Hayratlık Çeşmeler Pislik İçinde…

Hayratlık Çeşmeler Pislik İçinde…

Hayratlık Çeşmeler Pislik İçinde…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Ağustos 2012, Cuma

Haberi Paylaşın:Hayratlık Çeşmeler Pislik İçinde…

 

Gazete yazarımız Mehmet Reşat Ata, yaşadığımız kenti ilgilendiren çok önemli iki konuya el attı. Ağustos ayının normalde 35-40 dereceyi bulan sıcaklığının üzerine bir de yürüyüş yaparsanız bu sıcaklık, 50 dereceyi geçiyor. Bu sıcağa rağmen hem de oruçlu olarak kilometrelerce yolu yürüyüp araştırma yapmak hiç de kolay olmasa gerek. Bu zoru başaran Mehmet Reşat Ata’yı tebrik ediyorum.

Araştırmacı yazar Mehmet Reşat Ata, yaptığı araştırmalardan birincisi Mersin’in tarihi hayratlık çeşmeleri:  Bezm-i Alem Valide Sultan Çeşmesi,  Süslü Çeşme ve tarihi olmayan hayratlık çeşmeler…

Mehmet Reşat Ata, geçtiğimiz hafta kendi köşe yazısında bu konuyu ele aldı ve Mersin kent merkezine de en az yüz tane çeşme yapılmasını önerdi. Benim ilgimi çeken ise; çeşmelerin üst kısımları temiz çeşme ile lavabo ve alt kısımları pislik içinde. Yani hijyenik olmayan bu çeşmeden su içmek ne kadar sağlıklı olur? Bu sağlıksız ortamı hiçbir yetkili görmüyor mu? Büyükşehir ve alt birim belediyeler, hiç mi fark etmiyor? Mutlaka ediliyordur. Fakat birilerinin dürtmesi gerekiyor. Hani, Faceebook’ta bir işaret var ya “beni dürt” diyor, işte dürtülmesi gereken bir konu. Ben de ilgililerden rica ediyorum,  Lütfen sağlıklı sokak çeşmeleri istiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa derhal yapılmalı.

Bu çeşmelerin diğer bir yönü, tarihi olmalarıdır. Tarihi yapılarımız pırıl pırıl olmalı. Üstelik Akdeniz Oyunları yapacak bir kent oluşumuzdan dolayı yabancıların ilgiyle, merakla gezeceği bir il olacak Mersin. Bu yönüyle de sokakta ki tarihi ve tarihi olmayan tüm hayrat çeşmeleri, bakımdan geçmeli, muslukları tıpa ile kapalı olanlar açılmalı, açılmıyorsa tamamen çeşme ortadan kaldırmalı ve çevre düzenlemeleri yapılmalı!

İnsanlarımıza sıcak aylarda sağlıklı sular içirmeliyiz. Kamuya mal olmuş bu çeşmeler sağlıklı olursa inanın pet şişelerdeki sulara bile ihtiyaç kalmayacak…

İkinci konu ise daha ilgi çekiciydi. Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’e gelişlerini konu alan bir tabelanın ağaçta çakılı olmasıydı. Tabelada şunlar yazılı: “Mersin Palas Oteli (Ziya Paşa Gazinosu), Gazi Mustafa Kemal Paşa,17 Mart 1923 tarihinde Belediye Başkanı’nın Öğle yemeğine şeref verdiler.”

Kıymetli okurlarım, resim de gördüğünüz bu tabela, çivilenecek bir bina bulunamadığından ağaca tutturulmuş… Yani tarihi önem arz eden mimari binalarımıza sahip çıkamamışız. Mersin için gerçekten üzülüyorum.

Vahşice yıkılan tarihi Azakhan için  Mersin Valimiz Sayın H. Basri Güzeloğlu, bir basın toplantısında şu sözleri söylemişti. Tekrar hatırlayalım: “Bu kentin ortak hafızasının da ki bir çok yapının yerinde; bugün maalesef hazin bir boşluk bulunmakta. Doğru, ama bilinçsizliğin, ama sahipsizliğin, ama yönetimdeki eksikliğini bir sonucudur Azakhan’ı yıkan.”

Bu bilinçsizlik, bu rant, bu sahipsizliğe dur demenin ve en azından hali hazırdaki tarihi çeşmelerimizi kurtarmanın yolunu mutlaka Sayın Valimiz çok iyi biliyordur. Mevcut tarihi binalara gösterdiği gibi, Valimizin bu konuya da duyarlılık göstereceğini umuyor, tüm okurlarımızın ve Mersinlilerin Ramazan Bayramını kutluyorum.

İLGİLİ LİNKLER

 

 

http://www.mersinistikbal.net/kultur-sanat/15017-zi ya-pasa-gazinosu-.html
 
http://www.mersinistikbal.net/m.resat-ata/1054/yuz-cesme.html

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri