34 vizör 34 fotoğraf - Mersin İstikbal Gazetesi

34 vizör 34 fotoğraf

Mersin Olba Fotoğraf Derneği üyeleri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde 34 fotoğraftan oluşan ‘Vizörden’ isimli fotoğraf sergisi açtı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Yenişehir Belediyesi'nden Tiyatro Etkinliği

  - Yenişehir Belediyesi ile DİSK Genel-İş Mersin Şubesinin ortaklaşa düzenlediği “Lafını Esirgemeyenler” adlı tiyatro oyunu, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Cumhuriyet salonunda sahnelendi ve büyük ilgi gördü.

 • Mersin, Ressamların Elinde Hayat Buldu

  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması kapsamında “Mersin Sembolleri” temalı resim sergisi açıldı.

 • Metin Yıldız MTOSB'de öğrenciler ile buluştu

  Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Yıldız, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde öğrencilerle bir araya geldi.

 • Şehir Tiyatroları Perdelerini Açtı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2017-2018 sezonunun ilk oyunu olan ‘Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz?’ adlı tiyatro ile perdelerini açtı.

 • Engelsiz Sanat Festivali Başladı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, dünyada ve Türkiye’de ilkine imza attığı 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ne görkemli bir başlangıç yaptı. Atatürk Caddesi’nden başlayan kortej yürüyüşü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz öncülüğünde gerçekleşti.

Son Güncelleme: 03 Haziran 2017, Cumartesi

34 vizör 34 fotoğraf

Mersin Olba Fotoğraf Derneği üyeleri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde 34 fotoğraftan oluşan ‘Vizörden’ isimli fotoğraf sergisi açtı. 34 dernek üyesinin farklı zamanlarda, farklı bölgelerde ve ülkelerde çekmiş oldukları fotoğraflardan oluşan sergi, Mersinli fotoğraf sever ve sanatseverlerden tam not aldı.

Mersin Olba Fotoğraf Derneği, MTSO Sanat Galerisi’nde 2’nci kez fotoğraf sergisi açtı. ‘Vizörden’ isimli sergi, 34 dernek üyesinin farklı zamanlarda, farklı bölgelerde ve ülkelerde çektikleri 34 eserden oluşuyor. Ayrıca dernek üyesi ve MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çağtay Güneş’in de bir eseri sergilendi.

Fotoğraf severlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi açılışına, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’un yanı sıra Olba Fotoğraf Derneği Başkanı Hulki Muradi ile dernek üyeleri katıldı.

Sergi açılışında konuşan Mersin Olba Fotoğraf Derneği Yöneti​​​​​​​m Kurulu Başkanı Hulki Muradi, 2011 yılında kurulduklarını ve çiçeği burnunda bir fotoğraf derneği olduklarını söyledi. Henüz genç bir dernek olmalarına karşın başarılı projelere imza attıklarını belirten Hulki Muradi, üyelerinin tecrübeli fotoğrafçılardan oluştuğunu, bunun da başarı getirdiğini söyledi. Olba Fotoğraf Derneği’nin ulusal ve uluslararası etkinliklerle sürekli gündemde kalmayı başaran bir kurum olduğunu kaydeden Muradi, ilk uluslararası fotoğraf yarışmalarını kurulduktan bir yıl sonra düzenlediklerini anlattı. Bu yıl ise 6’ncısını düzenledikleri uluslararası fotoğraf yarışmasına, 55 ülkeden 318 fotoğrafçının 5 binin üzerinde fotoğraf ile katıldığını aktaran Muradi, Mersin’i dünyaya tanıtan etkinliklerin içerisinde yer almaya çalıştıklarını ifade etti.

Yurtdışında, doğudan batıya birçok ülkede kardeş fotoğraf derneklerinin olduğu​​​​​​​nu kaydeden Muradi, özellikle Çin’de bulunan Taicang isimli Amatör Fotoğraf Derneği ile kültür değişim projeleri yaptıklarını aktardı. Muradi, “3 kez Çin’e giderek Türkiye’yi ve Mersin’i orada açtığımız sergilerle tanıttık. Onları da 3 kez Türkiye’de ağırladık. Derneğimiz, uluslararası platformda iyi bir yere sahip. Dışa dönük bir yapımız var” dedi.

Derneğin adının Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Olba Antik Kenti’nden geldiğine de değinen Muradi, şunları söyledi:​​​​​​​

“Fotoğraf sanatına hizmetin yanı sıra fotoğrafçılık ruhunun ışığı altında güzel kentimiz Mersin’imizin sınırları içerisindeki tüm uygarlık ve kültür hazinelerinin korunması ve bu değerlere sahip çıkmasına dikkat çekmek amacı ile derneğimizin adının ‘Mersin Olba Fotoğraf Derneği’ olmasında karar kıldık. Öyle ki, dernek amblemimizde bulunan objektifin odak noktasına da Olba Krallığının güçlü ve güzel prensesi Aba’nın kabartma bir figürünü yerleştirdik. Olba adı ‘bahtlılık, mutluluk’, Aba adı ise ‘su’ anlamına gelmektedir.”

Ayrıca, Mersin Devlet Opera ve Balesi ile Keşanlı Ali Projesi yürüttüklerini hatırlatan Muradi, gösteride çektikleri fotoğraflardan sergi açtıklarını söyledi. Buna benzer bir projeyi Mersin Huzurevi sakinleriyle de yaptıklarını dile getiren Muradi, burada çektikleri fotoğraflardan oluşan bir sergiyi de Yaşlılar Haftası’nda açarak onlara ithaf ettiklerini kaydetti.  

Şu anda Sokak Fotoğraf Atölyesi ve Doğa Atölyesi olmak üzere 2 tane atölye çalışması yürüttüklerini aktaran Muradi, bu sergileri de sırasıyla 2017 Aralık ayında ve 2018 yılı Şubat ayında açmayı planladıklarını söyledi. Muradi ayrıca, 10 Haziran’da Makedonya’da düzenlenen Uluslararası Malinik Fotoğraf Festivali’ne katılacaklarına da değindi.

“MTSO, sanata ve sanatçıya desteği kuruluşundan bugüne kesintisiz sürdürüyor”

MTSO’nun desteğiyle, ‘Korykos 2017’ isim​​​​​​​li uluslararası yeni bir yarışma düzenliklerini belirten Hulki Muradi, “MTSO, sanata ve sanatçıya desteğini kuruluşundan bugüne kesintisiz sürdürüyor” dedi. Yarışmaya başvuruların başladığını kaydeden Muradi, yarışmanın 4 kategoriden oluştuğunu belirtti. Bunlardan birincisinin ‘dünyada ticaret’, ikincisinin ‘daha doğal daha saf sofralar’, diğer iki kategorinin ise serbest alanda olduğunu aktardı. Yarışma sonunda ödül alan eserleri de MTSO Sanat Galerisi’nde sergileyecekleri kaydeden Muradi, bu yarışma için son başvuru tarihinin 5 Ekim olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Etiketler : mtso  olba  fotoğraf 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri