Teşekkürler Rüştü Bey, İnciay Yapım

Teşekkürler Rüştü Bey, İnciay Yapım

Teşekkürler Rüştü Bey, İnciay Yapım

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 01 Aralık 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:           
Teşekkürler Rüştü Bey,
Teşekkürler İnciay Yapım
 
Mersin’de gazetecilik, yazarlık yapmak oldukça zordur. Yazdığın yazıların muhatabı ile her gün bir şekilde karşılaşıyorsunuz… Muhatabı hakkıyla övdüysen güler yüzle selam alırsınız, olumsuz eleştirdiysen, suratı asılır. ‘Aman bana surat asmasın’ diye kaleme alınmayan nice yazılar vardır, ya da adamı meşhur mu edeceğim diye ‘övgüye layık olan ama bir türlü övülemeyenler de’ oldukça fazladır. Veya bu bilinçte olan bir çok yazar suya sabuna dokunmadan mesleğini idame ettirir.  Onun için tamamen doğal bir ortamda yapılan övgüler ve yergiler gerçekten takdir edilmelidir.
Yönetmenliğini yaptığım “Yörük Düğünü Belgesel Filmi”ni, Anamurlu meslektaşım Hüseyin Şinasi Televizyonda izlemiş ve tamamen doğal bir ortamda, ‘bunu kim çekmiş’ sorusuna yanıt aramış, yanıtını bulmuş ve kalemine sarılmış…  Yapılması gerekeni yaptığı için kendilerine teşekkür ediyor ve mesleğinde başarılar diliyorum. Allah kendisinden razı olsun.   
Yazar Hüseyin Şinasi; çekimleri Mersin’de yapılan Yörük Düğünü Belgesel Filmi’ni izledi ve değerlendirdi… “Yörük Düğünü Belgeseli Üzerine…” adlı makalesini yazdı.
Bu makaleyi kültür-sanat adına, Mersin’e kazandırılan kültürel bir değer adına siz kıymetli okurlarım ile paylaşıyorum.
             
Yörük Düğünü Belgeseli Üzerine..
 
“İki gün önce akşam televizyon kanalları arasında dolaşırken BENGÜTÜRK TV’de yayınlanan bir belgesel program dikkatimi çekti. Programda Yörüklerin yaşantısından kesitler sunuluyordu ve bizim hanımla beraber sonuna kadar izledik. Belgeselin sonuna doğru, Mersin Valisinin, Erdemli ve çevresindeki bazı yerel yönetimlerin destekleriyle yapımın tamamlandığı açıklanıyordu. Program bittikten sonra belgeselin adının “Yörük Düğünü” olduğunu öğrendik.
Yörük kültür hayatının artık çok eskilerde kaldığı şu dönemlerde böyle bir belgesel yapılması, unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerimizin tekrar hatırlanmasında önemli bir eksikliği tamamlayacaktır. Belgeselde Mersin ve yöresinin Yörük Düğünü” gelenek ve görenekleri o kadar güzel anlatılmış, oyuncular rollerini o derece ustalıkla oynamışlar ki, filmi seyrederken “işte bu” demekten kendimizi alamadık.
Ertesi gün “Yörük Düğünü” ile ilgili internette küçük bir araştırma yaptım. Meğer bu eşsiz eser Mersin’de yayınlanan Mersin İstikbal Gazetesi Sahibi ve başyazarı dostumuz Rüştü Aydın’ın bir projesi imiş. Belgesel A’dan Z’ye her şeyi ile Mersin’de gerçekleştirilmiş. O bakımdan İnciay Yapımcılığı ve Rüştü Aydın’ı böyle önemli bir konudaki çaba ve gayretlerinden dolayı bir kere daha kutlamak isterim. Elbette bu tür çalışmalara destek olan kişi ve kurumları da unutmamak gerekiyor. 
“Yörük Düğünü” belgeseli Mersin- Erdemli İlçesinin Çamlı Köyünde çekilmiş. Belgeselin çekildiği mekânlara bakıyorum, insan tiplerine bakıyorum, konuşma şekline ve konuya bakıyorum.  Anamur, Bozyazı, Gülnar, Silifke, Aydıncık, Ermenek, Gazipaşa, Alanya yöresiyle aynı özellikleri taşıyor. Belgeselde bundan 70-80 yıl öncesi yaşanmış olaylar anlatılmış.  
Rüştü Bey bize belgesel ile ilgili bilgiler göndermiş. Bu bilgilere göre Çamlı Köyü’nde yedi adet kıl çadır kurulmuş, üç tane deve rol almış, üç tane keçi kesilmiş, yedi kazan düğün yemeği yapılmış, yüzlerce kişi ile yemekler yenmiş. Çamlı Köyü sakinleri başta olmak üzere çevre köylerden yüzlerce kişi oyuncu olarak ve düğüne katılarak destek vermiş. Ayrıca Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe katkı sağlamış. Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin ve bazı işadamları da maddi desteklerini esirgememişler.
Belgesel filmin künyesine bakıyorum:
Yapımcı Firma: İnciay Yapım, Yönetmen Rüştü Aydın, Senaryo Yazarı Mehmet Doğan, Oyuncular, Azad Saygılı, Gamze Didem Didar, Mehmet Doğan, Orhan Kaya’dan meydana gelmiş. Elbette katkı sağlayan yüzlerce köylü de var. “Yörük Düğünü” belgeseli, senaryosu, çekimleri, oyuncuları, kurgu ve montajı, film müzikleri ile tamamen Mersin’de tamamlanmış olan bir üründür. Bu bakımdan emeği geçenleri bir kere daha tebrik ediyor ve kutluyorum.
Umarız bu belgesel, bir başlangıç olur ve daha çok belgesel ve filimler çekilir. Çağa ve teknolojiye yenik düşmüş bizi biz yapan değerlerin, gün yüzüne çıkmasını ve yaşatılmasını sağlar. Yine umarız ki bu tür çalışmalar sadece Mersin ile sınırlı kalmaz, Anamur’da, Bozyazı’da, Gülnar’da, Ermenek’te, Silifke’de de gerçekleştirilir. Ortaya çıkan eserler ülke genelinde yayın yapan televizyonlarda yayınlanır ve halkın bilgi sahibi olması sağlanmış olur.
Teşekkürler Rüştü Bey, teşekkürler İnciay Yapım.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/cba40978ddf36f033362cb32b5624613.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42