Yaşatan Müze Mersin Arkeoloji Müzesi - Mersin İstikbal Gazetesi

Yaşatan Müze Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce yapılan yazılı basın açıklamasında Mersin Arkeoloji Müzesi hakkında bilgi verildi. Yapılan açıklama şöyle; " Tarihsel süreç içerisinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin Kenti zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Benzer Haber Başlıkları

 • Toroslar'da Kısa Film Yarışması

  Sosyal belediyecilik çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Toroslar Belediyesi, bu yıl ilk kez düzenleyeceği ‘1. Ulusal Kısa Film Yarışması’na’ hazırlanıyor.

 • Yenişehir'den Müzik Festivaline Tam Destek

  Yenişehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı olağan toplantısında “17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne 120.000 TL destek teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

 • Mersin’de Geçit Sanat Göz Dolduruyor

  İstikbal Haber/ Dediler burada ziyaretçi olur mu, o da olur dedi… Tulumba Köprüsü alt geçit altında resim atölyesi açtı, geçidin duvarlarını resimleri ile süsledi… Şimdilerde binlerce kişi geçidi kullanarak gideceği yere varıyor. Geçitten geçerken de manzara, doğa, portre ve elvan çeşit eşyaların yağlı boya resimlerini seyrede seyrede gidiyorlar…

 • Aşk’a Engel Yok Kanal 33’te Anlatıldı

  İstikbal Haber/ Yazar Rüştü Aydın, Aşk’a Engel Yok kitabını Mersin’in gözde televizyonlarından, uydudan tüm dünyaya yayın yapan Kanal 33 Televizyonunda tanıttı.

 • Büyükşehir’den Ücretsiz Tiyatro Kursu

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın üç yıl boyunca özenle yürüttüğü, eğitmenliğini ve koordinatörlüğünü Şehir Tiyatrosu sanatçılarının üstlendiği ücretsiz tiyatro ve yaratıcı drama kursları devam ediyor.

Son Güncelleme: 17 Mayıs 2017, Çarşamba

YAŞAYAN, YAŞATAN, ÖĞRETEN MÜZE

MERSİN ARKEOLOJİ MÜZESİ

 Mersin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce yapılan yazılı basın açıklamasında Mersin Arkeoloji Müzesi hakkında bilgi verildi. Yapılan açıklama şöyle; "          Tarihsel süreç içerisinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin Kenti zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu zenginliğini sergilemek amacıyla 1978 yılında Eski Halkevi binasının küçük bir bölümünde kurulan Müze, 1991 yılına kadar depo müze olarak faaliyet göstermiştir. 1991 yılında restore edilerek şehre kazandırılan Kültür Merkezinin doğusunda toplam 650 m²  teşhir alanında 2017 yılına kadar hizmet vermiştir.

        Çağdaş müzecilik faaliyetlerinin yürütülmesine imkân veren fiziki şartların sağlanması için İlimiz Yenişehir İlçesi Gazi Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan hazine adına tahsisli arazi müze binası yapılmak üzere Bakanlığımıza tahsis edilmiş,  2014 yılında da müze inşaatına başlanılmıştır.  Yaklaşık üç yıllık bir inşaat çalışmasından sonra Arkeoloji Müzemiz   ‘18 Mayıs Müzeler Günü’nde hizmete açıldı. Yenişehir İlçemizde toplam 7.465 m2’lik alanı kullanan Müzemizde, eserlerin sergileneceği salonların yanında geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi sosyal alanlar da yer almaktadır.     

Müzemizde toplam 1.435 adet eser sergilenecektir. Ziyaretçiler, giriş katında bulunan zaman tünelinde tarihe bir yolculuk yapacak, kronolojik sergi salonunda uygarlıkların her alanda nasıl gelişip neler yapabildiklerini izleyecek, ölü kültü alanında kültürlerde ölü gömme geleneklerini, etnografik salonda insanlarımızın günlük yaşamda kullandığı etnografik eserlerin yanında Yumuktepe Höyüğü’nün yakınında bulunan Huğ Evinin replikasını görecektir.

Birinci katta sergilenen sikkelerle uygarlıkların yapısı yakından izlenecek aynı salonda Toroslar İlçesi sınırlarında Müftü Deresi kenarında bulunan ve 9000 yıldır kesintisiz yerleşim gören Yumuktepe Höyüğünün canlandırmasıyla eserlerini, Mezitli İlçemizde bulunan ve M.Ö. 3. bin yıldan M.S. 6. yüzyılın sonlarına kadar iskân gören Soli-Pompeipolis Antik Kentini, Erdemli İlçemizde bulunan M.Ö. 4. yüzyıldan günümüze kadar yerleşim gören ve Antik Dönemde zeytinyağı ticareti ile ünlenen Elaiussa-Sebaste Antik Kentinin arkeolojik zenginliğine tanık olunacaktır.

Günümüzün modern teknolojileri kullanılarak yapılan Mersin Arkeoloji Müzesinde; ziyaretçi, geçmiş uygarlıkların yaşam ve sanatını, düşüncelerini, inançlarını öğrenmenin yanında kafeteryasında soluklanıp çay kahve içecek, kütüphanesinde araştırıp bilgilenecek, Müze Yolu ve Müzepark adını verdiğimiz alanlarda bir gününü dolu dolu yaşayacaktır.

            21. yüzyıla ve Mersin ilimize yakışır bir şekilde modern müzecilik anlayışıyla yapılan Arkeoloji Müzesi, kentimizin tarihi ve kültürel değerlerinin en iyi biçimde korunmasını ve yaşatılmasını sağlamanın yanında sosyal tesisleriyle yaşayan, yaşatan ve öğreten bir müze olarak şehrimiz kültür ve turizmine büyük katkı sağlayacaktır.

Mersin’e gelen yerli ve yabancı konuklara “görmeden gitme” diyebileceğimiz yerlerin başında Arkeoloji Müzesi gelecek, müzemiz marka değerimizi arttıracak, bulunduğu alan ve çevresini cazibe merkezine dönüştürecektir.

 

 

Etiketler : mersin  vali  kültür  müze 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri