Disiplin Cezası Almayan Memura Terfi

Disiplin Cezası Almayan Memura Terfi

Disiplin Cezası Almayan Memura Terfi

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 08 Kasım 2012, Perşembe

Haberi Paylaşın:



DİSİPLİN CEZASI ALMAYAN MEMURA TERFİ

 

 

            657 sayılı Devlet memurları Kanunu’nda en son yapılan değişikliklerle son 8 yıl içerisinden Disiplin Cezası almayan memura terfi imkanı getirildi.

            657 sayılı  Devlet Memurları Kanunu’nun 37. maddesinin daha önceki uygulama (mülga) son 6 yıllık sicil notu ortalaması 90 ve üzeri olanlar (son sicil notu da olumlu olmak kaydıyla) kazanılmış hak aylık dereceleri öğrenimlerine göre yükselebilecekleri derecenin bir üst derecesine yükseltilmeleri sağlanıyordu, 6111 sayılı yasa ile son 8 yıl içerisinde Disiplin Cezası alınmaması durumunda kazanılmış hak aylıkları kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükseltilecek.

            Tabi burada önemli bir husus ortaya çıkıyor. 6111 sayılı 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe girdi ve en son sicil notları da 2010 yılı için verildi. 2010 yılında da olumlu sicil alan ve 6 yıllık sicil notu ortalaması 90 ve üzeri alan memurlara derece yükselmesi verildi. 2010 yılında 6  yıl dolmadığı için derece yükselmesi  alamayanların durumu ne olacak?

 

            Bu sorun; 6111 sayılı yasa ile 657 sayılı Devlet memurları Kanunu’na eklenen Geçici 37. maddesiyle;

            -  Son 5 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzeri olanlar için üç yıl,

            -  Son 4 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzeri olanlar için dört yıl,

            -  Son 3 yıllık sicil notu ortalaması doksan  ve üzeri olanlar için  beş yıl,

            -  Son 2 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzeri olanlar için altı yıl,

            -  Son sicil notu doksan ve üzeri olanlar için yedi yıl

            Olarak uygulanarak çözülmektedir.

 

            Yani yukarıda belirttiğimiz süre zarfında disiplin cezası almaması gerekir.

           

            Bu süreler tamamlandıktan sonra idarenin takdir yetkisi yoktur. Bununla ilgili olarak memurun başvurmasına da gerek yoktur.İdarenin bunu uygulaması gerekir. Burada kadro derecesinde değil kazanılmış hak aylık derecesinde yükselme sağlanacaktır.

            Kazanılmış hak aylık derecelerinde memur; öğrenim durumları itibariyle gelebilecekleri derecenin son kademesine geldiklerinde bir üst dereceye yükseltilirler.

 

 

 

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

 

 SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

 

           

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri