SEYYAH-ULUÇINAR’IN İZİNDE

SEYYAH-ULUÇINAR’IN İZİNDE

SEYYAH-ULUÇINAR’IN İZİNDE

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 05 Temmuz 2012, Perşembe

Haberi Paylaşın:SEYYAH-ULUÇINAR’IN İZİNDE

 

 

            Bu hafta biraz faklı bir konu işlemeye çalışacağım. Düşünce olarak güzel bir projeden.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Seyyah “ Ulu Çınar’ın İzin “ de Projesi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “ gençlerin kişisel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak, yaşadıkları illerden ülkemizin farklı illerine seyahat etmelerini, akranlarıyla tanışmalarını ve kaynaşmalarını, ülkemizin doğal ve tarihi güzelliklerini tanımalarını, yaratılıcılıklarını geliştirmelerini, ataletlerini yenerek kendilerine güvenen bireyler olmalarını sağlamak , atacakları adımlarda onlar yol göstermek, onları yeni ufuklara taşımak “ olarak ifade edilen çok geniş kapsamlı düşünülen bir proje.

            Bu proje ile Mersin Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali AVCI  bey sayesinde tanıştık. 26 Haziran da başlayıp 02 eylül’e kadar devam eden 4’er günlük toplam 9 dönem boyunca sürecek.14-24 yaş arası  Kız ve erkeklerin ayrı ayrı olduğu gruplar.

            Mersin’in gruplar halinde gezdiği iller ise; Adıyaman, Ankara,Şanlıurfa,Kayseri, Konya, Malatya, Nevşehir, Sivas.

            Türkiye genelinde geziye giden ve gidilen iller sayısı 81 . Bu projede 100.000 gencin çeşitli illeri gezmesi hedefleniyor.

            29 Haziran-3 Temmuz 2012 tarihleri arasında Şanlıurfa gezisine katılarak bu uygulamayı bizzat yerinde görme şansım oldu.

            Bu dönemde Şanlıurfa ekibinde beraber olduğum Mersin Gençlik Merkezi görevlileri Cafer BOZKURT, Halil hoca ve Berna hanımın çabaları, gayretleri ile kendilerine emanet edilen gençler üzerine titremeleri gerçekten takdire şayan bir çalışma. Buradan da kendilerine teşekkür ediyorum.

            4 gün süren Şanlıurfa gezimizin 2 günlük kısmı gerçekten doya doya geçirildi. Gezilen yerlerden bazıları ise; ülkemizin gurur kaynağı olan Atatürk Barajı gezisi, Manevi değerlerin çok üstte olduğu Balıklı göl(Halil-ür Rahman) , Hz. Eyyüp makamı, Hayat-ül Hayrani Türbesi, İlk İslam Üniversitesi kalıntıları gibi manevi değerlerin çok üstte olduğu mekanlar bu gençlere rehberler eşliğinde gezdirildi.

           

            Projenin uygulamada eksiklikleri var mıdır? Elbette vardır. Ancak olan eksikler ekibin başında giden Mersin Gençlik Merkezi çalışanları sayesinde hissedilmiyor bile. Elbette birimler,yapılan çalışmalar sonunda eksiklikleri ve daha iyi nasıl olabiliri raporlandırarak ilgili yerlere sunacaklardır. Amacım burada açıkları bularak eleştirmek değil. Bir çalışma ve emek varsa bunu takdir etmektir.

 

            Başvurular şahsen ( Mersin Gençlik Merkezi Müdürlüğüne) , internet aracılığıyla (http://www.seyyah.gsb.gov.tr/)  yapılabildiği gibi Toroslar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığıyla da yapılabilmektedir.

 

Bu geziye katılmamı sağlayarak yeni ufuk açan Mersin Gençlik Merkezi Müdürü Sayın Mehmet Ali AVCI ‘ya da teşekkürler.

           

            Bu uygulamanın imkanlar ölçüsünde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca da yapılmasını dilerim.

 

Sağlık Günler dileğiyle

  SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/9f78f813be36241d8885ca0fab94ed16.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42