Yazar Sema Kaygusuz, Okurlarıyla Buluştu - Mersin İstikbal Gazetesi

Yazar Sema Kaygusuz, Okurlarıyla Buluştu

Yazar Sema Kaygusuz, Akdeniz Belediyesi’nin katkılarıyla Mersinli okurlarıyla buluştu. Buluşmada, yazarlık hikâyesini anlatan Sema Kaygusuz, bir edebiyatçı olarak Türkiye’nin içinden geçtiği kaotik politik sürece ilişkin değerlendirmeler de yaptı.

Benzer Haber Başlıkları

 • “Zengin ve Fakir Çukurlar” Kitabı Çıktı

  Şair-Yazar Halit Anber’in ilk kitabı çıktı. inciay Yayınlarından çıkan kitabında şiirlerini derleyen Şair-Yazar Halit Anber, Mersin’de sürdüğü yaşamın izlerini şiirleri vasıtasıyla Mersinlilerle paylaşıyor. Doğa, aşk sevda kokan mısraları ile Mersinlilerin beğenisine sunulan “Zengin ve Fakir Çukurlar” adlı şiir kitabını www.inciaykitap.com adresinden temin edebilirsiniz.

 • “Mersin Antik Kilikya Limanları”

  Yazar Semihi Vural ve Meriç Alkan tarafından kaleme alınan Mersin Antik Kilikya Limanları adlı eser, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından kitap haline getirildi.

 • Muz sevdalısı bir adam…

  Kültür ve sanat hareketleri çoğu zaman para getiren, karlı bir yatırım alanı değildir. Fakat kültür ve sanat faaliyetleri insani bir ihtiyaçtır. Kültür sanat alanında çalışmak zordur ve fedakârlık ister. Bu alanda Anamur’a hizmet etmeye çalışan gönlü bir kuruluş var. Toplantılar, konferanslar, şiir geceleri, anma programları ve kültürel amaçlı geziler düzenliyor. Anamur Kültür Derneğinden söz ediyorum.

 • Şair Durmuşoğlu’ndan “Geç Kaldık”

  İstikbal Haber/ Ben Platonik Aşkların şairim diyen Kamil Durmuşoğlu ilk kitabı “Geç Kaldık” ile şairlerin arasındaki yerini aldı. İnciay Yayınlarından çıkan “Geç Kladık” kitabı ile Mersin 3.CNR Kitap Fuarı’nda imza rekoru kıran Şair Kamil Durmuşoğlu,

 • Rüştü Aydın’dan bir roman, aşka engel yok…

  Mersin’e ziyaretimiz sırasında Meyad (Mersin Yazarlar Derneği) Başkanı Rüştü Aydın ile görüşme imkânımız oldu.

Son Güncelleme: 24 Mayıs 2016, Salı
 Akdeniz Belediyesi
Yazar Sema Kaygusuz’u okurlarıyla buluşturdu

Yazar Sema Kaygusuz, Akdeniz Belediyesi’nin katkılarıyla Mersinli okurlarıyla buluştu. Buluşmada, yazarlık hikâyesini anlatan Sema Kaygusuz, bir edebiyatçı olarak Türkiye’nin içinden geçtiği kaotik politik sürece ilişkin değerlendirmeler de yaptı. Kaygusuz, böylesi trajedi ve acılı günlerde önce gazetecileri ve politikacıları içeriye (cezaevine) alırlar. Çünkü onlar bu trajediyi hakça paylaşırlar" dedi.

Akdeniz Belediyesi, kentin edebiyat ve sanat dünyasına katkı sunmaya devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikte, Yere Düşen Dualar", "Barbarın Kahkahası", "Yüzünde Bir Yer", "Sandık Lekesi", "Karaduygun", "Esir Sözler Kuyusu", "Doyma Noktası" gibi öykü ve romanlarının yazarı Sema Kaygusuz, Akdeniz Belediyesi’nin davetlisi olarak Mersinli okurlarıyla bir araya geldi. Belediye konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe ve Ülfiye Özcan, Meclis üyeleri, kentin sanat ve edebiyat çevreleri ile üniversiteli gençler katıldı.

Söyleşi öncesi teşekkür konuşması yapan Eş Başkan Mutlu, Sema Kaygusuz’u henüz üniversite öğrencisi olduğu yıllarından beri tanıdığını, üniversitede tiyatro ile uğraşan Kaygusuz’un yazar olduğunu öğrendiğinde de çok şaşırdığını dile getirdi. Mutlu, "Daha sonraları kitaplarını okuyunca ne şahane bir yazar olduğunu gördüm. Kadın yazara, kadın romancıya ve şaire çok ihtiyacı var bu ülkenin. Onun gibi şair ve romancılara ihtiyaç var. Hem kadın meselesini önüne koyup, bu yolda yürüyen birisi, hem de gerçekten kimlik meselesine kafa yoran bir kadın. Ben, kitaplarının ne kadar ince, derin ve felsefik olduğunu biliyorum. Bunları da tanıdığım için söylüyorum, iltifat olsun diye değil. Sizler okuduğunuzda benden çok daha fazla etkileneceğinize inanıyorum" dedi. Mutlu, konuşmasının ardından Yazar Sema Kaygusuz’a bir demet çiçek hediye etti.

’Benim görevim, geçmişte yaşanan katmerli acıları dile dönüştürmek oldu’

Ardından söyleşiye geçilirken, Yazar Sema Kaygusuz, davet nedeniyle Akdeniz Belediyesi’ne teşekkür etti, yazın dünyasına nasıl adım attığını, üniversite yıllarında etkilendiği yazar ve kitapları anlattı.  Politik bir geçmişten gelmediğini, ancak aile ve ev yaşamında sol ahlakın ana düstur olduğunu, üniversite yıllarında da ev arkadaşlarıyla komün yaşamı hayata geçirdiklerini anlatan Kaygusuz, şöyle konuştu: "Bizim evde ana konu, adaletti, eşitlikti ve sol kültürdü. Sonra ailem ve kendimle ilgili yeni şeyler öğrendim. Aslında bayağı büyük tabuları olan bir ailenin bireyi olduğumu öğrendim. Kayıp var, yas var, ihanet ve hatta tecavüz var. Büyük trajedilerin yaşandığı bir ailenin mutlu bir çocuğuymuşum. Birbirini seven iki aşığın dünyaya çağırdığı bir evlat olarak, bu yasları, Spinozist bir neşeyle, yani insan ne olursa olsun, başına ne gelirse gelsin, asıl olan şey ayakta ve hayatta kalmak devam etmek ve olan kendini bulmak düsturundan yola çıkarak söyleme görevi bana düştü. Meğer bir önceki kuşak o kadar büyük acılar yaşamış ki bir sonraki kuşak ise kuşlar gibi, göç kabilesinin yeni üyeleri kanatları güçlü kuşlardan seçilir ya, bu yeni kuşağı aile özgüven, aşk ve neşe duygusu vermiş. Kendimin ne kadar büyük bir borç altında olduğumu 30’lu yaşlarımda fark ettim. O halde benim işim de bu büyükannemin, babamın yaşadığı o katmerli acıyı dile dönüştürmekti."


"90’lı yıllarda yaşanan büyük acıları 2000’lerde fark ettik"

Kaygusuz’un konuşmasından sonra söyleşi, soru-cevap bölümü ile devam etti. Bu bölümde ülkenin içinden geçtiği politik süreç ve kaosa, çatışma ve acılara ilişkin bazı sorulara Kaygusuz yanıt verdi. Kaygusuz, "Bizim işimiz, yazma eylemimiz, çok daha uzun soluklu, kitlelere değil, birer birer insanlara, ruhlara temas eder. Mesela ben 72 doğumluyum, Türkiye’deki Kürt sorunundan kaynaklı 90’lı yıllarda çekilen onca acıları, biz 2000’li yıllarda fark ettik. Okumalar ve arkadaş çevresiyle aydık. Kars’ta 3 yıl kaldım, Sarıkamış’ta. Gerçekliğin, ne kadar burnunu dibinde de olsa örtük bir şekilde yaşandığına biz 2000’lerde aydık. Allah’tan katılaşmış fikirlerimiz yok. Ben, militarist, ulusalcı, milliyetçi bir yapıdan gelmiyordum. Bunun için bendeki ayma daha çabuk, hızlı oldu, daha çabuk neler yaşandığını anladık ve bununla ilgili politikaların içinde yer almaya başladık" diye konuştu.

"Edebiyatçı ve yazarları en son alırlar içeriye"

Sözlerini, "Ama bir edebiyatçının yaptığı politikanın da ne kadar cılız kalabileceğini sanırım tahmin edebilirsiniz" diyerek sürdüren Sema Kaygusuz, "Hayatta paylaşılması lazım ki o acının, o paydaşlıktan daha sonra ince bir şey çıkarılsın. Bu trajedi çok zor bir şey. O yüzden önce gazetecileri alıyorlar içeriye... O yüzden önce politikacıları alıyorlar. Çünkü asıl hakça paydaşlığı sağlayan sistemler onlar. Şairler ve yazarların ise, o acının köklerini, özsuyunu çıkaran daha geniş uzun zamanlara ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.

Söyleşinin ardından Yazar Sema Kaygusuz, yoğun bir ilgi altında, Sokak Kitap Evi’nin açtığı stantta okuyucuları için kitaplarını imzaladı.


Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri