Koç Olur

Koç Olur

Koç Olur

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 01 Eylül 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Koç Olur
 
Gazete Yazarımız Mehmet Reşat Ata ve gazetemizdeki misafir bulunan konuklarımızla sohbet esnasında insani değerlerle, İslami değerlerin örtüştüğü konusu dikkatimi çekti.
Bu arada 95 yaşındaki eski Cumhurbaşkanlarımızdan Kenan Evren’in,  insanın bu yaşlara kadar yaşamaması gerektiğiyle ilgili görüşlerinin haberlerde yer alması, aklıma geldi.
Ben de Yazarımız Mehmet Reşat Ata’dan insan ile İslam ilişkisini ve insanın uzun yaşamasıyla ilgili görüşlerini anlatmasını istedim… O da, bir yaşlı adamdan duyduğu “ Elin kocaları kocar kocar koç olur; bizim kocalarda kocar kocar heç olur” veciz sözüyle konuya girdi.
“Toplumun bilgi birikimi ve tecrübeyi önemsemeyişinin bir göstergesi olan bu sözün bir yandan yaşlılara değer verilmeyişini anlattığı gibi bir yandan da yaşlıların yaşları itibari ile sahip olmaları gereken, ağırlıkta olmayışlarını da anlatır.
Kur’an-ı Kerim’de İnsan Suresi 1. Ayette “İnsan ki üzerinden öyle bir süre geçmedi mi zamandan insan diye anılmaya değer görülmedi.”
Bu ayet; insanın, insan olma özelliğini kolay kazanmadığını anlatan anlamlı ve önemli ayetlerden biridir. Yine Rahman Suresi 1. 2. ve 3. Ayetlerde; “Rahman, öğretti Kur’an-ı, yarattı insanı” ifadeleriyle yine insan olma sürecinin, beşer olma sürecinden farklı olduğunu bizlere anlatmaktadır.
İnsan kelimesinin kökü  ‘ins’-‘üns’ olup, Türkçe karşılığı yakınlaşmak anlamına gelir. Bu bağlamda insanın yaratanıyla ve diğer yaratılanla ve eşyayla olan yakınlaşmasının, anlatımıdır. Ne kadar insan olduğumuz yaratanla ve yaratılanlarla ne kadar yakınlaştığımızla doğrudan bağlantılıdır.”
İslami değerlerle insan olarak kolay yetişmediğimizi;  yazarımız Mehmet Reşat Ata’nın Kur’an Kerim’den verdiği örnek ayetlerle anlaşılmıştır.
Her yaşın kendine özgü bir güzelliği ve yaşam tarzı mutlaka vardır. Türk aile yapısında da yaşlı tabir ettiğimiz aile büyüklerine “dede-nene” sözcükleriyle hitap ederiz. Bunun anlamı ileri yaşın vermiş olduğu bilgi tecrübeden yeni yetişecek neslin faydalanmasıdır. Onun için yaşımızın insani ve İslami açıdan önemi çok büyüktür.
Sözlerimi yine yazarımız Mehmet Reşat Ata’nın “İnsani Eşittir İslami / İslami Eşittir İnsani” veciz sözüyle noktalıyorum.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri