“Mersin Antik Kilikya Limanları” - Mersin İstikbal Gazetesi

“Mersin Antik Kilikya Limanları”

Yazar Semihi Vural ve Meriç Alkan tarafından kaleme alınan Mersin Antik Kilikya Limanları adlı eser, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından kitap haline getirildi.

Benzer Haber Başlıkları

 • “Zengin ve Fakir Çukurlar” Kitabı Çıktı

  Şair-Yazar Halit Anber’in ilk kitabı çıktı. inciay Yayınlarından çıkan kitabında şiirlerini derleyen Şair-Yazar Halit Anber, Mersin’de sürdüğü yaşamın izlerini şiirleri vasıtasıyla Mersinlilerle paylaşıyor. Doğa, aşk sevda kokan mısraları ile Mersinlilerin beğenisine sunulan “Zengin ve Fakir Çukurlar” adlı şiir kitabını www.inciaykitap.com adresinden temin edebilirsiniz.

 • “Mersin Antik Kilikya Limanları”

  Yazar Semihi Vural ve Meriç Alkan tarafından kaleme alınan Mersin Antik Kilikya Limanları adlı eser, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından kitap haline getirildi.

 • Muz sevdalısı bir adam…

  Kültür ve sanat hareketleri çoğu zaman para getiren, karlı bir yatırım alanı değildir. Fakat kültür ve sanat faaliyetleri insani bir ihtiyaçtır. Kültür sanat alanında çalışmak zordur ve fedakârlık ister. Bu alanda Anamur’a hizmet etmeye çalışan gönlü bir kuruluş var. Toplantılar, konferanslar, şiir geceleri, anma programları ve kültürel amaçlı geziler düzenliyor. Anamur Kültür Derneğinden söz ediyorum.

 • Şair Durmuşoğlu’ndan “Geç Kaldık”

  İstikbal Haber/ Ben Platonik Aşkların şairim diyen Kamil Durmuşoğlu ilk kitabı “Geç Kaldık” ile şairlerin arasındaki yerini aldı. İnciay Yayınlarından çıkan “Geç Kladık” kitabı ile Mersin 3.CNR Kitap Fuarı’nda imza rekoru kıran Şair Kamil Durmuşoğlu,

 • Rüştü Aydın’dan bir roman, aşka engel yok…

  Mersin’e ziyaretimiz sırasında Meyad (Mersin Yazarlar Derneği) Başkanı Rüştü Aydın ile görüşme imkânımız oldu.

Son Güncelleme: 18 Ocak 2018, Perşembe

 

Vural ve Alkan’ın Kaleminden “Mersin Antik Kilikya Limanları”

 

Yazar Semihi Vural ve Meriç Alkan tarafından kaleme alınan Mersin Antik Kilikya Limanları adlı eser, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından kitap haline getirildi.

Mersin kıyılarındaki 40’a yakın antik yerleşim yeri ile ilgili ayrıntılı bilgilerin verildiği kitabın tanıtımı MDTO Konferans Salonu’nda Semihi Vural ve Meriç Alkan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.  Tanıtım toplantısına MDTO Yönetiminin yanı sıra kitabın editörlerinden Tuncer Özmen de katıldı.

 Toplantının açılışında konuşan MDTO Genel Sekreteri Korer Özbenli 28 yıldır Mersin’e hizmet veren MDTO’nun 28. kitabını tanıtmaktan memnun olduklarını söyledi.  

"MDTO kuruluşundan bugüne denizcilik ve kent tarihi konusunda yapılmış çalışmaları desteklemeyi görev saymaktadır” diye konuşan Özbenli, bu düşünceyle Semihi Vural ve Meriç Alkan’ın kaleminden çıkan “Mersin Antik Kilikya Limanları” adlı eseri kültür hayatımıza kazandırma, okurlar ve araştırmacılarla buluşturma kararı aldıklarını kaydetti.  

Eserin, MDTO Kurucu Başkanı Merhum İrfan Solmazer’e adanmış olmasının kendileri için ayrıca anlamlı olduğunu belirten Özbenli, kitabın yazarları Semihi Vural ve Meriç Alkan’a, kitaba emeği geçen İhsan Toksöz, Nihat Taner, Tuncer Özmen ve Nedim Ardoğa’ya teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Semihi Vural, “Bize her zaman destek oldular” diyerek MDTO’ya teşekkürlerini iletti. Mersin’in “Buğday Dönemi, Mersin Çiçeği Dönemi ve Pamuk Dönemi” olmak üzere 3 farklı döneme ayrılarak incelenebileceğini ifade eden Vural, bu kitabın tüm bu zamanları kapsadığını söyledi.

Mersin’in 300 kilometreyi aşan kıyılarında, her küçük körfezde bir liman bulunduğunu belirten Yazar Semihi Vural, bu kitabın 25 yıl önce Merhum Gündüz Artan ile birlikte çalıştıkları ve Mersin Deniz Ticaret Odası’nın dergisinde yayınlanan antik limanlar konulu yazı dizisine dayandığını anlattı. Vural, o zamandan bugüne yeni araştırmalar ve yeni buluntuların ışığında antik limanlarımıza ilişkin verileri güncelleyerek, daha ayrıntılı olarak okuyucuya sunduklarını kaydetti.

Kitabın iyi bir araştırma sonucu ortaya çıktığını ve kitaba güvendiklerini dile getiren Vural birlikte çalıştıkları Meriç Alkan’ın çok titiz çalıştığını, kitaba, kaynaklarından sayfa düzenine kadar her konuda büyük bir özen gösterdiğini vurguladı. Semihi Vural, kitabın hazırlık sürecinde kendisine destek olan eşi Dr.Ayşe Vural’a, kitabın mantıksal ilk okumalarını yapan Tuncer Özmen’e, çalışmalarının daha canlı ve düzenli hale gelmesini sağlayan editör İhsan Toksöz’e, kitabın grafik tasarımını üstlenen Burçin Keseci’ye  ve destekleri için MDTO Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

 Yazar Meriç Alkan ise sözlerine yeniden Mersin’de olmaktan mutlu olduğunu ve her seferinde buradan enerji depolayarak ayrıldığını belirterek başladı. Kitabın hazırlık sürecinde Semihi Vural ile bir araya gelmediklerini, çalışmalarını e-posta ve telefon yoluyla paslaşarak tamamladıklarını anlatan Alkan, çok titiz ve dikkatli bir çalışma yürüttüklerini belirterek “Uzaklık kitap yazmaya engel değil. Umarım ilgi çeken bir kitap olur” ifadelerini kullandı.

MDTO ile tanışıklığının on yıl önceye dayandığını işaret eden Alkan, MDTO Kurucu Başkanı Merhum İrfan Solmazer’in 1993 yılından itibaren Mersin Liseliler Derneği’ne maddi manevi destekte bulunduğunu, bu önemli desteği bugün de Cihat Lokmanoğlu’nun sürdürdüğünü söyledi. Kitaplarının İrfan Solmazer’e ithaf edildiğini hatırlatan Meriç Alkan, “İrfan Solmazer’in Mersin’in kültür-sanat hayatına ve eğitimine çok büyük katkıları vardır. Uzun süre atıl kalan Halkevi’nin Mersin Kültür Merkezi’ne dönüştürülmesinde çok büyük emeği vardır.  Bunun dışında Mersin Üniversitesi’ne ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne çok büyük katkıları vardır. Bu ithaf onun için az olur” ifadelerini kullandı.

Semihi Vural ve Meriç Alkan toplantının bitiminde basın mensupları için kitaplarını imzaladı.

Etiketler : mdto  mersin  milikya  liman 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri