi önem arz eden bazı olayları araştırdı yazdı. Bu arada Köy Enstitüsü mezunu arkadaşlarını yad etti,  şiirler yazdı… Öyküler anlattı.

Köy Ensitütüleri mezunu öğretmenlerin görev yaptıkları köylerde, sadece öğretmenlik yapmadıklarını; onların tarlada ekim, binalarda tamirat, yollarda bakım, sağlıkta yardım, sosyal işlerde her türlü hizmeti yaptıklarını kitabında anlatan Yazar Hüseyin Yalçın, Köy Enstitüleri’nin Türkiye’yi aydınlattığını kitabında şu sözlerle bahsediyor.  “Bu ateş zamanla Türkiye'yi aydınlattı ve ısıttı. Bu ateşin ışığından ve ısısından zenginler korktuğu gibi, dünya devletleri ürktü. Bu ateş Köy Enstitüleri'nden biri olan İvriz Köy Enstitüsü idi. İvriz Köy Enstitüsü'nün temelini 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü atmıştır. Daha sonra öğrenciler, öğretmenler, okul müdürleri, memurları, hizmetçileri kırk tane binayı kendi güçleri ile yapmışlardır…”

 

Yazar Hüseyin Yalçın kitabının okuyuculara ulaşmasını arzu ederken kitabını eline alarak ilk duygularını şöyle açıkladı. Yalçın, “ 1953 yılından beri yazıyorum. Uzun soluklu bir çalışmam sonucu kitap haline getirdiğim bu eserin basılması ile mutluluk duyuyorum. Akademik bir kitaptır. Derlemelerle, yaşantılarla, olaylarla şiirlerle donatılmış bir kitaptır.”dedi. 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

rüştü aydýn
2016-07-11 11:57:09
hayırlı olsun

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri