Büyükşehir Sanatı Köylere Taşıdı - Mersin İstikbal Gazetesi

Büyükşehir Sanatı Köylere Taşıdı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Yaylalarda, Köylerde Kültür-Sanat Her Yerde’ sloganıyla yola çıktı ve 30 gün boyunca devam edecek olan kültür-sanat yolculuğunun ilkini Tarsus İlçesi’nin Belen Mahallesi’nde başlattı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Diriliş Ertuğrul'da Sürpriz Gelişme

  Çarşamba gününün vazgeçilmez dizisi Diriliş Ertuğrul’da sürprizler bitmiyor.

 • Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın şarkıları

  Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın şarkıları, 04 Aralık 2018 Salı günü saat 20:00’ da Mersin Devlet Opera ve Balesi’ nde Senfonik konserle yeniden yorumlanıyor.

 • “Sinema salonunda film izlemek bir ritüel”

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali, film gösterimleri ve paralel etkinliklerle devam ediyor.

 • Bana Engelsiz Deyin!

  Mersin ilinin Bozyazı ilçesinde yaşam süren, rahatsız olmasına rağmen bana “Engelsiz” deyin diyen kendini edebiyata şiire adayan Oğuzhan Martin enerjisini hiç kaybetmiyor. Ona sorulan sorulara içtenlikle yanı verdi.

 • Ümit Yaşar Oğuzcan Şiirlerle Anıldı

  Türk şiirinin büyük ustalarından Tarsus doğumlu şair Ümit Yaşar Oğuzcan, ölümünün 34. yıl dönümünde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı.

Son Güncelleme: 24 Temmuz 2017, Pazartesi

BÜYÜKŞEHİR, SANATI KÖYLERE TAŞIDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Yaylalarda, Köylerde Kültür-Sanat Her Yerde’ sloganıyla yola çıktı ve 30 gün boyunca devam edecek olan kültür-sanat yolculuğunun ilkini Tarsus İlçesi’nin Belen Mahallesi’nde başlattı.

Geleneksel Türk Tiyatrosu gölge oyunlarından Hacivat-Karagöz ile Halk Tiyatrosunun günümüze kadar yaşamış ve unutulmaya yüz tutmuş olan Köy Seyirlik Oyunları, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları ile Arslanköy Çadır Tiyatrosu Kadınlar Topluluğu’nun oyuncuları tarafından sahnelendi. Sahnelenen oyunların yanı sıra “Oyun” isimli filmle beraber toplam 3 proje köylülerle buluştu.

21 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında Tarsus’tan Anamur’a kadar neredeyse ilçelerin tümündeki 30 ayrı mahallede sahnelenecek olan tiyatro, film ve gölge oyunu sayesinde kültürel ve sanatsal faaliyetler Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından köylere kadar ulaştırılmış olacak, kaybolmaya yüz tutmuş olan kültürler gelecek nesillere kadar yaşatılacak.

İlk olarak Belen’de

Kültür-sanat yolculuğunun ilk gününde Belenli vatandaşların yoğun ilgisi ile izlenen oyunların yanı sıra, yönetmenliğini Pelin Esmer’in yaptığı 2005 yapımı, Arslanköylü tiyatrocu kadınların hikayesini konu alan “Oyun” adlı film de izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Mersin’in her ilçesinde en az bir köye gidecek olan ekipler, ilk günde Tarsus Belen İlköğretim Okulu’nun bahçesinde oyunlarını ve filmlerini izleyici ile buluşturdu. Özellikle köylülerle kaynaşmaya özen gösteren Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, köye erken saatte giderek, vatandaşlar ile tanıştı, sohbet etti ve etkinlik saatine kadar birlikte vakit geçirdi.

Neşeyle izlendi

Gösteri, akşam saatlerinde ilk olarak çocuklar için sahnelenen Hacivat-Karagöz oyunu ile başladı. Hacivat-Karagöz oyunundan sonra, yetişkinler için olan Köy Seyirlik Oyunu ile devam eden gösteri, Arslanköy Çadır Tiyatrosu Kadınlar Topluluğu’nun tiyatro çalışmasını anlatan “Oyun” adlı film gösterimi ile sona erdi. Hacivat-Karagöz oyunu öncesinde alana gelen İbiş, özellikle çocukların büyük beğenisini topladı, çocukların mutlulukları gözlerinden okundu. Hacivat-Karagöz konuşmalarında geçen kısa ve komik nükteler Belenli vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.

Köy Seyirlik Oyununda çoğunlukla doğaçlama sahneler göze çarparken, yer yer köylü vatandaşlar da oyuna dahil edilerek, gösteriye olan ilgi canlı tutuldu. Köylülerden büyük alkış alan gösterileri, yüzlerce Belenli heyecan içerisinde izledi. Film gösteriminin ardından Arslanköy Çadır Tiyatrosu Kadınlar Topluluğu’nun oyuncuları meydana çıkarak, Köy Seyirlik Oyunlarını sahneledi.

Büyükşehir Belediyesi sayesinde 89 yaşında ilk kez tiyatro izledi

Sanatın her dalına desteklerini esirgemeyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini ileten vatandaşların birçoğu Büyükşehir Belediyesi sayesinde ilk kez tiyatro ile buluştuklarını dile getirdi.

Belen’de ikamet eden Havva Demir, 89 yaşında olduğunu ve o yaşına kadar hiç tiyatro izlemediğini belirterek, “Bu yaşıma kadar hiç tiyatro izlemedim. Bu akşam seyredeceğim ama bakalım gözlerim de pek görmüyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Belen Mahalle Muhtarı Murat Işık, etkinliğin çocukların genel kültürlerine katkı sağlamasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Çocuklarımızın genel kültürlerine katkı sağlayan eski geleneklerimizi değerlendirdiğiniz için çok teşekkür deriz. Daha önce ben tiyatro izlemiştim ama çocuklarım ilk defa burada izledi” ifadelerini kullandı.

14 yıl sonra filmini köylülerle tekrar izledi

Oyun adlı filmin yönetmeni Pelin Esmer ise, projenin heyecan verici olduğunu sözlerine ekleyerek, “14 sene önce Arslanköy’e gelip, ‘Oyun’ filmini yapan yönetmenim ve şimdi 14 sene sonra Arslanköy’de ‘Oyun’ filminde yer alan oyunculardan 5’inin de dahil olduğu yeni bir Köy Seyirlik Oyunu izleyeceğim. Mersin Büyükşehir Belediyesi bu organizasyonunda Mersin’deki köyleri gezerek, Köy Seyirlik Oyununu sergileyecek ve film gösterimi yapılacak. Çok heyecan verici ve ben de izleyici olarak geldim. Köy Seyirlik Oyununun insanı güldüren ve düşündüren yanları var. Oyuncularımız da çok güzel oynuyorlar. Gerçekten bu kadar güzel organizasyonun misafiri olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Mersin civarındaki bu kadar köyün böyle heyecan verici bir aktivite ile dolaşılması beni hakikaten çok heyecanlandırıyor” diye belirtti. 

“İspanya’ya kadar gittim, Belen’e ilk defa geliyorum”

Arslanköy Çadır Tiyatrosu Kadınlar Topluluğu’nun oyuncularından Fatma Fatih de konuşmasında, “Tiyatroya 2001 yılında başladık ve o gün bu gündür tiyatronun içindeyim. Amatör tiyatrocuyuz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu projesi için çok teşekkür ediyorum. Onlar bu olanağı bize sağlamasalardı şimdi ben Belen köyünde olamazdım. Ben İspanya’ya kadar gittim ama Belen köyüne ilk defa geliyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Hacivat-Karagöz’ü çocukluğumda görmüştüm”

Belen köylülerinden İbrahim Doğan ilk defa bir tiyatro izlediğini aktardı ve “Belen köyünde böyle bir etkinliği çocukluğumuzdan beri daha yeni görüyoruz. Hacivat-Karagöz’ü çocukluğumda görmüştüm. 67 yaşındayım ve şu ekranda gördüklerimizi ilk defa görüyorum. Hepiniz köyümüze hoş geldiniz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza da bu ekrandakileri bize görme fırsatı sunduğu için çok teşekkür ediyoruz. Köyümüze şimdiye kadar böyle bir şey gelmemişti. Çok sevindik ve kadın-erkek, çoluk-çocuk herkes burada. İlk defa izliyoruz ve böyle bir şeyi köyümüzde ve beyaz perdede ilk kez görüyoruz” dedi.  

Köy köy devam edecek                                                      

İlk olarak Tarsus’un Belen Mahallesi’nde başlayan gösterimler, Tarsus’un Olukkayağı Mahallesi’nde devam edecek. Ekipler, Çamlıyayla’da Darıpınarı ve Körmenlik’te; Toroslar’da     Atlılar, Tırtar, Değnek, Yavca, Kavaklıpınar ve Aladağ’da; Mezitli’de Demirışık ve Kocayer’de; Erdmeli’de Sorgun, Güzeloluk ve Güneyli’de; Silifke’de Ören, Mağara ve Çatak’ta; Mut’ta Çömelek, Çivi ve Işıklar’da; Gülnar’da Konur, Arıkuyusu ve Gezende’de, Bozyazı’da Elmakuzu, Narince, Pembecik, Eskiyürük, Boğuntu ve Güngörende’de vatandaşlarla ile bir araya gelerek oyunlarını sergileyecek.

Etiketler : mersin  büyükşehir  kültür  köy 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri