Aslan Payı

Aslan Payı

Aslan Payı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 25 Ağustos 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
İnsan korkar. Bilmediği şeyden daha çok korkar. Korkudan bazen dudağında uçuk çıkar. Ve korku dağları aşmış, deriz…
2002 yılından bu yana pkk terör örgütünün gücü; her geçen gün devletin aleyhine gelişerek büyümüştür. Bu büyümede elbette ki korku önemli bir rol oynamıştır. Korkuyu vermek ise profesyonel bir örgüt çalışması gerektirir. Bu profesyonellik içinde korkuyu alacak toplum belirlenir. Bu toplumun yoğunlukta olduğu bölge seçilir, bölgedeki yaşayan insanların diğer bölgelerdeki birinci derece akrabaları tespit edilir. Bunlarla kültürel, sosyal ve siyasi iletişim kurabilmek için dernekler ile partiler kurulur. Böylece sivil toplum hareketi adı altında hem şehirde hem de dağda terör örgütü yapılanmış olur. Bu yapı, hedef seçtiği topluma kendini kabul ettirmek için önce onlardan birkaç hedef seçer ve seçtiği hedefi yok eder. Burada ‘devlet yok, ben varım’ mesajını verir. Böylece korku başlatılmış olur. Devletin gücünü hissettiremediği bu bölgelerde terör örgütü, kendi gücüne güç katmaya devam eder.
 
Bu genişlemeyi yapabilmesi için bir tek şart vardır. Korku verdiği gurubun dışında, devleti idare eden kamu kurum ve kuruluşlara da gözdağı ile korku vermesi gerekir. En etkili kamu kuruluşu ise hükümettir. Hükümet yasama, yargı ve yürütmeyi elinde tuttuğu için önemli bir güçtür. Bu güç, terör örgütünün genişleme çalışmalarını görmeyecek, duymayacak ve bilmeyecektir. Böylece terör, büyümesini rahatça yapabilecektir. Geçtiğimiz on yılda; sıfır terörden her gün teröre gelinmişse bu iddiamızın doğruluğu anlaşılacaktır. Peki, hükümetler terörden korkar mı?  Korkuları varsa yenebilir mi?
Bu soruların yanıtını Aslan hikâyesi ile verelim.
“Aslan yere indirdiği Geyiği; Çakal, Sırtlan ve Tilki’ye, “hadi şu avı paylaştırın bakalım” der. Çakal, efendim şurası sizin, burası benim, şu kısmı da Tilki kardeşin ve kuyruk kısmı da Sırtlan’ın olsun der, Geyiği dört parçaya böler.
 
Aslan bu duruma öfkelenir ve bir pençe darbesi ile Çakal’ı yere serer. Döner, Sırtlan’a bir de sen paylaştır bakalım der. Sırtlan da kafasına göre bir taksimat yapar bu durumu da beğenmeyen Aslan, bir pençede Sırtlan’a indirir, sonra dönüp Tilkiye, hadi sen paylaştır der. Tilki der ki; Efendim boyun kısmı sabah için, butları öğlen için, göğüs kısmı da akşam için kalan kısımları da çerez mahiyetinde diyerek, Geyiğin hepsini Aslan’ın önüne koyar.
Aslan: Bu kadar adil paylaştırmayı nereden öğrendin Tilki kardeş, der. Tilki, şu hemen yanımda yatan meftalardan öğrendim, efendim der.”
Devletin gücünü hissettirmesi gereken kurum, hükümettir. Hükümet ise milletten aldığı yetki ile Çakal’a, Sırtlan’a ülkeyi böldürmemelidir.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/e6684fa57676af28b34401cefcc78ab1.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42