3.Türk Dünyası Tiyatro Günleri Başladı - Mersin İstikbal Gazetesi

3.Türk Dünyası Tiyatro Günleri Başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilk oyunu sahnelendi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Toroslar'da Kısa Film Yarışması

  Sosyal belediyecilik çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Toroslar Belediyesi, bu yıl ilk kez düzenleyeceği ‘1. Ulusal Kısa Film Yarışması’na’ hazırlanıyor.

 • Yenişehir'den Müzik Festivaline Tam Destek

  Yenişehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı olağan toplantısında “17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne 120.000 TL destek teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

 • Mersin’de Geçit Sanat Göz Dolduruyor

  İstikbal Haber/ Dediler burada ziyaretçi olur mu, o da olur dedi… Tulumba Köprüsü alt geçit altında resim atölyesi açtı, geçidin duvarlarını resimleri ile süsledi… Şimdilerde binlerce kişi geçidi kullanarak gideceği yere varıyor. Geçitten geçerken de manzara, doğa, portre ve elvan çeşit eşyaların yağlı boya resimlerini seyrede seyrede gidiyorlar…

 • Aşk’a Engel Yok Kanal 33’te Anlatıldı

  İstikbal Haber/ Yazar Rüştü Aydın, Aşk’a Engel Yok kitabını Mersin’in gözde televizyonlarından, uydudan tüm dünyaya yayın yapan Kanal 33 Televizyonunda tanıttı.

 • Büyükşehir’den Ücretsiz Tiyatro Kursu

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın üç yıl boyunca özenle yürüttüğü, eğitmenliğini ve koordinatörlüğünü Şehir Tiyatrosu sanatçılarının üstlendiği ücretsiz tiyatro ve yaratıcı drama kursları devam ediyor.

Son Güncelleme: 17 Mayıs 2017, Çarşamba

3. TÜRK DÜNYASI TİYATRO GÜNLERİ BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilk oyunu sahnelendi.

15-20 Mayıs tarihleri arasında Mersinlilerle buluşacak ve Türk Dünyasından birçok tiyatro grubunu Mersin’de bir araya getirecek olan tiyatro günleri, Kırgız Milli Akademik Drama Tiyatrosu’nun “Dede Korkut” isimli oyunu ile başladı.

Dede Korkut büyüledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri, Toktobolot Abdumomunov Kırgız Milli Akademik Dram Tiyatrosu’nun “Dede Korkut” isimli oyunu ile başladı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnelenen tiyatroya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, TÜRKSOY Kırgızistan Temsilcisi Kocogeldi Kuliev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Mersin eski Valisi Akif Tığ, Kırgızistan Milli Akademik Dram Tiyatrosu Grup Lideri Koyrat İmanaliev, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Semra Tekeli, TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa Tekerek, MHP ilçe başkanları, çeşitli ülkelerden 3. Türk Dünyası Tiyatro Günleri için Mersin’e gelen tiyatro grupları ve çok sayıda Mersinli vatandaş katıldı.

Oyun dakikalarca alkışlandı

Oyun sonrası sahneye çıkarak bir konuşma yapan Başkan Kocamaz, “Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak üçüncüsünü düzenlediğimiz Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilkinde Kırgızistan grubuyla birlikteyiz. Türk tarihinde çok önemli bir yeri olan Dede Korkut’la ilgili böyle bir oyunun Mersinimizde sergilenmiş olmasından çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Bir hafta süreyle Kırgızistan, Suriye, Gagauzya, Kıbrıs, Irak ve İran heyetleri burada sahne alacaklar. Sadece Mersin merkezde de değil ilçelerimizde de aynı şekilde bu gösteriler sunulacak. Tabi ki Mersin Büyükşehir Belediyemizin tiyatro grubu da bu etkinlikte Mersin’i temsilen yerini alacak. Ben buraya kadar gelen bütün heyetlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Oyun öncesi kortej ve tanışma toplantısı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve Türk Dünyası tiyatrolarını Mersin halkıyla buluşturmak amacıyla düzenlenen 3. Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin tanışma toplantısı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Tanışma toplantısı öncesinde, tiyatro gruplarının temsilcilerinin ve oyuncularının yer aldığı topluluk, Atatürk Caddesi’nden başlayan kortej ile Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ve Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

Kortej yürüyüşünün ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, misafirler ile tanışma toplantısında bir araya geldi. 

Toplantıda konuşan Başkan Kocamaz, “Bizim ana gayemiz; bizden sonraki nesiller Türklüğü yaşatsın, Türk dilini yaşatsın, birlik ve beraberliğini geliştirsin, birbirini yakından tanıma fırsatı bulsun ve en önemlisi de kendi kimliğine sahip çıkabilsin” dedi.

Ev sahibi olarak Türk Dünyasından gelen konukları Mersin’de misafir etmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Sizleri bir kez daha Mersinimizde görmekten ve Türk Dünyasının Türk havasını birlikte solumasından çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum ve hepinize hoş geldiniz diyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

“Bizden sonraki nesiller Türklüğü yaşatabilsin”

Bu tür faaliyetlerin ana gayesinin insanları bir araya getirmek, yakınlaştırmak, tanıştırmak, kaynaştırmak ve sonraki nesillere güzel eserler bırakabilmek olduğunun vurgusunu yapan Başkan Kocamaz, “Bu etkinliği yıllardır Tarsus’ta gerçekleştiriyorduk ve artık bunu Mersin’e taşımış durumdayız. Türk Dünyasının değişik bölgelerinden gelen tiyatro gruplarımız var ve inşallah Mersin’de üçüncü defa Mersinlilerle birlikte bu etkinliği yaşamış olacağız. Bizim ana gayemiz; bizden sonraki nesillere sadece binalar bırakmayalım, sadece kentin gelişmiş halini bırakmayalım. Hepsinden önemlisi bir milleti oluşturan kültür değerini gelecek nesillere tam manasıyla aktaralım ki bu nesiller Türklüğü yaşatsın, Türk dilini yaşatsın, birlik ve beraberliğini geliştirsin. Birbirini yakından tanıma fırsatı bulsun ve en önemlisi de kendi kimliğine sahip çıkabilsin. Ben bu etkinlikte emeği geçen herkese ve özellikle de yıllardır bizim kahrımızı çeken Kudret hocamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Mersin halkı adına da sizlere hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz’a teşekkür ettiler

Başkan Kocamaz’ın konuşmalarının ardından, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov söz alarak, “Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen tiyatro günlerine Kırgızistan, Suriye, Gagauzya, Kıbrıs, Irak ve İran’dan çok değerli tiyatrocularımız geldi ve hepsine hoş geldiniz diyorum. Huzurunuzda Sayın Başkanım Burhanettin Kocamaz’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu oyunu Türkiye’de gerçekleştirecek olmamamızdan dolayı büyük mutluluk duyuyorum ve festivalin başarılı sonuçlanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov ise böyle bir organizasyonda misafir olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

 

Kırgızistan Milli Akademik Dram Tiyatrosu Grup Lideri Koyrat İmanaliev da bir konuşma gerçekleştirdi ve günün anısına Kırgızistan’dan getirmiş oldukları yöresel hediyelerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a takdim etti.

Etiketler : mersin  büyükşehir  türk  dünya  tiyatro 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri