İstifa Müessesesi

İstifa Müessesesi

İstifa Müessesesi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 08 Eylül 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:İstifa Müessesesi
 
İnsan Allah’ın sevgili kuludur. Ve yalnız yaşayamaz. Çünkü yalnızlık Allah’a mahsustur. Bir eş ve çocuklar ile aile kavramı içinde yaşayan insanlar ayrıca kendileri gibi olan aileler ile birlikte de yaşar. Bunun adına biz kabile yada akraba yaşamı deriz. Yaşamları birbirine benzeyen kabileler, toplumu oluşturur. Toplumların vatanı olur, bayrağı olur, devleti olur. Brey olarak insan ve Toplum olarak insanlar özgürce yaşamanı devleti sayesinde yürütür. Devlet ise toplumun değer yargılarından meydana gelen kurallar ile çalışır. Bu kuralları çalıştırmak için yine toplum kendi içinden birine görev verir. Görevli hata yaparsa yada iyi çalıştıramazsa yine kurallar içinde görevinden ayrılır. Ayrılma iki türlü olur ya istifa ederek ayrılır ya da seçimle ayrılır. Gelişmiş medeni ülkelerde genellikle istifa yöntemi uygulanır.
Birkaç örnek verelim:
-Almanya/ Aşağı Saksonya eyaleti başbakanı Christian Wulff verdiği bir demeçten dolayı meydana gelen gelişmeler üzerine görevi başında iken istifa etmek zorunda kaldı.
-Japonya Başbakanı Naoto Kan, deprem ve tsunaminin ardından meydana gelen nükleer facia sonrasında aldığı eleştirilerden sonra istifa etti.
-Güney Kıbrıs’taki Patlama sonrasında Rum Savunma Bakanı Costas Papacostas, Genelkurmay Başkanı Petros Tsalikidis ve Dışişleri Bakanı Marcos Kipriyanu görevi başında iken istifa ettiler.
İstifa etmek onurlu bir iştir.
***
Ülkemizde istifa etme geleneği maalesef yoktur. Bunun yerine mazeret üretme alışkanlığı vardır. Her gün şehit gelince, “Birkaç Mehmet şehit oldu diye…”söze başlarız. El bombaları patlayınca da “her şey ortada” şeklinde yanıt veririz.
Ne yapalım, kader desek kader değil! Yani bir kez olsun biz bu işi yapamadık beyler, kusurumuza bakmayın deyip de istifa etseler olmaz mı? Olur elbet!
Tsunami gibi bir afet sonrasında görevi yapamadım diyen Japon başbakanı istifa ediyor da; ülkemizde her gün şehit sayan hükümet ve başbakanı neden istifa etmiyor?
Güney Kıbrıs’ta patlama olunca Genelkurmay başkanı istifa ediyor da; 25 şehit veren bizim Genelkurmay başkanı neden istifa etmez?
Henüz demokrasiyi özümseyemedik. Demokrasi nedir ne değildir bilmiyoruz.
Halbuki 657 Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde Cumhurbaşkanı da başbakan da bakanlarda ve diğer askeri ve siyasi tüm kamu personelleri de herhangi bir nedenden dolayı görevlerinden istifa edebilirler. Bu demokratik, sosyal ve onurlu bir müessesedir.
Daha çok demokratik bir ülkeye kavuşmak için; haydi istifa müessesesini çalıştırmaya!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ee164df31037dd62ef231635e52bb3cd.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42