Elde ne var?

Elde ne var?

Elde ne var?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 04 Ağustos 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Elde ne var?
 
Başarılı bir iş yaptığımızda alınan ilk ürün için ‘elde var bir’ diye seviniriz… Hele ikinci üçüncü işler için adeta sevincimiz göbek atacak kadar ileriye gider. Çünkü başarı, kar demektir. Başarı itibar demektir. Başarı güç demektir. Başarı Barış demektir. Başarı her zaman alkışlanır.
Peki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Suriye ile ilişkilerinin  savaş konumuna gelmesi  hükümet açısından bir başarı mıdır?
Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerinin savaş noktasına gelmesi bir başarı değildir.
Savaş demek yok etmek demektir. Ocakların sönmesi demektir. Ticaretin sıfıra inmesi demektir.
Ben ticaretin sıfıra inmesini konu alacağım.
Geçenlerde Mersin’in köylerini gezdim. Şeftali üreticileri ile sohbet ettim. Şeftali alıp satan tüccarlarla görüştüm. Şeftali para etmedi diye dertleniyorlar.
Üreticinin şeftalisi ağaçta kaldı. Nedenini tüccar açıklıyor. Diyor ki, ihracat kapıları kapandı. Açılması gerekiyor. Nerelere gidiyordu diye sorduğumda aldığım yanıt ise bir hayli ilgi çekiciydi.
-Suriye üzerinden bir çok ülkeye… Savaş söylentileri nedeniyle Suriye ile olan sınır kapılarımız kapandı ve ticarette durdu. 
 
Elde ne var/
Koskaca bir sıfır.
 
Demek ki Suriye ile tantana etmek Türkiye’nin ekonomisine en büyük baltayı vurmak oluyormuş. Bunun adı başarı olamaz.
Kıymetli okurlarım, şeftali üreticilerinin bu sıkıntısını diğer iş sektörleri de yaşıyor. Mersin stratejik bir şehir. Suriye ile olabilecek savaştan en çok etkilenen şehir olacaktır. Başta Mersin ekonomisi zarar görecektir. Ülke için ise Suriye’nin kuzeyinde konuşlanacak olan teröristler tehdit unsuru olacaktır.
Demek ki hem ekonomik hem de ülke olarak çok zararlar göreceğiz, Suriye meselesinde… Onun için bir an önce ‘el de var bir’ demek için kolları sıvamalıyız.
Haydi iş başına!
Esed ile yeniden kucaklaşmaya!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/01cd1b6225c18f9970bd9d25067c800f.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42