18’lik

18’lik

18’lik

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 20 Ekim 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:18’lik
 
18 yaşındaki insanların seçilme hakkını düzenleyen yasa tasarısı bugünlerde mecliste görüşülüyor. Çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama şimdiden çok konuşulan bir konu oldu bile… Ve ben özellikle altını çizerek söylüyorum: Bu yasaya itiraz etmenin muhalefetin yararına olacağını düşünmüyorum. Hatta Çanakkale’yi düşmanlara dar eden 15’liklerin yaşına indirsinler daha çok memnun olurum.
Peki, haydi gençler niye susuyorsunuz! Diyerek 18’lik gençleri, yasalarına sahip çıkmaya çağıran iktidarın hedefi ne?  66 aylık bebeleri okula başlatan siyasi erk, 18’liklerin de milletvekili olması, belediye reisi olmasının doğal olacağı düşüncesindeler.
18’lik insanlarımız ne düşünüyor? Ekonomik, kültürel, siyasi ve sosyal olarak ülkemiz insanı, kendini; ülkesini yönetmeye hazır hissedebiliyor mu?
Bu soru çok önemli!
Çünkü 30 yaşına gelmiş kızlı erkekli birçok insan, ülkemizde; hala babasından harçlık alıyor. Bunlar, bir iş sahibi olamamış, evlenip aile kuramamış.
O zaman 18 yaşındaki insanların seçilme hakkına neden ihtiyaç duyuldu… Gerekli midir? Ben bu soruya bir nükteyle yanıt vermek istiyorum.
18’lik (kız erkek fark etmez) : “ Baba!.. bana harçlık ver” der.
Babası sorar: “Ne yapacaksın oğlum/kızım ?”
18’lik yanıt verir: Milletvekili adayı olacağım baba!”
***
Türk insanı çalışkandır, üretkendir. Yaşının üzerinde olgunluk gösterir. Tabiî ki bir şartla iyi bir eğitimden geçerse. Aklıma 1980 ihtilali öncesindeki sağ ve sol gençlik geldi. İki tarafın gençliği de gazete, dergi ve kitapları müthiş bir şekilde okuyordu. Kendilerini eğitmişlerdi. Hem kavga ediyorlar hem de fikir bazında tartışıyorlardı. Bu gençliğin yaş ortalaması 16-17’ydi. Fakat 32 yıldır fikir üretmeyen, dini milli konulara uzak, anaya-babaya saygısı, sevgisi olmayan Amerikancı bir gençlik yetiştirildi ve şimdi yasayla onların 18 yaşında meclise girmelerinin, reis olmalarının önü açılacak.
Bu düşüncemi ciddiye almayabilirsiniz. Peki o zaman 18 yaşında siyasete girip ülkeyi yönetmeye talip olacak olan bazı gençlerin, ne gibi özellikleri olmalı ki seçilebilsinler? 66 aylıkken okula başlayacak, 17 yaşına geldiğinde üniversiteye gidecek… Üniversiteyi okurken, önüne bir fırsat geldi ve aday olup milletvekili seçilerek meclise girecek. Ne yapacak mecliste bu 18’lik?
Henüz eğitimini tamamlamamış, esnaflığı bilmeyen, insan sarrafı olamamış, iyiyi-kötüyü tanımayan ve babasından harçlık alan bu 18’likler siyasete ne gibi bir katkı verecek?
Bu soruların yanıtını vermek gerçekten zor.
Belki şu düşüncem yanıt olabilir.
AK Parti tek başına iktidar olurken, hep bu polemikler ile oy toplamıştır. 18 yaşını ortaya atarken, muhalefetin kesinlikle tepki koyacağını ve itiraz edeceğini hesap etmiştir ve bu sayede 18’liklerin sevgisini kazanarak oyların, AK Parti’ye kazanılmasını sağlayacaktır. 18 yaşında seçilme hakkı verilmesinin başka hiçbir amacı yoktur. Fatih’in de o yaşta İstanbul’u fethettiği örneklendiriliyor olabilir ancak, o Fatih’in babası da Murat Han’dı. Her 18 yaşındaki insanın arkasında, Murat Han gibi ‘baba’lar olmayabilir.
***
Sevgili okurlarım, değerli Mersinliler; Mübarek kurban bayramınızı ve hemen akabinde kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlar; Sağlık esenlik ve mutluluklar dilerim.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri