Mersinliler Karacaoğlan Şiir Akşamlarını Sevdi - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersinliler Karacaoğlan Şiir Akşamlarını Sevdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 16.sı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamlarınınilk günü Tarsus'ta başladı. İkinci, üçüncü ve dördüncü gün Mersin’de devam etti.Dördüncü günde Türk Dünyasından sanatçılar geldi. Şairlerin ve Ozanların milli kıyafetleri görsel şölen oluşturdu.

Benzer Haber Başlıkları

Son Güncelleme: 14 Nisan 2018, Cumartesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 16.sı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamlarınınilk günü Tarsus'ta başladı. İkinci, üçüncü ve dördüncü gün Mersin’de devam etti.Dördüncü günde Türk Dünyasından sanatçılar geldi. Şairlerin ve Ozanların milli kıyafetleri görsel şölen oluşturdu.


Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın ile Tarsuslu Şair Nuran Ataç’ın çelenk koyma merasimi sonrasında Tarsus Belediyesi Nikah salonu’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan ve ardından Karacaoğlan Şiir Akşamları'nın açılış konuşmasını Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can yaptı.

Başkan Can, “ “Karacaoğlan Şiir Akşamları'nın geleneksel hale gelmesinde ve bu yıl da açılış gecesinin Tarsus'ta yapılmasında çok büyük emekleri olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz'a şükranlarımı sunuyorum. Tarsus 10 bin yıllık çok eski bir kent. Geçmişte birçok medeniyetlere beşiklik yapmıştır. Yerin altındakiler yerin üstündekiler kadar değerlidir. Onun farkında olarak tarihimize sahip çıkıyoruz. Karacaoğlan milli kültürümüzün şekil almasında halk kültürünün ne kadar önemli olduğunu unutulmaz şiirleriyle belleğimize kazımış zengin kültürümüz içeresinde başköşeye oturmayı hak etmiş bir halk ozanımızdır. Göçebe yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan doğa onun şirinin başlıca temalarından iridir. Yaşadığı gezip gördüğü yerlerin doğasını görkemli bir biçimde dile getirir dost kardeş bildiği sevgilisi ile eş gördüğü içiçe yaşadığı bu doğa onun için sadece bir mekan olmaktan ötedir. Şiirin aşka önemli bir teması olan, aşkın var oluşu doğadaki benzetmelerle güzelleşir. Onunla yaşanan sevinç onun getirdiği acı doğa ile paylaşılır” dedi.

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’da yaptığı konuşmada, “Ülkemizin etrafının kan gölü olduğu bir ortamda bizim milli benliğimizi yeniden dirilterek bu ülkede bizden sonraki nesillere daha hür, bağımsız ve müreffeh bir Türkiye bırakmak kararlılığımız, sorumluluğumuz var” dedi.


“Karacaoğlan'ın ruhu bugün burada bizimle beraber”
Türkiye'nin kültür zenginliği açısından bereketli topraklara, kadim bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Bu topraklar bereketli topraklar. Bereket dediğimiz zaman sadece toprakta yetişen ürünlerin bolluğundan bahsetmiyoruz. Bu topraklar kadim topraklar. Tarihin derinliklerinden günümüze gelinceye kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Gerçekten bu medeniyetlerin tüm birikimlerini hala bağrında bulunduran, şairiyle, saz sanatçılarıyla, âşıklarıyla,  insanlarıyla, insan yapısıyla çok önemli topraklar. Karacaoğlan'ın, Murat Çobanoğlu'nun, Şeref Taşlıova'nın tüm şairlerimizin, ozanlarımızın ruhu bugün burada bizimle beraber. Yıllarca onları bu topraklarda misafir ettik, dinledik, gönlümüzü coşturduk, kalplerimizi birleştirdik ve şiir güzelliğinde, hep birlikte onlara sahip çıktık. Bugün de 16.sını düzenlediğimiz şiir akşamlarının ilkini yine Karacaoğlan'ın yaşadığı, yavuklusunu aradığı, 'Emirler'den bir kız indi pınara' derken, onun bulunduğu bölgelerin havasını hep birlikte teneffüs ediyoruz” dedi.


“Bizler belediyeciliği o bölgede yaşayan insanların birlik ve beraberliğini pekiştirme sorumluluğu olarak algılıyoruz”
Türk milletinin geçmişten aldığı kültürü, değerleri, geleceğe özümseyerek aktarmayı, yeni nesilleri, geçmişin güzellikleri ile buluşturmayı kendisine şiar edindiğini belirten Başkan Kocamaz, “Bir Türk milliyetçisi Ozan'ın yazdığı 'Mihriban' parçasını yine bölgemizin birbirine tamamen zıt dünya görüşüne sahip bir başka ozanı besteleyebilmiş ve milletimize mâl etmiştir. Bunlar gerçekten ülke birliği, bütünlüğü, açısından önemlidir. Bizler belediyeciliği sadece yol, altyapı, park yapmak olarak algılamıyoruz. Bizler belediyeciliği o bölgede yaşayan insanların birlik ve beraberliğini pekiştirme sorumluluğu olarak algılıyoruz. Geçmişten aldığımız kültürümüzü hiçbir şekilde sekteye uğratmadan gelecek nesillere aynı ahenkle, güzellikle aktarmak gayretini güdüyoruz ve bunu kendimize bir ibadet gibi algılıyoruz. Dolayısıyla daha yapacak çok işimiz var. Ülkemizin etrafının kan gölü gibi olduğu bir ortamda bizim milli benliğimizi yeniden dirilterek bu ülkede bizden sonraki nesillere daha hür, bağımsız ve müreffeh bir Türkiye bırakmak kararlılığımız, sorumluluğumuz var. Karacaoğlan şiir akşamlarının şairlerimize, ozanlarımıza, Türk diline, Türk Dünyasına, Mersin'e ve Tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyor, şiir dolu bir akşamda gönüllerimizin birleşmesini, coşmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.


Karacaoğlan şiir akşamlarının yapılmasında, geleneksel hale gelmesinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın çok büyük emekleri olduğunu söyleyerek teşekkürlerini ileten Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz'a şükranlarımı sunuyorum. Fuzuli'nin, Köroğlu'nun, Pir Sultan Abdal'ın, Aşık Veysel'in sazlarına, sözlerine, Ahmet Arvasi'nin, Ziya Gökalp'in, Mehmet Akif'in, 'Ne olursan ol yine gel' diyen Mevlana'nın ruhlarına ev sahipliği yapan cennet vatanımızın yetiştirdiği ender kişiliklerden biride Karacaoğlan'dır. Karacaoğlan milli kültürümüzün şekil almasında, halk kültürünün ne kadar önemli olduğunun unutulmaz şiirleri ile belleğimize kazımış, zengin kültürümüz içerisinde başköşeye oturmayı hak etmiş bir halk ozanımızdır. Göçebe yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan doğa, onun şiirinin başlıca temalarından biridir. Yaşadığı, gezip gördüğü yörelerin doğasını görkemli bir biçimde dile getirir. Dost, kardeş bildiği sevgilisi ile eş gördüğü iç içe yaşadığı doğa onun için sadece mekân olmaktan ötedir. Şiirinin başka bir önemli teması aşkın var oluşu. İlk kez onun şiirinde sevgililerin isimleri söylenir. Sevgi, aşk, barış, kardeşlik dolu şiir günleri diliyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından yörenin şairleri ve ozanları şiirlerini ve türkülerini seslendirdiler.


KATILIM YOĞUN OLDU
Tarsus Belediyesi Nikâh Salonu'nda gerçekleştirilen şiir akşamlarına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yanı sıra Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Demir, Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Recep Özdemir, Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Emre Bircan, Tüm Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı Şeref Bolat, meclis üyeleri, muhtarlar ve Tarsuslu vatandaşlar katıldı.Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen 16. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamlarına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Mersin Eski Valisi Akif Tığ, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ile dernek temsilcileri ve çok sayıda Mersinli vatandaş katıldı.
Karacaoğlan Şiir Akşamları âşıkların hep birlikte seslendirdiği Türkiyem şarkısı ile sona erdi. Gecenin sonunda Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından günün anısına şairlere ve âşıklara Karacaoğlan plaketi hediye edildi.

Etiketler : tarsus  mersin  karacaoğlan  şiir 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/230f215336d7778e67e4196f5d3542c5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42