Tehlikeli Madde Taşıyanlar Faydalanacak - Mersin İstikbal Gazetesi

Tehlikeli Madde Taşıyanlar Faydalanacak

İstikbal Haber/ “Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığında Tarafların Sorumluluklarının Hukuki Çerçevesi” adında kitap yayınlayan İş Kadını Nil Sezer neden böyle bir kitap çıkardığını anlattı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kitaplar Karda Çiçek Açtı

  -Mersin Yazarlar Derneği bir ilke daha imza attı, “Kardelen Kitaplığı” oluşturdu.

 • Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un

  Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 12 yıldır sürdürülen ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl, çağdaş edebiyatın usta Yazarı İpek Ongun değer görüldü.

 • MDTO Yayınlarından Yeni Kitap:

  Türkiye’nin Beş Asırlık Lojistik Tıkanma Noktaları

 • D&R Kitap Fuarı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  D&R 2. Kitap Fuarı kapsamında, tüm Türkiye’de düzenlediği imza günlerinde birbirinden ünlü yazarları okurlarıyla buluşturuyor.

 • İlk kadın Avukat Süreyya Ağaoğlu

  Denizli Barosu’ndan Gazeteci-Yazar Av. Adil Giray Çelik, kaleme almış olduğu ‘Osmanlı Darülfünun Mekteb-i Hukuk’ta Çiçek Süreyya Ağaoğlu’ adlı kitabı için Mersin Barosu tarafından düzenlenen imza gününde kitapsever meslektaşlarıyla buluştu. Tüm gelirinin ihtiyaç sahibi avukatlar ve yaşamını kaybeden avukatların çocuklarına bağışlandığı kitapta,

Son Güncelleme: 06 Nisan 2018, Cuma

Tehlikeli Madde Taşıyanlar Faydalanacak

 

İstikbal Haber/ “Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığında Tarafların Sorumluluklarının Hukuki Çerçevesi” adında kitap yayınlayan İş Kadını Nil Sezer neden böyle bir kitap çıkardığını anlattı. Çukurova Üniversitesi İngilizce İktisat Mezunu olan İşletme Yüksek Lisans yaptığını belirten Yazar Nil Sezer, Toros Üniversitesi Lojistik Tezi Yüksek Lisansını tamamladığını ve doktorasını yaparak en iyi yerlere gelmeyi hedeflediğini söyledi. Çalıştığı SRC Psiko Teknik Eğitim Kurumlarında ve Sürücü Kurslarımız eğitimle ilgili olduğu için kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

Yazar Sezer, “Kitabımızın konusu, mesleki kaynak bir kitaptır. Bir tarafta mevzuatları düzenleyen kanun koyucular var bir tarafta da bunun uygulayıcıları var bizde bunun eğitim ayağıyız. Bir nevi köprüyüz. Bu arada aksaklıklar neler basit bir şekilde nasıl çözülebilir gibi sorunlara dikkat çekmek için bu kitapta böyle bir çalışma yaptım” Dedi.

Yazar Sezer, “ Tehlikeli maddeler konusunda hepimizi ilgilendiren diğer bir detay da konunun sadece taşıyanı, ambalajlayanı, depolayanı, göndereni ve alıcısının yanı sıra bu tehlikeli maddelerle iştigal edenlerinde uyması gereken bir mevzuat olmasıdır. Bu bağlamda konunun içine sadece petrol istasyonları değil aynı zamanda hastaneler  (bulaşıcı ,zehirli maddeler,patolojik kalıntılar,ameliyathane atıkları vb gibi), radyasyon salınımının olduğu alanlar, asbest gibi maddelerin mevcut olduğu alanlar, tarımsal ilaçların üretim firmaları vb gibi daha bu kapsamı oldukça genişletebiliriz. Çünkü tehlikeli maddeler, tehlikesiz maddelere göre çok daha farklı bir lojistik süreçten geçmesi gereken  bir süreçtir. Tehlike özellikleri itibariyle küçük bir miktarlarda çevreye yayılması halinde çok ciddi sonuçlara neden olabilir. 

Çevresel tahribat etkisi ve ortaya çıkması muhtemel tehlikeli olay halinde kapsam alanı çok geniş olduğu için, doğasıyla, insanıyla kısacası tüm canlı ve cansız varlıklara zarar verme etkisi çok yüksek olduğu için bu konuda yapılacak çalışmaların hızlanması gerekmektedir. 

Ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalar düzenlenmektedir. Ama bu noktada dikkat çekilmesi gereken asıl konu bu konuda cevre ve toplum sağlığıyla ilgili kurumların ve derneklerin koordineli çalışması gereklidir. İSG Uzmanları ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları’nın kurumlarda görev alması zorunluluğu ciddi olarak denetlenmeli ve zorunlu hale getirilmelidir. 

Özellikle sanayi yoğun şehirlerde, atıkların geri dönüşümü, depolanma koşulları vb konularda denetlemeler arttırılmalıdır. Örneğin kanun koyucu bu maddeleri taşıyan araçların şehir merkezlerine uzak noktalarda park edilmesi zorunluluğunu getirir. Ancak altyapı çalışmalarının bir türlü tamamlanamamış olması önemli bir problemdir. Yol denetimlerinde görev alan kişilerinde ihtisas sahibi, bu  konuda uzman olması gerekir. 

Kısacası bu denli spesifik olan bu konuda gerekli bilgilendirme yapılmalı ve hepimiz kendi dünyamızı korumak ve çevre ve insan sağlığına özen göstermek adına bilinçli olmak zorundayız” görüşünü açıkladı.

Tehlikeli madde taşımacılığında rol alan herkesin bu kitaptan faydalanabileceğini belirten Yazar Nil Sezer, kitabın internet satış noktalarından temin edebilecekleri bilgisini de verdi.

Etiketler : mersin  src  nil  sezer  kitap  tehlikeli  taşıma 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/49e1a70ee2c9a58dbc7cf12d571e0058.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42