MHP Kongresi, Mersin ve Büyükşehir

MHP Kongresi, Mersin ve Büyükşehir

MHP Kongresi, Mersin ve Büyükşehir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Kasım 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:MHP Kongresi, Mersin ve Büyükşehir
 
CHP ve AKP kongreleri sessiz sedasız yapıldı. Biri %49’luk İktidar partisi diğeri de ana muhalefet partisi. Liderlerinin karşısına çıkabilen bile olmadı. Kamuoyunda partilerinin icraatları eleştirilmedi. Hatta AKP kongresine konuk edilen PKK hamisi Barzani’ye rağmen AKP kongresini MHP’nin haricinde eleştiren olmadı.
%14 oy almış MHP’nin kongresini ise aylar öncesinden eleştirmeye başladılar. Demek ki; iktidar adayı olan tek parti MHP’dir diyebiliriz. Birbirlerini çekiştiren İktidar ve muhalefet partisi seçmenin gözünden düştüğü anda, MHP tek başına iktidar olur.
Bu bilinçle hareket edildiği için, 11 adaylı kurultayını gerçekleştiren MHP’liler, kongreden çok güçlü bir şekilde çıktılar. Devlet Bahçeli yeniden seçildi. Kongre öncesindeki acımasız eleştirilere karşın, tertemiz gürültüsüz patırtısız bir kongre yaptılar diye, MHP’lilere övgüler geliyor.
Havalarda uçuşan sandalyeleri bekleyenlerin hayal kırıklığına uğradığı bir kongre oldu, MHP’nin 10. Olağan kongresi…
MHP kongresinin Mersin görünümü ise tam bir başarıdır. MHP, MYK’da geçen kongrede temsil edilmeyen Mersin ili, bu kez Hidayet Kılınç’ın MYK listesine girmesi ile temsil edildi. Bu temsilde şüphesiz ki MHP Mersin İl Başkanı Mahmut Tat’ın, MHP kongresindeki başarısı ve gücü sayesinde olmuştur.  Mersin ilinin MHP siyasetinde bu güce ihtiyacı vardı ve onu da İl Başkanı Mahmut Tat sağladı.
Şimdi gözler Mersin Büyükşehir’de… Büyükşehir’in sınırı ise, il sınırı oldu. İl sınırı Büyükşehir olunca da sokakta konuşulan tek parti kaldı, o da  MHP.
Mersin’deki 13 ilçenin 8 tanesi MHP’de. Anamur, Bozyazı, Gülnar, Silifke, Erdemli, Toroslar, Tarsus, Çamlıyayla ilçelerindeki MHP oylarına, kırsal oylarını da kattığın zaman MHP Büyükşehir Belediyesi’ni hem de Mahmut Tat’la kesin alır diyorlar.
Bu konu için Sayın Mahmut Tat ile özel bir sohbetimiz oldu. Mahmut Tat’ın düşüncesinde Merkez oylarını almak var. “Biz zaten il sınırları olmadan da merkezdeki dört ilçe oyları ile birlikte Büyükşehir’i kazanacak güçteydik, şimdi yine önemli olan merkezdeki oylarımızı arttırmaktır. İlçe oyları ile birlikte şimdi daha güçlüyüz.” Sözleri ile geçen seçimdeki yarım kalan işi tamamlayacağını garanti eden bir kararlılık gösteriyor, Sayın Mahmut Tat. Şu anda MHP Mersin İl Başkanı olarak görevini yapıyor ama seçim vakti geldiğinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, MHP’nin en güçlü adayı da kendisinin olacağını işaret ediyor…
Hatta şu anda, sınırları genişleyen Mersin Büyükşehir’in MHP’li olması durumunda bir sıkıntı yaşanmayacağını dile getirirken; çıkartılan Büyükşehir yasası ile Güneydoğu illerindeki Büyükşehirlerin Türkiye için çok büyük sıkıntılar doğuracağı endişesini taşıyor, Başkan Mahmut Tat.
Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir sınırlarını Türkiye haritası üzerinde işaretleyerek anlatması, yasanın getirdiği bölünme tehlikelerini o an görüyor ve yaşıyor gibi olması gerçekten Sayın Mahmut Tat’ın bir lider, bir marka isim olduğunun göstergesidir.
Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir belediyelerinin sınırları tam da Suriye, İran ve Irak’tan kopartılan topraklarla birleştirildiğinde alın size Kürdistan devletinin toprakları... İşaret edilen iddialı tehlike buydu…
Olur mu olmaz mı, bunu 2014’te yapılacak olan yerel seçimler ve akabinde Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekilliği seçimleri belirleyecek.
Bu tehlikeli oyunun MHP tarafından bozulabileceğini, bunun için ilk önce yerel seçimlerde başarılı olunması gerektiğini belirten MHP Mersin İl Başkanı Mahmut Tat, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kesinlikle MHP’nin kazanacağı iddiasında bulunarak, bunun için tüm çalışmaların aylar öncesinden başlatıldığını da uzun uzun anlattı.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/f09e30ad10f8ecd9c06326dae176d4b1.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42