Neden Fire Verildi

Neden Fire Verildi

Neden Fire Verildi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 13 Ekim 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:  
Neden Fire Verildi
 
Rusya’dan yolcu uçağı kalktı, Türkiye’den geçerken Ankara’ya indirildi… Aradılar taradılar bazı kargo yüküne (askeri yük diyerek) el koyup yeniden yoluna devam ettirdiler. Bu arada 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması öngörülen yerel seçim tarihi meclis alt komisyondan geçti.
Bazı belediye başkanları, 5 ayımız gitti diye mırıldanmaya başladı.
Suriye savaş helikopteri sınıra yaklaştı diye, jet uçaklarımız anında havalandı…
Ve 12 Ekim 2012 tarihi oylamada, Meclis Genel Kurulu’nda yerel seçim tarihi oylaması anayasa sınırına takılarak zora girdi.
Geçtiğimiz hafta gerginlik hat safhada idi.
Siyasette gerginlik; Erken seçim meclise takıldı. MHP, 4 Kasım’a kilitlendi. CHP, kapatılması düşünülen belediyeler için sanal referandumla gündemi takip ediyor.
Dış ilişkilerde; Suriye, Irak, İran, Rusya ve tüm Ortadoğu ülkeleri gerginlik içinde…
Savaş tamtamları durmadan çalıyor!
Benzin 5’TL’ye demir attı.
Sosyal yaşam çok da iyi değil, ekonomik sorunlar nedeni ile boşanmaların sayısı her geçen gün artıyor…
***
Hal böyle iken; kime ne faydası olacaksa, AKP’mi MHP’mi fire verdi tartışması başlatıldı.
Seçimler ha 2013’te yapılmış, ha 2014’te. İki parti için de sorun olmaz. Sıkıntı Büyükşehir Belediye sınırlarının genişlemesinde oluyor. Eyalet tartışmaları gündem oluşturuyor. Türkiye’deki Büyükşehirleri kazanan parti adayları, önemli bir güç haline gelecektir.
Diyarbakır’da, Mersin’de Van’da, Adana’da İstanbul’da velhasıl tüm Büyükşehirlerde çok büyük bütçelerle belediyeler yönetilecektir. Bu nedenle İktidar partisi AKP, tüm Büyükşehirleri almak istiyor. MHP’de öyle.  
Ve yerel seçim tarihi bu açıdan, iki parti için çok önemli.
Ayrıca, Suriye ile olan gerginlikte, yerel seçim tarihi belirlenmesinde önemli bir etken olduğuna inanıyorum. Çünkü sıcak bir savaş, AKP iktidarına kesinlikle olumsuz yansıyacaktır. Bu sorun çözülmeden yerel seçim AKP için hiç de iyi sonuçlar vermeyecektir. Bu bilinçle yerel seçim tarihi meclisten istenilen şekilde geçmedi. Belki MHP fire verdi haberleri yayılırken, Belki de AKP’ye yerel seçimlerde en büyük rakip partinin MHP olduğuna kanaat getirilmiş olabilir. MHP’nin Genel Başkanlığı seçimi öncesinde “fire verdi” şeklinde ki yorumlara muhatap kalınması bu nedenle arzulanmış olabilir. Çünkü MHP tabanına, ‘MHP’liler fire verdi’ şeklinde dedikodular bir anda yayıldı.
Henüz erken olmakla birlikte bu gelişmeler, yerel seçimin (2014)  zamanında yapılmasına işaret ediyor.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri