Karakoç'un Şiirlerini Okudular - Mersin İstikbal Gazetesi

Karakoç'un Şiirlerini Okudular

Ünlü Şairlerimizden Sezai Karakoç, Tarsus Şairler ve Yazarlar derneği tarafından şiirleriyle konuk edildi.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 25 Ocak 2019, Cuma

 

SEZAİ KARAKOÇ’UN ŞİİRLERİ  TARSUS’LU ŞAİRLER TARAFINDAN SESLENDİRİLDİ

..

Ünlü Şairlerimizden Sezai Karakoç, Tarsus Şairler ve Yazarlar derneği tarafından şiirleriyle konuk edildi.

Asutay işhanında Güner Baykal toplantı salonundaki proğramda İkinci Yeni şiirinin uç beyni, tevazu ve beyefendiliğin kalesi, büyük düşünür, siyasetçi, şair ve yazar Sezai Karakoç'un hayat hikayesi okundu.

Başkan Doğan Akpınar yönetiminde sunumu yapılan şiir akşamlarına konuk edilen Sezai Karakoç’un şiirleri de bu gecede seslendirildi.

Birçok şiiri bulunan, ayrıca denemeleri de bulunan şair Sezai Karakoç sanat edebiyat alanında birçok ödül almış bir sanatçı olarak biliniyor.

Doğan Akpınar “ Karakoç,  ikinci yeni şiirinin uçbeyi,  yeni  mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi, tevazu ve beyefendiliğin kalesi olarak bilinir.... Büyük bir düşünür, siyasetçi, şair ve yazar olan Sezai Karakoç resmi kayıtlara göre 22 Ocak 1933'de Diyarbakır'da doğmuştur. Oldukça parlak bir eğitim hayatı geçirmiş, çeşitli dergilerde çalışmış, onlarca kitap yazmış, Türkiye'den ve dünyadan çeşitli sanat ödüllerine layık görülmüştür.  Yarattığı mistik şiir tarzıyla ona "Sezo" diyen Cemal Süreya tarafından "Mehmet Akif ve Necip Fazıl karışımı şair" şeklinde tanımlanmış, benzetildiği Necip Fazıl'la dava kardeşliğine mazhar olmuştur. Monna Rosa şiiri ile efsaneleşen şair yaşayan en büyük Türk şairlerinden biri olarak gösterilmekte, aşıladığı birlik bilinci ile ne kadar büyük bir düşünür olduğunu ortaya koymaktadır. Türk şiirinin efsanelerindendir” dedi.

Bu hafta sonunda Cuma günü ise  Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu anılacak.


Etiketler : tarsus  şair  yazar  karakoç 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/09e88e64d61dd7d982a0095e13c67364.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42