Köse’den İkinci Kitap, Aşk Ona Uğramadı - Mersin İstikbal Gazetesi

Köse’den İkinci Kitap, Aşk Ona Uğramadı

İstikbal Haber/ Yazar Şadan Köse, “Hoşgörünün Adresi” isimli kitabından sonra ikinci kitabı derlediği şiirlerden oluşturdu. “Aşk Ona Uğramadı” isimli şiir

Benzer Haber Başlıkları

 • MDTO Yayınlarından Yeni Kitap:

  Türkiye’nin Beş Asırlık Lojistik Tıkanma Noktaları

 • D&R Kitap Fuarı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  D&R 2. Kitap Fuarı kapsamında, tüm Türkiye’de düzenlediği imza günlerinde birbirinden ünlü yazarları okurlarıyla buluşturuyor.

 • İlk kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu

  Denizli Barosu’ndan Gazeteci-Yazar Av. Adil Giray Çelik, kaleme almış olduğu ‘Osmanlı Darülfünun Mekteb-i Hukuk’ta Çiçek Süreyya Ağaoğlu’ adlı kitabı için Mersin Barosu tarafından düzenlenen imza gününde kitapsever meslektaşlarıyla buluştu. Tüm gelirinin ihtiyaç sahibi avukatlar ve yaşamını kaybeden avukatların çocuklarına bağışlandığı kitapta,

 • Mersin Kenti Edebiyat Ödül’ü İpek Ongun’un

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 12 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl, genç okurlarla didaktik olmayan, sahici ve şefkatli bir edebiyat dünyasında buluşarak, kuşaktan kuşağa gürleşerek süren bir bağ kuran Türkiye’nin önemli yazarlarından İpek Ongun değer görüldü. Ongun’a ödülü, 14 Aralık 2018 Cuma günü düzenlenecek Mersin Kenti Edebiyat Ödül Töreni ile takdim edilecek.

 • Evlerde Ortalama 179 Kitap Var

  Kitap sayılarını konu alan son veriler incelendiğinde, Türkiye’de en üst sosyoekonomik dilimde yer alan hanelerde ortalama 179 kitabın yer aldığı belirlendi.

Son Güncelleme: 01 Ekim 2015, Perşembe
 Şadan Köse’den İkinci Kitap

“Aşk Ona Uğramadı”

İstikbal Haber/ Yazar Şadan Köse, “Hoşgörünün Adresi” isimli kitabından sonra ikinci kitabı derlediği şiirlerden oluşturdu. “Aşk Ona Uğramadı” isimli şiir kitabı Kangru yayınlarından Eylül 2015 tarihli olarak basıldı. İlk imzayı üyesi olduğu Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) Başkanı Rüştü Aydın’a kitabını imzalayan Şair ve Yazar Şadan Köse, okumayı ve yazmayı çok sevdiğini söyledi.  MEYAD Başkanı Rüştü Aydın ise Şair Şadan Köse’yi  yeni kitabından dolayı tebrik ederek başarılar diledi.  


Şiir Sanatı hakkında Şair ve Yazar Şadan Köse, görüşlerini kitabın önsözünde şöyle anlatıyor:

ŞİİR SANATI

 

Şiir berberlik, mobilyacılık gibi öğrenilecek bir meslek olmadığı gibi, birçok şairin kullandığı hece vezni, uyak gibi kuralları bilmek de insanı şair yapmayabilir.

Bunun için ayrı bir yeteneğe gereksinim vardır.

İnsan emeğinin, şiir kadar karmaşık, anlatılması zor olan bir eseri yoktur.

Her şair değilse de çoğu şair kendine göre bir şiir tarifi yapma peşinde olmuştur. Şairlerin şiir tarifi olması kendisine de kimseye de bir yarar sağlamaz. Şair olmak için mutlaka kendine özgü bir şiir tarifin olması gerekiyor mu? Hayır. 

Şiir; güzel sanatlar arasında en aykırı olanıdır. Bir resim, bir heykel bütün dünyada tanınabilir, onlar için iyi bir eserdir veya kötü bir eserdir, diye insanlar fikir yürütebilir. Bir mimari eseri gören kişi hangi dili konuşursa konuşsun o mimari eserden etkilenir ve ya etkilenmediğini söyleyebilir. Kısacası eser hakkında olumlu olumsuz konuşabilir.

Sözlü sanatlarda şiirin dışındakiler de anlaşılması zor sanatlar değildir.

Düz yazıların; roman, öykü gibi türlerin, yazıldıkları diller dışında da tanınma şansı vardır. Onlar tercüme edildiği dillerde sevilebilir, beğenilebilir. Örneğin ilk aklıma gelen Balzac’ın eserleri birçok dillere çevrilmiş ve o dillerde okuyucusu olmuştur. Bazı kurallar kaybolsa da işlenen düşünce, görüş ve konu anlaşıldığı için okunmaktadır. Özdemir Asaf, “Her insanın bir öyküsü vardır; ama her insanın bir şiiri yoktur.” der.

Şiire gelince o, yazıldığı dilin malıdır. Kendi dillerinde yazıldığı ve okunduğu zaman daha iyi anlaşılır. Şiir, dilin özüdür, lezzetidir; şiirde ahenk çok önemlidir. Başka dillere çevrildiği zaman şiirin konusunu belki anlarız ama ahengi bozulur, lezzeti kaybolur. Şiirin yazıldığı dilde bile farklı kişiler tarafından okunduğunda mânâ ve âhenk farklılığı olabiliyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar, şiirin başka dillere çevrildiği zaman ne hale geldiğini şu benzetmeyle çok güzel anlatıyor: “Mısra dediğimiz şey denizköpüğü gibi, göğün maviliği gibi kendi hazinelerinde mevcut ve güzel olan şeydir. Denizköpüğünü dalgaların ucundan toplamaya kalkınız, avucunuzda birkaç damla tuzlu su kalır. Fakat dalgaların üstünde o çalkantıların mucizesi, tacı ve süsü oldukça size Afrodit’i düşündürür, su perilerinin çıplak oyunlarını hatırlatır, kâinatınızı bir yığın hayalle doldurur. Evet, ne göklerin maviliği, ne denizin köpüğü yakalanabilir; fakat oldukları yerde aşk mabudesini doğururlar.”

Kısacası şiir yazıldığı dilin malıdır. Başka dillere çevrildiği zaman tadı kaçar.

 Örneğin Victor Hugo’nun Fransa’daki edebî ünü ilk olarak şiirleri ile başlamış olsa da biz onu Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu romanlarıyla tanırız

Şöyle bir hafızanızı yoklayın, okuryazar olan her kişi, diğer yazılı basından birkaç roman yazarı, öykü yazarı hatırlayabilirler; ama çok meşhur olmuş, dünyaca tanınan kaç şair adını hatırlayabilirsiniz.     

  

ŞADAN KÖSE KİMDİR:

15 Nisan 1954 yılında Mersin’in Mut Kazası Alaçam Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Mut Lisesinde okudu. Askeri Okulu iki yıl GATA sağlık Meslek Yüksek Okulunda okuduktan sonra sağlık Astsubay olarak mezun oldu. Başta GATA olmak üzere, Sarıkamış Asker Hastanesi, Girne Asker Hastanesi ve Adana Asker Hastanesinde 22 yıl görev yaptı. 1998 yılında emekli oldu.

Günlük, haftalık yerel ve ulusal gazetelerde, dergiler- de yazılarışiirleri yayınlandı. 8 sene MŞYAT (Mersin Şair ve yazarlar derneği) Başkan yardımcılığını ve yazı kurulu görevini yürüttü.

Lise yılarından beri şiir yazan yazarımız. İlk kitabı YİĞİT adlı şiir kitabıdır. Daha sonra “HOŞGÖRÜNÜN ADRESİ” adlı araştırma kitabını yayınladı. Halen MEYAD (Mersin Yazarlar derneği) üyesidir. 
Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri