Şiir Yarışması Ödülleri Tarsus, Çanakkale ve Şanlıurfa’ya Gitti - Mersin İstikbal Gazetesi

Şiir Yarışması Ödülleri Tarsus, Çanakkale ve Şanlıurfa’ya Gitti

Mersin Yazarlar Derneği (MYD)’nin organize ettiği ve Toroslar Belediyesi’nin desteklediği “3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu” Şiir yarışmasının üçüncüsü gerçekleşti. 9 İlden ve Mersin Merkez ilçe ile diğer ilçelerinden katılan şairlerin şiirlerini ince eleyip sık dokuyan juri üyeleri dereceye girenleri belirledi.

Benzer Haber Başlıkları

 • Mersin Fotoğraf Derneğinden İşçi Haklarına Destek

  Mersin Fotoğraf Derneğinin artık klasik hale gelen fotoğraf ustalarının gösterilerinin veya sergilerinin olduğu Perşembe akşamı buluşmasında Adana’dan misafirleri vardı.

 • ‘’ Carmen ‘’ operasının prömiyerini gerçekleştiriyor.

  Mersin Devlet Opera ve Balesi, 19 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 20:00’ de Kültür Merkezi sahnesinde ‘’ Carmen ‘’ operasının prömiyerini gerçekleştiriyor.

 • Şiir Yarışması Ödülleri Tarsus, Çanakkale ve Şanlıurfa’ya Gitti

  Mersin Yazarlar Derneği (MYD)’nin organize ettiği ve Toroslar Belediyesi’nin desteklediği “3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu” Şiir yarışmasının üçüncüsü gerçekleşti. 9 İlden ve Mersin Merkez ilçe ile diğer ilçelerinden katılan şairlerin şiirlerini ince eleyip sık dokuyan juri üyeleri dereceye girenleri belirledi.

 • Başkan Tuna, Geçmiş ile Geleceğimizi Buluşturuyoruz

  Toroslar Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Mersin’in Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 97’nci Yıldönümü kutlamaları kapsamında organize ettiğimiz ‘3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu’ şiir yarışmamıza artık ‘Ulusal’ ünvanı ekleyebiliriz” dedi.

 • Mersin’in Kurtuluşu'na Şiir Yazdılar

  Mersin Yazarlar Derneği (MYD)’nin organize ettiği ve Toroslar Belediyesi’nin desteklediği “3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu” Şiir yarışmasının üçüncüsü gerçekleşiyor. Mersin Yazarlar Derneği (MYD) Başkanı Rüştü Aydın, şairlerin Mersin’i düşünmelerinin önemli olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 03 Ocak 2019, Perşembe

 

Şiir Yarışması Ödülleri Tarsus, Çanakkale ve Şanlıurfa’ya Gitti

 

3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Konulu Şiir Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Mersin Yazarlar Derneği (MYD)’nin organize ettiği ve Toroslar Belediyesi’nin desteklediği “3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu” Şiir yarışmasının üçüncüsü gerçekleşti. 9 İlden ve Mersin Merkez ilçe ile diğer ilçelerinden katılan şairlerin şiirlerini ince eleyip sık dokuyan juri üyeleri dereceye girenleri belirledi.

Buna göre birinci Tarsus ilçesinden Şair İmam Özel, ikinciliği Çanakkale’nin Çan ilçesinden Şair Orhan Oyanık ve üçüncülüğü ise Şanlıurfa’dan Mustafa Sade oldu. Mansiyon ödülleri ile juri özel ödülünün verildiği ödül töreninde birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye çeyrek altın takıldı. Bütün katılımcılara teşekkür belgesinin verildiği etkinlikte Juri üyeleri: Rüştü Aydın, Mehmet Reşat Ata, Şah İsmail Ateş, Fatih Alkar, Nejmiye Duru, Remziye Çelik ve Şadan Köse’ye de plaket verildi. Teşekkür Belgeleri ile plaketleri Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna verdi.

 

AYDIN: MERSİNLİYİZ DEMELİYİZ

Ödül töreninin sunumunu Alper Ünal yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını   Mersin Yazarlar Derneği (MYD) Başkanı Rüştü Aydın yaptı. Aydın, Mersinli demenin önemine değindi. Aydın, Nerede doğmuş olursak olalım, Mersin’de yaşıyoruz, Mersin’de soluk alıyoruz, Mersin’de doyuyoruz…  Mersinlilik bilinci ile hareket ettiğimiz sürece; Sorulduğunda “Mersinliyiz” demeliyiz.

 

BUGÜN MERSİNLİYİZ DİYEBİLİYORSAK BUNU KAHRAMAN ATALARIMIZA BORÇLUYUZ

Bizler bugün Mersinliyiz diyebiliyorsak, ailemizle, çocuklarımızla, torunlarımızla mutlu, huzurlu ve özgürce yaşayabiliyorsak bunu kurtuluş mücadelesi veren atalarımıza borçluyuz.  Yaklaşık yüz yıl önce, Onların canla başla kanla koruduğu ve bizlere emanet ettiği topraklarımızı bizlerde çocuklarımıza, gelecek neslimize aynı şekilde teslim etmeliyiz.

Değerlerimize, kültürümüze sahip çıkarak yeni nesle aktarmanın bir yolu da edebiyattır. Şiirdir, makaledir, öyküdür, romandır, kısacası konuşmak ve yazmaktır.

 

ŞİİR YARIŞMAMIZ ULUSAL OLDU

2006 yılında kurulan Mersin Yazarlar Derneğimizin 4 yıldır başkanlığını yürütüyorum. Sosyal kültürel etkinliklerimizi yapıyoruz. En anlamlı etkinliğimiz ise Üç Ocak Mersin’in Kurtuluşu konulu yarışmalarımız oluyor. Geçtiğimiz yıl öykü dalında yarışma yapmıştık. İki kez de şiir yarışması yaptık ve  2018 yılında üçüncü şiir yarışmamızı yaptı. Artık yarışmalarımızın unvanına “Ulusal” sözcüğünü  ekleyebiliriz... Çünkü İlk şiir yarışmamızda onu geçkin ilimizden katılımcı olmuştu, ikincisinde yine aynı ve üçüncü şiir yarışmamızda da dokuz tane vilayetten katılımcı oldu. Yani artık “ 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu Konulu Şiir Yarışmamız, Ulusal bir Yarışmadır.” Diyebiliriz.  

Yarışmamıza ve diğer etkinliklerimize desteklerini hiç esirgemeyen sanat dostu, edebiyat sevdalısı, kültür hizmetçisi belediye başkanımız Sayın Hamit Tuna’ya çok teşekkür ediyorum.

 

BAŞKAN TUNA: GEÇMİŞ İLE GELECEĞİ BULUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’da belediye olarak milli, manevi ve kültürel değerlere büyük önem verdiklerini söyledi. Üç Ocak Mersin’in Kurtuluş bayramı hakkında geçmişte yapılan çalışmaları anlatarak, 2005 yılında başlattıkları yürüyüş ile Mersinlilerin birlik ve beraberliği çağrıştıran hoş bir etkinlik halini aldığını söyleyen Başkan Tuna, milli günlerde düzenlenen etkinliklerdeki amaçlarının genç nesillere tarih şuurunu aşılamak olduğunu kaydetti

  

3 OCAK KURTULUŞ BAYRAMI ETKİNLİKLERİNİ ŞİİR YARIŞMASI İLE TAÇLANDIRDIK

Üç Ocak kutlamalarına bir de şiir yarışması ekleyerek etkinlikleri daha da taçlandırdıklarını belirten Başkan Tuna, Mersin Yazarlar Derneği (MYD) ile birlikte şiir yarışması ile geçmiş ile geleceği buluşturmayı amaçladıklarının altını çizdi.  Sadece Mersin’den değil Türkiye genelinde katılımcıların olduğu yarışmanın geleneksel olduğunu ifade eden Başkan Tuna; “Mersin’in düşman işgalinden kurtuluş gününü anlatan, o günkü duygu ve düşünceleri yansıtan, mücadele ruhunu çağrıştıran şiirler ile Mersin’imizin ve ilçemizin düşman işgalinden kurtuluş anını günümüz nesline, manevi bir hazla şiirsel bir anlatımla aktarmayı amaçlıyoruz” dedi.

Başkan Tuna,  Ayrıca Mersin Yazarlar Derneği Başkan ve yönetimine, yarışmacılara ve  juri üyelerine verdikleri emeklerden dolayı teşekkür etti.

Etkinlik, dereceye giren şiirlerin okunması ve şairlerine altın ile teşekkür belgeleri ve juri üyelerine plaketler verilmesi ile sona erdi. Ödül töreninin ardından Aşık Cumali Efe’nin doğaçlaması ve ardından Tarsuslu aşık Ata Erışık’ın sazıyla sözüyle verdiği konser ile devam etti.

 

Törene Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Toroslar Belediye Başkan A. Adayı Atsız Afşin Yılmaz, Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerafettin Bilgili, Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Şeref Kocakaya, Belediye Meclis üyeleri, TAŞYAD Eski Başkanı Halil Aksoy, yarışmacılar ve davetliler katıldı.

 

 

********************************

Verilen Ödüller şöyle

 

Özel Juri Ödülü Mezitli İlçesinden  Mehmet Öğüt’e (Durali Mahlaslı) kazanıyor.

 

Mansiyon ödülü Yenişehir ilçesinden Abdullah Coşkun, 6. Olarak kazanıyor…

 

Mansiyon ödülü Efeler Aydın’dan Ergün Gül, “Mersin’im” adlı şiiriyle 5. Olarak kazanıyor.

 

Mansiyon ödülü Erdemli ilçesinden Mehmet Doğan  “Mersin’im” adlı şiiriyle 4. Olarak kazanıyor.

 

Üçüncülük ödülü Karaköprü-Şanlıurfa’dan Mustafa Sade, “Bir Kurtuluş Anatomisi” adlı şiiriyle kazanıyor.

 

İkincilik ödülü, Çan-Çanakkale’den Orhan Oyanık, “Bir Destanın Adı Üç Ocak” adlı şiiriyle kazanıyor.

 

Birincilik ödülü Tarsus İlçesinden İmam Özel, “ Mersin’in Kurtuluşu” adlı şiiriyle kazanıyor.

 

 

 


Etiketler : türkiye  mersin  toroslar  üçocak  şiir  yarışma  ödül 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/2bbed233018ab2d1e8a5d6908ac023e8.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42