YAPILANDIRMA DA YENİ BİR FIRSAT

YAPILANDIRMA DA  YENİ BİR FIRSAT

YAPILANDIRMA DA YENİ BİR FIRSAT

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 21 Haziran 2012, Perşembe

Haberi Paylaşın:YAPILANDIRMA DA  YENİ BİR FIRSAT

 

 

            25/02/2011 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren halk arasında Torba Yasa olarak bilinen 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile kamu alacakları konusunda düzenlemelerle ilgili olarak bir nevi yeniden yapılandırma hakkı tanındı.

            15/06/2012  tarih ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6322 sayılı kanunun 42. maddesiyle 6111 sayılı Kanuna eklenen geçici maddeyle; geçici maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, bu tutarları ödemeleri gerektiği tarihten itibaren Kanunun 19.maddesinde  (taksitlerin süresinde ödenmesi) belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın başından itibaren dört ay içerisinde ödemeleri şartıyla kanun hükümlerinden yararlandırılırlar.

 

            Yasaya eklenen geçici madde bentleriyle aynı kolaylıklar Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu, Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında kanun ,Yurt dışında faaliyet gösteren firmaların  213 sayılı kanuna göre borçlarıyla da alakalı.

           

Yasal düzenlemede başvurmuş olmak şartı getirildiğinin gözden kaçırılmaması gerekmektedir.

 

           

            E-REÇETE UYGULAMASI:

 

            01 Temmuz 2012 den itibaren  SGK Türkiye genelinde E-Reçete uygulamasına geçiliyor. Aile hekimleri ve SGK na MEDULA sistemi üzerinden fatura gönderen 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşları kendilerine verilen şifre ile gireceklerdir. Bu yeni sisteme göre MEDULA Sistemi üzerinden gönderilecek e-reçetelerle birlikte, reçetede ilacın ismi görünse bile etken madde yazılacağı ve eczanelerce muadil ilaçların verileceği ifade edilmektedir.

 

YURTDIŞINDAN YOLCU BEREBAERİNDE GETİRİLEN CEP TELEFONU HARCI

 

            15/06/2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan 6322 sayılı yasa ile Harçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle Yurt Dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için 100 TL harç alınacak.

 

 

Sağlık Günler dileğiyle

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/4e4d3927d4450cd55ec1147fed5cef52.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42