Mersin Basını MHP’nin Gücünü Anladı

Mersin Basını MHP’nin Gücünü Anladı

Mersin Basını MHP’nin Gücünü Anladı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 07 Aralık 2012, Cuma

Haberi Paylaşın:Mersin Basını
MHP’nin Gücünü Anladı
 
İl sınırları içinde herkesin büyükşehir belediyesi için oy kullanması diye anlatılan Büyükşehir Yasası, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.
Mersinliler kabul etmese de, artık Anamur Ören’den Çamlıyayla Sebil’e kadar herkes Büyükşehirli oldu.
Hayırlı mı olur, hayırsız mı olur bunu seçimler ve sonrasındaki gelişmeler gösterecek.
Son bir ay içinde görüştüğüm herkes, büyükşehir’in il sınırı olması ile gelişecek durumdan haberdar bile değiller.  
Ben diyorum ki, il sınırı genişleyen büyükşehirler diplomat şehri olacak. Yani devlet içinde devlet gibi olacaklar…
Eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal, kültürel ne kadar önemli hizmet varsa; bunun yönetimi, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın iki dudağı arasından çıkacak sözlerle olacak.
Büyükşehirler; toprak sınırı, doğal zenginlikleri ile stratejik konumları ve üreten, üretmeyen çalışan nüfusları ile dağı taşı ne varsa kıymetlenecek.
Böyle altın değerindeki Büyükşehir’i; rengini beğenmeyerek söküp söküp kaldırım yapan, yolu kazıyıp kazıyıp asfalt döken, gördüğü her toprak parçasına park yapıp, çiçek eken, makam odasına günde yüzlerce insanı konuk alıp sohbet eden, ‘parti rozetimi cebime koydum’ deyip kendini o makama taşıyan partililerin yüzünü bir daha görmek istemeyen belediye başkanı tiplemesi ile yönetmek mümkün olmayacaktır.
Sorumluluğu ağır olan bu makam için partilerin adayları da aynı ağırlıkta seçkin, tecrübeli  ve siyasetçi olmalıdır. Mersin ilinin tüm ilçelerinde, bucaklarında, köylerinde ve mahallelerinde neler olup bittiğini bilmeyen kişilerin aday gösterilmesi, bütün olumsuzlukları beraberinde getirecektir.
Mersin’in %25’lere varan işsizine çare aranması, sürekli üretimin düşünülmesi, mahalle olan köylerinin, köy statüsündeki özelliklerinin korunarak yönetilmesi, kent merkezindeki ulaşım sorununun bir an önce çözümü ile tüm ilçe merkezlerindeki trafiğin rahatlatılması, otopark sorunlarına çare aranması;  tarımda, sanayide, turizmde inovasyon üretilmesi ve etnik ayrımcılığın sona erdirilmesi gibi belli başlı sorunları için proje üreten, Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun tabiri ile marka olmuş Mersin şehrine, adı ile  marka olmuş bir isim, partiler tarafından aday gösterilmeli.
Bunun için seçim kazanabilecek iki parti öne çıkıyor. AKP ve MHP.  
Milletvekilliği seçiminde alınan oylar kıl payı AKP’yi CHP’nin önünde gösterse de gerçekte birinci parti her zaman olduğu gibi MHP’dir. Tüm ilçelerin, büyükşehire oy kullanacak olması bu iddiayı doğruluyor, zaten şu anda sokakta kimi görseniz ‘MHP büyükşehiri kazanır’ diyor. İlçelerin oy kullanacak olması merkezde güçlü olan CHP’yi büyükşehir seçimlerinde geriye itti. AKP ise hükümet gücü, küresel güçler ve seçim yatırımları ile öne çıkıyor. 
Bunun için Mersin Büyükşehir’de MHP’nin rakibi AKP olacaktır.
Mersin basını bunu sezdiği için, yani MHP’nin Büyükşehir’i alma şansının yüzde doksan olduğunu bildiği için;  MHP adayının kim olacağını çok merak ediyorlar ve kendi görüşleri doğrultusunda sürekli MHP’ye aday üretiyorlar. Röportaj yapıyorlar anketler düzenliyorlar… Gazetelerinde manşetlerden veriyorlar.
Tabiî ki seçime daha çok zaman var. Seçim 2014 yılında yapılacak…Bekleyip göreceğiz. Benim temennim ise diplomat şehrimize karizması öne çıkan, marka olmuş isimleri partilerin öne çıkarması. Çünkü, Mersin gerçekten de Büyükşehir olmalı!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/329365352a0ec901d05810c9532b4f4e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42