3.Türk Dünyası Tiyatro Günleri Başladı - Mersin İstikbal Gazetesi

3.Türk Dünyası Tiyatro Günleri Başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilk oyunu sahnelendi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın şarkıları

  Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın şarkıları, 04 Aralık 2018 Salı günü saat 20:00’ da Mersin Devlet Opera ve Balesi’ nde Senfonik konserle yeniden yorumlanıyor.

 • “Sinema salonunda film izlemek bir ritüel”

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali, film gösterimleri ve paralel etkinliklerle devam ediyor.

 • Bana Engelsiz Deyin!

  Mersin ilinin Bozyazı ilçesinde yaşam süren, rahatsız olmasına rağmen bana “Engelsiz” deyin diyen kendini edebiyata şiire adayan Oğuzhan Martin enerjisini hiç kaybetmiyor. Ona sorulan sorulara içtenlikle yanı verdi.

 • Ümit Yaşar Oğuzcan Şiirlerle Anıldı

  Türk şiirinin büyük ustalarından Tarsus doğumlu şair Ümit Yaşar Oğuzcan, ölümünün 34. yıl dönümünde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı.

 • Eskişehir'de Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

  16 – 24 Kasım 2018 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin "Onur Ödülleri” iki usta isme takdim edilecek.

Son Güncelleme: 17 Mayıs 2017, Çarşamba

3. TÜRK DÜNYASI TİYATRO GÜNLERİ BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilk oyunu sahnelendi.

15-20 Mayıs tarihleri arasında Mersinlilerle buluşacak ve Türk Dünyasından birçok tiyatro grubunu Mersin’de bir araya getirecek olan tiyatro günleri, Kırgız Milli Akademik Drama Tiyatrosu’nun “Dede Korkut” isimli oyunu ile başladı.

Dede Korkut büyüledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri, Toktobolot Abdumomunov Kırgız Milli Akademik Dram Tiyatrosu’nun “Dede Korkut” isimli oyunu ile başladı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnelenen tiyatroya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, TÜRKSOY Kırgızistan Temsilcisi Kocogeldi Kuliev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Mersin eski Valisi Akif Tığ, Kırgızistan Milli Akademik Dram Tiyatrosu Grup Lideri Koyrat İmanaliev, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Semra Tekeli, TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa Tekerek, MHP ilçe başkanları, çeşitli ülkelerden 3. Türk Dünyası Tiyatro Günleri için Mersin’e gelen tiyatro grupları ve çok sayıda Mersinli vatandaş katıldı.

Oyun dakikalarca alkışlandı

Oyun sonrası sahneye çıkarak bir konuşma yapan Başkan Kocamaz, “Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak üçüncüsünü düzenlediğimiz Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilkinde Kırgızistan grubuyla birlikteyiz. Türk tarihinde çok önemli bir yeri olan Dede Korkut’la ilgili böyle bir oyunun Mersinimizde sergilenmiş olmasından çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Bir hafta süreyle Kırgızistan, Suriye, Gagauzya, Kıbrıs, Irak ve İran heyetleri burada sahne alacaklar. Sadece Mersin merkezde de değil ilçelerimizde de aynı şekilde bu gösteriler sunulacak. Tabi ki Mersin Büyükşehir Belediyemizin tiyatro grubu da bu etkinlikte Mersin’i temsilen yerini alacak. Ben buraya kadar gelen bütün heyetlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Oyun öncesi kortej ve tanışma toplantısı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve Türk Dünyası tiyatrolarını Mersin halkıyla buluşturmak amacıyla düzenlenen 3. Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin tanışma toplantısı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Tanışma toplantısı öncesinde, tiyatro gruplarının temsilcilerinin ve oyuncularının yer aldığı topluluk, Atatürk Caddesi’nden başlayan kortej ile Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ve Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

Kortej yürüyüşünün ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, misafirler ile tanışma toplantısında bir araya geldi. 

Toplantıda konuşan Başkan Kocamaz, “Bizim ana gayemiz; bizden sonraki nesiller Türklüğü yaşatsın, Türk dilini yaşatsın, birlik ve beraberliğini geliştirsin, birbirini yakından tanıma fırsatı bulsun ve en önemlisi de kendi kimliğine sahip çıkabilsin” dedi.

Ev sahibi olarak Türk Dünyasından gelen konukları Mersin’de misafir etmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Sizleri bir kez daha Mersinimizde görmekten ve Türk Dünyasının Türk havasını birlikte solumasından çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum ve hepinize hoş geldiniz diyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

“Bizden sonraki nesiller Türklüğü yaşatabilsin”

Bu tür faaliyetlerin ana gayesinin insanları bir araya getirmek, yakınlaştırmak, tanıştırmak, kaynaştırmak ve sonraki nesillere güzel eserler bırakabilmek olduğunun vurgusunu yapan Başkan Kocamaz, “Bu etkinliği yıllardır Tarsus’ta gerçekleştiriyorduk ve artık bunu Mersin’e taşımış durumdayız. Türk Dünyasının değişik bölgelerinden gelen tiyatro gruplarımız var ve inşallah Mersin’de üçüncü defa Mersinlilerle birlikte bu etkinliği yaşamış olacağız. Bizim ana gayemiz; bizden sonraki nesillere sadece binalar bırakmayalım, sadece kentin gelişmiş halini bırakmayalım. Hepsinden önemlisi bir milleti oluşturan kültür değerini gelecek nesillere tam manasıyla aktaralım ki bu nesiller Türklüğü yaşatsın, Türk dilini yaşatsın, birlik ve beraberliğini geliştirsin. Birbirini yakından tanıma fırsatı bulsun ve en önemlisi de kendi kimliğine sahip çıkabilsin. Ben bu etkinlikte emeği geçen herkese ve özellikle de yıllardır bizim kahrımızı çeken Kudret hocamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Mersin halkı adına da sizlere hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz’a teşekkür ettiler

Başkan Kocamaz’ın konuşmalarının ardından, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov söz alarak, “Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen tiyatro günlerine Kırgızistan, Suriye, Gagauzya, Kıbrıs, Irak ve İran’dan çok değerli tiyatrocularımız geldi ve hepsine hoş geldiniz diyorum. Huzurunuzda Sayın Başkanım Burhanettin Kocamaz’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu oyunu Türkiye’de gerçekleştirecek olmamamızdan dolayı büyük mutluluk duyuyorum ve festivalin başarılı sonuçlanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov ise böyle bir organizasyonda misafir olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

 

Kırgızistan Milli Akademik Dram Tiyatrosu Grup Lideri Koyrat İmanaliev da bir konuşma gerçekleştirdi ve günün anısına Kırgızistan’dan getirmiş oldukları yöresel hediyelerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a takdim etti.

Etiketler : mersin  büyükşehir  türk  dünya  tiyatro 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri