Büyükşehirler ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa

Büyükşehirler ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa

Büyükşehirler ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Kasım 2012, Cuma

Haberi Paylaşın:Büyükşehirler ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa
 
İnsan kendisinin kullanması gerektiği bir gücü paylaşır mı? Devleti bir insan vücudu olarak düşünün. İnsan vücudunu ayaklar tirer ve insan vücudu ayaklar ile ulaşabileceği yere gider. Bu ayakların gücünün bir parçasını bir diğer insana vermek uygun mudur? Olmadığını söylüyorsunuz. Mümkün değil diyorsunuz. İşte devlet elindeki gücü kuvveti varlığı toprağı bir başka devletin kullanımına vermemeli. Eyalet sisteminden bahsediyorum. Osmanlı çadırda iken çok güçlüydü. Belini kimse bükemiyordu. Topraklarını genişlettikçe yeni ülkeleri topraklarına kattıkça yönetimde zorlanmaya başladı ve eyaletler ilan ederek buralara Valiler atadı. Valilerde gün geldi Osmanlı’ya kafa tutar hale geldi… Ne oldu Osmanlı’nın ayağındaki bir tırnak batar hale geldi… Sıkıntılı günler yaşamaya başladı. Çare ise isyanları kanla bastırmak oldu.
Büyükşehir yasası çıktıktan sonra saygıdeğer bir okuyucumuzun göndermiş olduğu yazıda Büyükşehir yasası ile olabilecek endişelerini dile getirmiş ve Mısır Eyalet Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’yı  örnek veren o yazısını sizlerle paylaşıyorum.
 
KAVALALI MEHMET ALİ  PAŞA VE MISIR EYALETİ
Büyük şehir yasası, uygulandığı illerde hangi derdimize çare olmuş ki sayısı ve yetkileri bu kadar arttırılıyor. Bu konudaki tahminlerimiz;
a)      Anlaşıldığı kadarıyla, bu açılım sevdası, TRT 6, Enstitü ve anadil de savunma hakkı ile yavaş yavaş gelen yeni Ortadoğu’da yeni sınırlara ulaşıncaya kadar devam edecek.
b)      Osmanlıların son yüzyılına bakarsanız, bizden kopan bütün toplumlar, yarı özerklik ardından büyük devletlerin desteğiyle tam bağımsızlığa ulaştı. Aynı oyun sahnede,
c)      TBMM, bu yasa ile, başkanlık sistemi gelmeden işlevsizleştiriliyor. Artık eyaletlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda sipariş kanunlar karşımıza çıkacak.
d)      Her bölgenin bayramı dahi ayrı olabilir. Ki bu konuda daha dikkatli düşünülünce Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) ortadan kalkabilir.
e)      Her eyalet, ayrı ayrı dış ülkeler ile politikalar geliştirebilir, TBMM bu oldu bittileri kabul merciine dönüşebilir.
f)        Seyahat özgürlüğü ortadan kalkabilir. Eyaletler arasında kimlik kontrolleri başlar. Beğenmediği valiyi, öğretmeni, doktoru eyaletin kapısına koyabilir.
g)      Merkeze tepkiler daha güçlü gelir. Eyalette ABD dolarını kullanırlar da Türk Lirasını kullanmazlar. Türkçeden hiç bahsetmeyelim.
h)      Ezanlar, birlik dirlik için değil de nostalji olarak okunur. Bayrak küser, ayyıldızı ışık vermez. Bayrağın küstüğü yerlere de vatan denmez.
i)        Ordu eyaletlerin nüfusuna göre orantılı dağıtılır.
 
SONUÇ; Doğulu kardeşim, Müslümandır. Ayrılmaz. Her şey güzel de, Osmanlı Padişahı halife olduğu halde İslamı birleştirici olarak kullanamadı. Bunu şimdi nasıl başarıp birliği koruyacağız.
Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Mısır Eyalet Valisi olunca; Fransızların desteğiyle 2.Mahmut’u devirecekti. Kütahya’ya kadar Osmanlıyı ele de geçirdi. Ancak Ruslardan ve İngilizlerden yardım alan 2.Mahmut padişahlığı zor kurtardı. Ruslardan yardım aldı diye kendisini suçlayanlara “DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR” sözü ondan sonra meşhur oldu. Dikkatli olalım Tarih ile oyun olmaz. ALLAH DOĞUDAN BATIYA, KUZEYDEN GÜNEYE BİRLİK İÇİNDE HEPİMİZİ KORUSUN.”
 
***
Üniter devlet yapısının bu yasa ile ortadan kalkacağı kesinlikle kabul gören bir yaklaşımdır. Yani vücudumuzu taşıyan ayaklarımızı maalesef biriyle paylaşıyoruz.
Üniter devletimizin gücünü; Büyükşehirlerdeki diplomat pasaportlu, eğitimden, sağlıktan ekonomiden, güvenlikten ve dahası bir çok şeyden sorumlu olacak olan başkanlara devredeceğiz. Cenab-ı Allah Türk Milletinin yardımcısı olsun.
Rüştü Aydın/ 16 Kasım 2012

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/1724c7dc6fe325371cb7340d1c5cfb73.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42