İğne Oyası Festivali Göz Doldurdu - Mersin İstikbal Gazetesi

İğne Oyası Festivali Göz Doldurdu

Çamlıyayla’da 3.’sü düzenlenen geleneksel İğne Oyası Festivali yapıldı.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2017, Pazartesi

 

 

 

İğne Oyası Festivali Göz Doldurdu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çamlıyayla’da 3.’sü düzenlenen geleneksel İğne Oyası Festivali yapıldı.

 

 

T.C.Kültür Bakanlığı ve Mersin Valiliği’nin himayesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Çamlıyayla Kaymakamlığı ve Çamlıyayla Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 3. İğne Oyası Festivalinde kadınlar tarafından iğne oyalarının sergisi açıldı.Vatandaşların özellikle kadınların ilgisini çeken standlar doldu taştı. Yöresel kıyafetler üzerine işlenmiş iğne oyalı elbiselerle mankenlerin defilesi de izleyicileri büyüledi.

 

 

Festivale, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Çamlıyayla Kaymakamı Abdullah Yüksel, Mersin Milletvekilleri: Baki Şimşek, Aytuğ Atıcı, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Emeği geçenlere teşekkür plaketleri takdim edildi.

 

 

 

 

 

İğne oyası Festivali geleneksel yürüyüş ile başladı. Çamlıyayla Belediyesi önünden başlayan yürüyüş festival alanına kadar devam etti. Festival alanında standları gezen protokol üyeleri, el emeği göz nüru iğne oyası işlemeli ürünleri incelediler, çalışanlara başarılar dilediler. Stand gezisi sonrasında protokol konuşmaları yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı yaptı.  Üçüncüsü yapılan festivalin Çamlıyayla ile özdeşleştiğini belirten Başkan Tepebağlı, “Artık Namrun yaylası yada Çamlıyayla denildiği zaman akla İğne Oyası’nın geldiğini” söyledi.

 

 

İĞNE OYASI, ÇAMLIYAYLA’NIN FESTİVALİ OLDU

 

 

İğne Oyası el ürünlerinin hem Türkiye’de, dünyada tanıtımının yapılıp adının duyurulması için özellikle İstanbul ve Ankara’daki Emitt Fuarı ve Mersin Tanıtım Günlerinde açtıkları standlarla çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Tepebağlı, Çamlıyayla denildiği zaman iğne oyasının akla geldiğini anlatan Başkan Tepebağlı, “Çamlıyayla’nın daha önceleri bir festivali dahi yoktu. Bazı köylerimizde şenlik adı altında etkinlik yapılırdı. 3 yıl önce Çamlıyayla’nın bir festivali olması gerektiğinden yola çıktık. Önce sebze ya da meyve festivali düşüncesi ortaya atıldı ama Çamlıyaylalı hanımlar İğne Oyası festivali olmasını istediler. Belediye olarak maddi sıkıntımız olduğu için Mersin Büyükşehir Belediyesinden destek geldi.” Dedi.

 

 

Belediye hizmetlerini anlatan Başkan Tepebağlı, bazı hizmetlerin Büyükşehir’e aktarılması ile belediye olarak rahatladıklarını söyledi.

 

 

Hanımların el ürünlerinin çok cüzi bir rakamla sergilediklerini ve bunların emeklerine karşılık olarak alınması ve desteklenmesini isteyen Başkan Tepebağlı, Çamlıyayla’nın yaz aylarındaki nüfusunun yüz binlere ulaştığını ve bir çok zorluklarla karşılaştıklarını anlattı. Geçtiğimiz kış aylarında çok kar yağdığını da belirten Başkan Tepebağlı iki metre kalınlığında karla yaşamanın zorluğunu ve oluşan hasarları Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile aştıklarını söyledi. Vatandaşlardan hizmetler için sabır isteyen Başkan Tepebağlı sorunların kısa sürede biteceğini ifade ederek gelecek günlerde yapılacak etkinlikleri de tek tek anlattı. Briç festivalinin yapılacağını ve yine uluslar arası motor festivaline de hazırlandıklarını belirtti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Çamlıyayla’yı insanın gözünün üstündeki kaş olarak değerlendirdi. Yaz aylarında serin havası nedeniyle insanların buraları mesken tuttuklarını söyledi. Çamlıyayla’yı korumak ve kollamak mecburiyetinde olduklarını belirten Başkan Kocamaz, hem turizm açısından hem insan hayatı hemde doğa ve güzellikleri açısından çok çok önemli olduğunu söyledi. Kocamaz, “ Özellikle Mekanı cennet olsun Mehmet Akın başkanıma huzurlarınızda hem teşekkür ediyor hem rahmet diliyorum. Her yere 1000 m2 den aşağısına inşaat izni vermiyor dediler. İyi ki de vermemiş diyoruz iyi ki de Çamlıyayla’yı korumuş diyoruz onun verdiği mücadelenin nimetini bugün hep birlikte yaşıyoruz.”dedi.

 

 

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet verme konusundaki çalışmalarını anlatan Başkan Kocamaz, festivallerin birlik ve beraberliği sağladığını anlattı. İslam Aleminin bir ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirten Başkan Kocamaz, “ Diyoruz ki yüz yıllardır devam eden Haçlı seferleri bugünde gündemde onun için bizim birleşmemiz bütünleşmemiz lazım. Gençlerimiz bilinçli yetiştirilmesi lazım, Devletine milletini kutsallarına bağlı Atatürk’üne, Cumhuriyetine demokrasisine bağlı gençler olarak yetiştirmemiz gerekiyor yoksa bu ülkeyi gelecekte inanın çok daha kötü günler bekliyor. 15 Temmuz hadisesini hepimiz yaşadık gördük. Bu ülkeye zarar veren ister Allah desin ister illallah desin Allah bin türlü belasını versin. Gerçekten 15 Temmuzu bir daha yaşamak istemiyoruz. Yaşatma gayesi içinde olanlara da Allah fırsat vermesin diyoruz.”

Bu festivalin Çamlıyaylalı hanımefendiler başta olmak üzere ülkemize milletimize ve insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hiçbir ayrım yapmadan büyükşehir belediyesi olarak Mersinimize en iyi hizmeti verme gayreti içinde olduğumuzu iletmek istiyorum.”dedi.

Çamlıyayla Kaymakamı Abdullah Yüksel, İğne oyasının tarihçesini anlattı. Oya sözcüğünün başka milletlerde kullanılmadığına dikkat çekerek Türk kadınına özgü bir sanat olduğunu söyledi. İğne oyacılığının 18. Yüzyılda en güzel örneklerini verdiğini anlattı. Kadın el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarılması için toplum olarak seferber olunmasına dikkat çeken Yüksel, iğne oyası işlemeciliğinin taklitlerden uzak bir şekilde genç kuşaklara aktarılmasını belirterek Festivale emeği geçenlere ve katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür etti.

 

 

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yaptıkları konuşmalar ile İğne Oyası’nın ve düzenlenen festivalin önemine değindiler.

 

 

 

 

Etiketler : çamlıyayla  iğneoyası  festival 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/318c7969d652c441e6ca464d26c40386.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42