ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU HAKKI

ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU HAKKI

ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU HAKKI

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 22 Eylül 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU HAKKI
 
 
            12 Eylül 2010  tarihinde yapılan Referandum’la 07.05.2010 tarih ve 5982 sayılı Kanun kabul edilerek Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru hakkı doğmuştu. 23 Eylül 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvurular başlayacaktır.
            Elbette bu hak aramada önemli bir konu. Bunu konuyu mümkün olduğu kadar özetle izah etmeye çalışacağım.
            Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru yapılmadan önce; ihlale neden olduğu ileri sürülen işlem,eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının tüketilmiş olması gerekir.
            Başvuran güncel ve kişisel bir hakkının doğrudan etkilenmesi gerekir.
            Bireysel başvuru, Başvuru Formu ile Anayasa Mahkemesine, mahkemelere ve yurt dışı temsilciliklerine yapılabilecektir.
            Bireysel Başvuru Formu Türkçe doldurulmalı. Şayet el yazısıyla doldurulacaksa silinmez kalem kullanılmalıdır. Yazı 12 punto olması gerekmektedir.
            Başvuru formunda bilgiler özet olmalı ve başvuru formu ekleri ile birlikte 10 sayfayı da geçmemeli evraklar da tarih sırasına göre numaralandırılarak dosyalanması gerekmektedir.
            Bireysel Başvuru harca tabidir. Başvurucunun söz konusu harcı ödeme gücünün bulunmaması halinde adli yardım talebinde bulunabilir.
            Yukarıda açıklamaya çalıştığım yargı yolları sona erip kedisine tebliğden itibaren 30 gün içersinde başvurulabilecektir.
            Başvuru alındıktan sonra Anayasa Mahkemesi’nin ilgili birimince incelenir, eksiklikler varsa bunları tamamlaması için 15 gün süre verilir.
            Bireysel başvuru açıkça kötüye kullanılırsa, Anayasa Mahkemesi başvurucular aleyhine yargılama giderlerinin dışında ikibin Türk Lirasından fazla olmamak üzere idari para cezasına hükmedilebilir.
            Bir önemli husus da 23 Eylül 2012 den sonra kesinleşen nihai işlem ve kararlar aleyhine yapılacak bireysel başvuruları inceleyebilecektir.
            Anayasanın Yargı Denetimi dışında bıraktığı işlemler için bireysel başvuru yapılamaz.
 
 
Sağlık Günler dileğiyle
  SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri